Najlepsze Filmy Świata na Cropp Kultowe

Pomysł na cykl pojawił się niejako w kontrze do, pokazywanych przez kilka festiwalowych edycji, Najgorszych Filmów Świata. Początkowo niezobowiązujący pomysł zmienił się w zestaw filmów, które, według organizatorów Cropp Kultowe, są szczególnie ważne dla historii kina. Wśród wybranych produkcji znalazły się filmy skrzywdzone przez los, których kontrowersyjność w wielu przypadkach zablokowała dystrybucję, a w kilku złamała karierę ich twórcom. To właśnie dyskusyjne tytuły w czasie Cropp Kultowe zajmują miejsce na piedestale, otaczane miłością i szacunkiem.

Cykl filmów wybranych jako Najlepsze Filmy Świata może wywoływać mieszane reakcje. Tym bardziej, że pośród wybranych produkcji nie znalazły się filmy zwyczajowo wysławiane przez krytyków i historyków kina. Zestaw Najlepszych Filmów Świata nie jest też odzwierciedleniem upodobań widzów widocznych w internetowych rankingach w rodzaju „najlepszych filmów dekady”, „najlepszych filmów w historii” czy też innych zestawień sprofilowanych gatunkowo lub tematycznie. Zależy nam na popularyzacji tytułów, które pomimo kilku, kilkunastu, a czasem nawet kilkudziesięciu lat, jakie upłynęły od ich powstania wciąż mają zdolność wywoływania silnych emocji i wprawiania w konsternację – tłumaczy Patryk Tomiczek, dyrektor artystyczny Festiwalu, odpowiedzialny za wybór tytułów – Chcemy pokazywać filmy, które podejmując niewygodne tematy konfrontują nas z własnym światopoglądem. Filmy niewygodne, ale znaczące.

Nie zależy nam, żeby pokazane w tym zestawieniu tytuły spotkały się z jednomyślną akceptacją widzów – zapowiada Tomiczek. Jeśli jednak festiwalowicze wyjdą z kina rozchwiani emocjonalnie, roztrzęsieni i skłonni do rozmowy o tym, co przed chwilą zobaczyli – to będziemy mogli uznać, że formuła Najlepszych Filmów Świata w pełni się sprawdziła.

 

Lista filmów:


HIRO Technologia. Porównanie Sonos ACE i AirPods Max.

Dziwolągi (Freaks) reż. Todd Browning

Podglądacz (Peeping Tom), reż. Michael Powell

Happiness (Happiness), reż. Todd Solondz

Gra pozorów (Crying game), reż. Niel Jordan

Wielkie żarcie (La Grand Bouffe), reż. Marco Ferreri

Crash (Crash), reż. David Cronenberg

Przeżyliśmy wojnę (The Manichurian Candidate), reż. John Frankenheimer

Oceń artykuł. Autor się ucieszy

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News