Najlepsze ukraińskie filmy – TOP 10 filmów zza wschodniej granicy

kadr z filmu Plemię (najlepsze ukraińsie filmy)

Ukraińcy walczą przede wszystkim o swoją wolność i terytorium, ale również chociażby o kulturę. Warto zdawać sobie sprawę, że choć próżno szukać ukraińskich twórców na galach rozdania Oscarów, to dorobek filmowy tego państwa jest barwny i intrygujący. Dowiedz się, jakie są najlepsze ukraińskie filmy!

Wybraliśmy dziesięć propozycji należących do różnych gatunków, w związku z czym każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

10. POMARAŃCZOWA MIŁOŚĆ (2007)

On jest nierozgarniętym młodzieńcem, ona jest… bosa. Spotykają się w komunikacji miejskiej, a między nimi natychmiast tworzy się wspaniałe uczucie. Opis fabuły brzmi banalnie, ale zapewniam, że cały film jest skonstruowany o wiele lepiej niż znaczna część romansów, jakie widzieliśmy w ostatnich dwóch dekadach na ekranie. Mamy do czynienia z kameralną i spokojną, ale i poruszającą opowieścią o miłości dwojga ludzi, którzy szukają dla siebie miejsca we wszechświecie.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


9. DAU. NATASZA (2020)

Choć krytycy rozwodzą się na temat artystycznych aspektów tego filmu, to chciałbym zwrócić uwagę przede wszystkim na wspaniały klimat. Tytułowa Natasza jest właścicielką kantyny w zamkniętym ośrodku, a jej miłosne podboje bardzo szybko stają się celem obserwacji KGB. Radzieckie lata pięćdziesiąte są ty wyczuwalne na każdym kroku, a całość dopełniona jest wspaniałymi ujęciami oraz dobrze pasującą scenografią. Jeśli chodzi o najlepsze ukraińskie filmy pod kątem technikaliów, to ta produkcja zasługuje na miejsce w czołówce.

8. DONBAS (2018)

Wojna w rejonie okupowanego Donbasu to temat, który jeszcze dziś się pojawi. Donbas z 2018 roku jest jednym z najciekawszych filmów opowiadających o tych wydarzeniach, ponieważ reżyser umiejętnie korzysta z groteski i przedstawia świat niezwykle uniwersalnie, w związku z czym mamy do czynienia z pewnego rodzaju przypowieścią nie tylko o tych konkretnych działaniach zbrojnych, ale i o każdej wojnie. Wzruszające, poruszające, a momentami zmuszające do śmiechu dzieło, które warto znać.

7. ODPADY NUKLEARNE (2012)

O katastrofie w Czarnobylu powstało już mnóstwo filmów, ale mało który zasługuje na takie uznanie, jak Odpady nuklearne. Jest to opowieść skrajnie różniąca się od przesiąkniętych akcją i efektami specjalnymi superprodukcji poruszających ten temat. Obserwujemy codziennie życie pary, której głównym zajęciem jest praca; widzimy, w jaki sposób katastrofa elektrowni wpływa na ich rutynę. Kameralne, ale niezwykle emocjonujące krótkometrażowe kino.

6. WIJ (2014)

Jeden z najbardziej ekscentrycznych wybryków ukraińskiego kina ostatnich lat. Jest to intrygujący horror w nieco groteskowej stylistyce, która przypomina nieco wczesne filmy o Nosferatu czy Drakuli; nie bez powodu zresztą akcja osadzona jest w osiemnastowiecznej Transylwanii. Wij niepokoi, emocjonuje, ale i wzbudza pewne kontrowersje wśród krytyków, ponieważ nie każdy jest przekonany co do jakości tego dzieła. Ja jednak uważam, że warto się z nim zapoznać.

5. KOBIETA IDZIE NA WOJNĘ (2018)

Film ten wprawdzie oprowadza nas po przepięknej Islandii i właśnie tam dzieje się cała jego akcja, ale nie sposób nie docenić wkładu ukraińskiej produkcji do tworzenia tego dzieła. Jest to angażująca i błyskotliwa opowieść o kobiecie, która protestuje przeciwko ogromnemu koncernowi planującemu zniszczyć islandzkie środowisko. Prowadzi podwójne życie i po godzinach jest kimś na kształt superbohaterki o pseudonimie “Kobieta z Gór”, a my obserwujemy jej poczynania w tej nierównej, aczkolwiek niezwykle istotnej walce.

4. WINTER ON FIRE (2015)

Każdy z nas pamięta tragiczne wydarzenia na ukraińskim Majdanie, jednak w obliczu obecnej sytuacji w Ukrainie dokument ten ogląda się z jeszcze większą uwagą i bezsilnością wobec skorumpowanej władzy i bezpardonowej przemocy. Doskonała kronika wydarzeń tamtych dni, która wyjaśnia wszystko w bardzo przystępny, a jednocześnie niezwykle emocjonujący sposób. Winter on fire zasługuje na miejsce w rankingu nie tylko Najlepsze ukraińskie filmy, ale również… Najbardziej ukraińskie filmy.

3. ZIEMIA JEST NIEBIESKA JAK POMARAŃCZA (2020)

Kolejny przejmujący dokument w tym zestawieniu. Opowiada o rodzinie, która mieszka na pierwszej linii donbaskiego frontu, ale robi wszystko, aby żyć normalnie. Żeby pogodzić się z przykrą rzeczywistością, rodzina… tworzy filmy. Za oknami widzą wojnę, w domu zaś żyją sztuką, co pozwala im na przetrwanie tego czasu. Fascynujący obraz, z którym zdecydowanie warto się zapoznać jeśli chodzi o najlepsze ukraińskie filmy.

2. MOJE MYŚLI SĄ CICHE (2019)

Jeden z najciekawszych europejskich komediodramatów ostatnich lat. Fabuła wydaje się ekscentryczna: młody mężczyzna ma za zadanie nagrać dźwięki wydawane przez zwierzęta, aby spełnić marzenie o wyjeździe do Kanady, jednak okazuje się, że będzie towarzyszyć mu w tym jego matka. Dziwna historia służy jednak do tego, aby przekazać widzowi kilka słuszności na temat miłości i marzeń. Wartościowe, a jednocześnie lekkie i zabawne dzieło.

1. PLEMIĘ (2014)

Jeśli chodzi o najlepsze ukraińskie filmy, nie sposób nie wspomnieć o wybitnym dziele Mirosława Słaboszpyckiego. Plemię zachwyca pod każdym względem, ponieważ jest angażującym, ambitnym filmem, który przy okazji został w całości zrealizowany w języku migowym. Mimo tego każdy będzie w stanie zrozumieć nie tylko o co chodzi, ale również odebrać główny przekaz odnośnie zezwierzęcenia ludzi.

Zobacz również: Książka i film, które zainspirowały twórców “Miasteczka Twin Peaks”

„Blonde Beautiful and Dead” – film i książka o morderstwie, które zainspirowało twórców „Miasteczka Twin Peaks”

 

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News