Najnowsze badania pokazują, że zwierzęta nienawidzą ludzi?

Niedźwiedź spiący na skale

Ludzie wpływają na życie dzikich zwierząt od zarania dziejów. Od ich eksterminację przez udomawianie po zmuszanie do zmian adaptacyjnych. Jak pokazują najnowsze badania zwierzęta, które do tej pory działały również za dnia, coraz większą część aktywności przenoszą na noc. Wszystko to za sprawą kurczenia ich naturalnych siedlisk i coraz większej ilości ludzi.

Jak pokazują najnowsze badania przeprowadzone przez ekologów z kalifornijskiego uniwersytetu w Berkley, dzikie zwierzęta zmieniają swe zachowanie i przyzwyczajenia, by uniknąć stresu i zagrożeń związanych z ingerencją ludzi w ich środowisko.

W swych analizach Kaitlyn M. Gaynor, Cheryl E. Hojnowski, Neila H. Carter i Justin S. Brashares dowodzą, że w c elu uniknięcia kontaktu z człowiekiem wiele gatunków ssaków zmienia swój tryb życia, przerzucając większość swych aktywności na noc. Działania te mogą mieć ogromne konsekwencje dla ekosystemu, lecz nie jesteśmy w stanie jeszcze ich przewidzieć. Zmienia się m.in. jadłospis mięsożerców – w nocy aktywne są zupełnie inne gatunki, które nagle stają się ofiarami i powstaje w ten sposób nisza, co może zachwiać równowagę w środowisku (podobnie jak rozrost kolonii zwierząt do tej pory atakowanych w dzień przez drapieżniki). Przez obecność ludzi ssaki wycofują się do odległych obszarów, przemieszczają mniej, by być niezauważane i spędzają mniej czasu w poszukiwaniu pożywienia, co przyczynia się do ich zestresowania.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Śpiący lis

Na obszarach, gdzie pojawiają się lub żyją duże grupy ludzi, zwierzęta przeniosły swą aktywność w 70 proc. na noc. Przykładowo – w miejscach odludnych niedźwiedzie malajskie, są aktywne tylko w 19 proc. w nocy, lecz tam, gdzie mają kontakt z ludźmi, ich nocna aktywność wzrasta aż do 90 proc. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku lwów (17 proc./80 proc.).

Naukowcy przekonują, że nawet pozornie niewinne piesze wycieczki czy biwakowanie mogą negatywnie i długofalowo oddziaływać na życie dzikich zwierząt. W swej pracy zespół pod kierownictwem Gaynor stworzył metaanalizę 76 badań dotyczących 62 gatunków zwierząt zamieszkujących 6 kontynentów. Wszędzie, gdzie zwierzęta stykały się z ludźmi – czy to łowcami, czy rolnikami dochodziło do zmian w ich zachowaniu i przeniesienia aktywności na noc, a jak mówi Gaynor takie reakcje mogą prowadzić do wyraźnych odchyleń od naturalnych wzorców aktywności, z konsekwencjami dla sprawności, trwałości populacji, interakcji społeczności i ewolucji.

Tekst: Sylwia Schwarz

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News