Narcyz z narcyzem przystaje

dwie dziewczyny na plaży

Co może świadczyć o byciu narcyzem i jak zdefiniować samo pojęcie? Szukając w internecie odpowiedzi na te pytania z pewnością znajdziemy ich wiele, ale jak to wygląda w praktyce? Najnowsze badania wykazały, że istotne znaczenie w określeniu własnego poziomu narcyzmu, mają ludzie którymi się otaczasz.

Według psychoanalizy narcyzm jest to pewien stan psychiczny, podczas którego ego staje się obiektem seksualnym. Najnowsze badania opublikowane w Personality and Social Psychology Bulletin wykazały, że jeśli zadajesz się z osobą o skłonnościach narcystycznych, to prawdopodobnie również je posiadasz. W badaniu tym wzięło udział 290 par przyjaciół, a oparte ono było tzw. ,,Ciemną Triadę”, do której należy makiawelizm, narcyzm i psychopatia oraz o pięcioczynnikowy model osobowości, zwany ,,Wielką Piątką”. Do tego drugiego należą następujące czynniki osobowościowe: neurotyczność, ekstrawersja, otwartość na doświadczenie, ugodowość i sumienność. Wyniki badania wykazały, że cechy narcystyczne (jak arogancja, apodyktyczność, egoizm) są przez nas dużo bardziej tolerowane, jeśli sami je posiadamy.

Badania Ciemnej Triady nie tyczą się tylko znajomości opartej o narcystyczne skłonności. Podobna zależność występuje również wśród właściwości psychopatycznych oraz zdolności manipulacyjnych. Osoby narcystyczne wypadają podobnie w pomiarze czynników osobowości Wielkiej Piątki. Zwykle zacieśniamy więzy z osobami różniącymi się nieco od nas, jednak w przypadku zbliżenia poziomu narcyzmu chętnie zaprzyjaźniamy się z osobami o podobnych pięciu cechach. Zatem powiedzenie ,,ciągnie swój do swego” w tym przypadku znakomicie się sprawdza.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

Jeśli zastanawiasz się zatem czy jesteś narcyzem, a Google ci jeszcze tego nie rozjaśnił, rozejrzyj się wokół siebie na ludzi, z którymi zwykłeś spędzać czas. Mogą oni wykazywać cechy świadczące o jego posiadaniu, a wtedy wiesz, że prawdopodobnie również masz skłonności narcystyczne. Ciągle robisz selfie, mówisz dużo o sobie i lubisz się rządzić, a potem zadajesz sobie pytanie jak to możliwe, że znajomi cię ustawicznie tolerują? Nie martw się, oni prawdopodobnie też się tak zachowują!

narcyzm-gif

Więcej info znajdziecie tutaj: www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26865291.

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News