Najpiękniejsza księgarnia na świecie znajduje się w Szanghaju

Czytelnia dla dzieci z lustrzanym sufitem i konstrukcjami w kształcie grzybów.

W dobie cyfryzacji i popularyzacji księgarni internetowych pozostaje w nas silna potrzeba doświadczenia zjawisk namacalnych. Nikt z nas nie chce stracić przyjemności wąchania świeżo zadrukowanych kartek papieru. Mimo to, księgarnie z kawiarniami i czytelniami popadają w niełaskę. Jest jednak człowiek, który dalej w nie wierzy.

Właściciel księgarni i wydawca Jin Hao z Szanghaju ciągle wydaje się być optymistą. Minęło już dwadzieścia lat, odkąd rzucił pracę nauczyciela i otworzył swoją pierwszą księgarnię.

Jasne, futurystyczne wnętrze księgarni Futurystyczne wnętrze księgarni

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Do 2010 roku łańcuch jego księgarni urósł do 21 sklepów. Mimo że napotkał silną konkurencję ze strony cyfrowych publikacji i sklepów online, to pozostał na powierzchni. Właśnie wtedy zaprosił do współpracy designera Li Xianga z XL-Muse, żeby pomógł mu od nowa pomyśleć o doświadczeniu kupowania książek.

Jasne wnętrze księgarni z dużymi oknami

Pierwsze trzy księgarnie Zhongshuge zostały otworzone w Szanghaju i już wtedy każda z nich, miała swój wyjątkowy charakter.

Kolejnym krokiem było otworzenie księgarni o powierzchni 930 metrów kwadratowych w obleganym centrum handlowym w Hangzhou. Wtedy niepowtarzalny styl księgarni Zhongshuge zaczął nabierać rozpędu. Olbrzymie przestrzenie, sufity pokryte lustrami, wykręcone półki  i inspirowane naturą elementy wystroju wnętrz stały się znakiem rozpoznawczym sklepu z książkami.

Najnowszy projekt kooperacji Jin Hao i Li Xianga to Chengdu znajdujący się na czwartym piętrze domu towarowego Yintai Centre.

W tym sklepie zarówno czytelnia, jak i strefa przeznaczona dla dzieci jest obudowana od sufitu lustrami, co sprawia, że przestrzeń wydaje się dużo większa. Olbrzymie grzyby, półki w kształcie pand i mają oddawać atmosferę dżungli.

Czytelnia dla dzieci w kolorowymi półkami i lampami w kszatłcie grzybów Czytelnia dla dzieci z lustrzanym sufitem i konstrukcjami w kształcie grzybów. Wnętrze księgani z pułkami w kształcie chińskich wież oraz pand

Wypada życzyć powodzenia i trzymać kciuki za realizację takich projektów w Polsce.

Tekst: Jeremi Pedowicz

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News