Najlepsze horrory 2022 roku

Najlepsze horrory 2022 roku
Kadr z filmu „Czarny telefon”, źródło: filmweb.pl

Podsumowanie roku w kinie grozy. Przez ostatnie dwanaście miesięcy pojawiło kilka naprawdę dobrych strasznych filmów docenionych zarówno przez krytyków jak i fanów produkcji wywołujących przerażenie. Poniżej znajdziecie najlepsze horrory 2022 roku!

1. Czarny telefon reż. Scott Derrickson

Nieśmiały, ale sprytny trzynastoletni Finney Shaw zostaje uprowadzony przez sadystycznego zabójcę i uwięziony w dźwiękoszczelnej, obskurnej piwnicy, gdzie krzyki na nic się nie zdają. Kiedy odłączony od kabla telefon powieszony na ścianie zaczyna dzwonić, Finney uświadamia sobie, że ​​słyszy głosy poprzednich ofiar mordercy. Chcą one zrobić wszystko, aby chłopiec nie podzielił ich losu. W rolach głównych: Madeleine McGraw, Mason Thames, Ethan Hawke i Jason Ransome.

Niekwestionowane pierwsze miejsce na liście zawierającej najlepsze horrory 2022 roku! Powody są proste: to ekranizacja opowiadania syna Stephena Kinga – Joego Hilla, genialnie zagrane postaci (zwłaszcza Gwen), niepowtarzalny klimat, reżyserem jest twórca „Sinister” i „Zbaw nas od złego”, świetnie połączone kino grozy z humorem.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

2. Pearl reż. Ti West

Rok 1918. Pozostawiona na czas wojny przez męża na odosobnionej farmie swojej rodziny osamotniona Pearl opiekuje się chorym ojcem pod okiem swojej pobożnej i apodyktycznej matki. Dziewczyna po kryjomu wymyka się do kina, gdzie oddaje się marzeniom o byciu aktorką i tancerką, ponieważ wie, że urodziła się wyjątkowa i aby być gwiazdą.

„Pearl”, czyli prequel „X”, to przede wszystkim studium psychopatycznej jednostki, jaką jest tytułowa bohaterka, w którą wciela się rewelacyjna Mia Goth (znana m.in. z „Suspirii” Guadagnino). Film wart obejrzenia ze względu na to, że stanowi fantastycznie zrobiony kolaż z produkcji z czasów kina lat 1910 – 1920. Wszystko jest tu przemyślane, od karty tytułowej filmu przez montaż aż do napisów końcowych. Dzięki temu prequelowi jeszcze bardziej można docenić „X”, ponieważ fabuła wszystko wyjaśnia dzięki widocznym odniesieniom w dialogach.

3. Barbarzyńcy reż. Zach Cregger

Przybywając do Detroit na rozmowę o pracę, młoda kobieta wynajmuje dom za pomocą aplikacji. Dociera tam późno w nocy i odkrywa, że dom wynajęto również nieznanemu jej mężczyźnie, który jest już na miejscu. Wbrew rozsądkowi, Tess postanawia przenocować. Wkrótce okazuje się, że nieoczekiwane towarzystwo współlokatora to nie jest jej największy problem. Wszystko przez bardzo podejrzaną piwnicę… W filmie wystąpili: Bill Skarsgård, Georgina Campbell, Justin Long i Richard Brake.

Ten film zdecydowanie jest dla osób o mocnych nerwach. Budowane od początku napięcie jest niemal nie do zniesienia! Fabuły nie da się przewidzieć, a jej finał wstrząsa. W rankingu, w którym znajdują się horrory 2022 roku „Barbarzyńcy” po prostu musieli pojawić się na podium.

4. Telefon pana Harrigana reż. John Lee Hancock

Nastoletni Craig (Jaeden Martell), poznaje pana Harrigana – starszego miliardera samotnika (Donald Sutherland). Nieoczekiwanie rodzi się między nimi przyjaźń, a ich głównym tematem rozmów są powieści. Po śmierci mężczyzny Craig odkrywa, że nie wszystko się skończyło i z lekkim niepokojem zdaje sobie sprawę z tego, że jest w stanie komunikować się z panem Hariganem za pomocą iPhone’a, którego chłopak pozostawił w jego trumnie.

Podsumowanie zawierające najlepsze horrory z 2022 roku nie mogłoby mieć miejsca bez adaptacji tekstu Stephena Kinga. „Telefon pana Harrigana” to świetny przykład kina grozy, który odnosi się do nowych technologii.

Przeczytaj recenzję: Adaptacja opowiadania Stephena Kinga – „Telefon pana Harrigana” [recenzja]

5. X reż. Ti West

Lata 70. Grupa początkujących filmowców udaje się do domu na odludziu w Teksasie, by nakręcić tam wspólnie „brudny film”. Starsi, dość ekscentryczni gospodarze, którzy wynajmują im posiadłość, szybko zaczynają interesować się swoimi gośćmi. Wkrótce ich podejrzana ciekawość przybiera drastyczny obrót i skłania odwiedzających do walki o życie. W rolach głównych: Mia Goth, Jenna Ortega, Birttany Snow, Martin Henderson, Owen Campbell, Kid Cudi oraz Stephen Ure.

„X”, podobnie jak „Pearl”, warto obejrzeć ze względu na zabawę elementami charakterystycznymi dla kina późnych lat 70., rozmowy postaci o filmach oraz ścieżkę dźwiękową skomponowaną przez Chelsea Wolfe i Tylera Batesa, którą dodaje niesamowitego klimatu oraz stopniowo buduje napięcie przed kulminacyjnymi momentami.

Fakt, że i „Pearl” i „X” zajmują wysokie miejsca w rankingach stanowi to, że Ti West stworzył dwa najlepsze horrory 2022 roku!

6. Dobranoc, mamusiu reż. Matt Sobel

Bracia bliźniacy (Cameron i Nicholas Crovetti) przyjeżdżają do położonego na wsi domu swojej matki (Naomi Watts). Zastają ją z zabandażowaną twarzą. Kobieta wyjaśnia, że to skutek niedawnej operacji kosmetycznej. Z biegiem czasu matka zaczyna zachowywać się coraz dziwniej i bardziej nieobliczalnie, a w umysłach chłopców zakorzenia się przerażająca myśl: podejrzewają, że kobieta ukrywająca się pod gazą wcale nie jest ich matką. W pewnej chwili już nic nie jest takim, jakim się wydaje.

Interesujący film z ciekawym zwrotem akcji. Porównując „Dobranoc, mamusiu” i  inne horrory z 2022 roku, wspomniana produkcja jest znacznie delikatniejszym przykładem kina grozy. Atutami filmu są fabuła i dobra gra aktorska.

Tekst: Matylda Motyl

Zobacz też: Najlepsze filmy o końcu świata – TOP 5

Najlepsze filmy o końcu świata – TOP 5

5/5 - (4 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News