Nasz Nixon

 65c512b6f5ca031deff7c3dfb9ee3962_0

Jeden z najgłośniejszych dokumentów sezonu, Nasz Nixon, to prawdziwy majstersztyk gatunku found footage. Ten swoisty portret intymny epoki Nixona w warstwie wizualnej zbudowany jest przede wszystkim z amatorskich filmów zarejestrowanych na taśmie Super 8 mm przez trzech bliskich współpracowników prezydenta: Dwighta Chapina, H.R. Haldemana i Johna Ehrlichmana. Nagrania, skonfiskowane przez FBI w czasie śledztwa w sprawie Watergate, przeleżały następnie zapomniane w Narodowych Archiwach prawie 40 lat. Filmowy kolaż Penny Lane i Briana L. Frye’a uzupełniają wiadomości telewizyjne, wywiady i inne materiały z epoki, a w warstwie dźwiękowej – nagrania z oryginalnych taśm Watergate. Nixona widzimy tu tak, jak widzieli go jego młodzi doradcy, pełni idealizmu, entuzjazmu i wiary w misję tamtej prezydentury. Prezydent wydaje się być dla nich figurą ojca.Nasz Nixon to subtelny, przejmujący film o utracie niewinności i utracie złudzeń. Gdy Chapin, Haldeman i Ehrlichman kręcili swoje przepojone ufnością home movies, nie zdawali sobie sprawy, że za kilka lat czeka ich wszystkich więzienie.

Na klimat odbioru tego historycznego filmu wpływają chyba jakoś rewelacje Edwarda Snowdena, przydając mu nieoczekiwanej i niepokojącej aktualności. Dzięki Snowdenowi znów w centrum zainteresowania światowej opinii publicznej znalazły się podsłuchy jako nieodparta dla polityków pokusa do wykroczeń poza granice etyki.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


 

http://www.watchdocs.pl/2013/f/

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News