Najlepsze filmy o wampirach – TOP 10

Najlepsze filmy o wampirach – TOP 10
Kadr z filmu „Nieustraszeni pogromcy wampirów”, źródło: fashionpost.pl

W tym roku mija dokładnie 100 lat od premiery „Nosferatu – symfonia grozy” F. W. Murnau’a – filmu, który zapoczątkował kinową modę na wampiry na całym świecie. Od tamtej pory powstało mnóstwo fantastycznych produkcji o krwiopijcach, a każda z nich w oryginalny sposób przedstawia motyw wampiryzmu. Poniżej znajdziecie najlepsze filmy o wampirach, jakie nakręcono w ciągu ostatnich stu lat – pełne krwi, krucyfiksów, czosnku, trumien, grozy oraz humoru!

1. Nieustraszeni pogromcy wampirów (1967) reż. Roman Polański

Czwarty pełnometrażowy film Romana Polańskiego i trzeci zrobiony za granicą. Znany również pod tytułami: „Bal wampirów”, „Nieustraszeni pogromcy wampirów. Przepraszam, ale pańskie zęby tkwią w mojej szyi”, „Nieustraszeni zabójcy wampirów” i jeśli wymieniamy najlepsze filmy o wampirach to ten bezsprzecznie zajmuje pierwsze miejsce w rankingu.

Groteskowa opowieść ekscentrycznym profesorze Abronsiusu (Jack MacGowran) i jego asystencie Alfredzie (Roman Polański), którzy razem polują na wampiry w pokrytej śniegiem Transylwanii.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Główni bohaterowie zaopatrzeni w pudło krucyfiksów i trochę rzeczy osobistych, przybywają do serca Karpat, aby zniszczyć prastary ród wampirów rezydujący w okolicy. Zatrzymują się w przydrożnej karczmie, w której przerażeni mieszkańcy dekorują każde pomieszczenie krzyżami i wianuszkami czosnku. Miejscowy karczmarz wskazuje pogromcom wampirów pobliski zamek jako miejsce wiecznego spoczynku hrabiego von Krolocka (Ferdy Mayne). Wtedy krwiożerczy wampir-arystokrata porywa córkę karczmarza, Sarah (Sharon Tate), w której Alfred zdążył się już zakochać. Abronsius i Alfred ruszają na ratunek, jednak uwolnienie Sarah okazuje się trudniejsze niż przypuszczali – krok w krok podąża za nimi sługa hrabiego (Terry Downes), a zamek jest pełen pułapek oraz wampirów przybywających na krwisty bal…

2. Tylko kochankowie przeżyją (2013) reż. Jim Jarmusch

Wampirze love-story Jima Jarmuscha z Tildą Swinton, Tomem Hiddlestonem i Mią Wasikowską w rolach głównych oraz z hipnotyzującą ścieżką dźwiękową autorstwa Jozefa van Wissema.

„Tylko kochankowie przeżyją” to opowieść o Adamie i Evie – wampirach zmęczonych setkami lat życia i zdegustowanych rozwojem świata. Nie są jednak typowymi przedstawicielami swojego wymierającego gatunku: wprawdzie żywią się krwią i preferują mrok nocy, ale najważniejsze jest dla nich życie sztuką, literaturą, muzyką oraz ich trwająca od wieków miłością. Wspólnie słuchają winyli, rozmawiają o końcu świata, wyższością wampirów nad zombie, jeżdżąc nocami po Detroit podziwiając domy sławnych muzyków. Spokojne życie pary czekają zmiany spowodowane niezapowiedzianą wizytą siostry Evy – Avy, wampirzycy w pełnym tego słowa znaczeniu.

Jeśli lubicie nietypowe filmy o wampirach to przepadniecie w wytwornej i dekadenckiej atmosferze niczym z XXI wieku historii ukazanej w „Tylko kochankowie przeżyją”.

3. Straceni chłopcy (1987) reż. Joel Schumacher

Rok 1987 w Santa Carla – tak zwanym „Mieście Morderstw”. Michael, wraz z młodszym bratem Samem i matką przeprowadzają się do miasteczka znanego z zaginięć i skrywającego mroczną tajemnicę.

Podczas koncertu starszy z braci, Michael, zauważa w tłumie piękną dziewczynę, niestety okazuje się, że jest ona związana z tutejszymi „straconymi chłopcami”, którzy lubią kłopoty i dobrą zabawę. Michael nie zważając na to stara się do nich upodobnić. David, przywódca grupy, nakłania chłopaka do wybrania się razem z resztą nad urwisko, gdzie Michael, za namową innych, wypija tajemniczy napój. Wkrótce okazuje się, że to, co na pozór było nieszkodliwą zabawą, staje się pułapką bez wyjścia… Na ratunek rusza młodszy brat – Sam, z pomocą braci Frog, którzy są zwariowanymi maniakami komiksów o wampirach.

W rolach głównych: Jason Patric, Corey Haim, Dianne Wiest, Corey Feldman, Jamison Newlander oraz Kiefer Sutherland.

W 2021 roku ogłoszono prace nad remakiem. Na stanowisku reżysera znalazł się Jonathan Entwistle, twórca „The End of the F***ing World” raz „To nie jest OK”, w  rolach głównych wystąpią Jaeden Martell i Noah Jupe.

4. Mroczne cienie (2012) reż. Tim Burton

Barnabas ma świat u stóp, a właściwie miasto Collinsport w Maine. Mieszka w pięknym dworze Colinwood. Jego życie obfituje w bogactwa, władzę i piękne kobiety – do czasu, gdy robi poważny błąd, łamiąc serce czarownicy, Angelique Brouchard. W zemście wiedźma skazuje go na los gorszy od śmierci, a mianowicie przemienia go w wampira i zamyka w trumnie.

Niespełna dwa wieki później, w 1972 roku, Barnabas zostaje nieumyślnie uwolniony z grobu przez śmiertelników. Powraca do życia w nie tylko bardzo zmienionym świecie, a i ciele należącym teraz do wampira. Gdy wraca do swojej dawnej posiadłości odkrywa, że jego niegdyś wielki majątek popadł w ruinę. A kolejnym pokoleniom rodziny Collins nie wiedzie się najlepiej. Barnabas uczy się żyć w szalonych latach 70., pomaga krewnym, gdy nagle trafia na dawne ukochane…

Kolejny fantastyczny film w reżyserii Tima Burtona. Idealne połączenia kina grozy oraz humoru. Warto zwrócić uwagę na niesamowicie mroczną scenografię oraz fantastyczne kostiumy. W filmie wystąpili: Johnny Depp, Eva Green, Michelle Pfeiffer, Helena Bonham Carter, Chloё Grace Moretz i Bella Heathcote.

5. Pozwól mi wejść (2010) reż. Matt Reeves

Mroczna ekranizacja powieści „Wpuść mnie” Johna Ajvide Lindqvista. Dwa lata wcześniej, w 2008, powstała szwedzka adaptacja w reżyserii Tomasa Alfredsona.

Bohaterem filmu jest zamknięty w sobie nastolatek – Owen (Kodi Smit-McPhee). Jego rodzice rozwiedli się, w szkole staje się obiektem prześladowań, po lekcjach czas spędza samotnie jedząc słodycze. W chwili, gdy najbardziej potrzebuje bratniej duszy, w miasteczku pojawia się tajemnicza dziewczyna – Abby (Chloё Grace Moretz). Owen zaprzyjaźnia się z dziewczyną nie zwracając początkowo uwagi na jej nietypowe zachowania: Abby wychodzi na dwór tylko po zmroku i podobnie jak Owen nie ma żadnych przyjaciół. Wkrótce okazuje się, że dziewczyna skrywa pewien mroczny sekret. W miasteczku dochodzi do brutalnych morderstw, a mieszkańcy zaczynają podejrzewać właśnie ją. Gdy Owen odkrywa sekret przyjaciółki, rozumie, że właśnie wkroczył w nowy niebezpieczny, ale niezwykle pociągający świat przyjaźni z wampirem.

Film jest bardzo kameralny, pełen emocji i mocno trzyma w napięciu. Sposób prowadzenia kamery pobudza ciekawość widza, a efekty specjalne robią wrażenie.

6. Postrach nocy (1985) reż. Tom Holland

Nastoletni Charley (William Ragsdale) odkrywa, że jego nowy sąsiad jest wampirem odpowiedzialnym za zniknięcia osób mieszkających w okolicy. Ponieważ nikt mu nie wierzy, postanawia zwrócić się po pomoc do prezentera telewizyjnych horrorów – Petera Vincenta (Roddy McDowall). Szybko wychodzi na jaw, że pod pozorami idealnego, cichego sąsiada lubiącego spać do późna, Jerry Dandridge (Chris Sarandon) to imprezujący krwiopijca preferujący szczególnie ciepłe, czerwone napoje serwowane wprost z tętnicy szyjnej. Czy zwykłym śmiertelnikom uda się ocalić rodzinę oraz przyjaciół przed krwiożerczym wampirem?

Fantastyczny horror komediowy i niepowtarzalny klimat zbudowany nad podstawie istniejących już filmów o wampirach.

Obraz doczekał się kontynuacji w 1988 roku zatytułowanej „Postrach nocy 2”. W 2011 nakręcono nowy „Postrach nocy” luźno oparty na fabule klasyka z lat. 80. Te filmy o wampirach również warto obejrzeć!

7. Miasteczko Salem (1979) reż. Tobe Hopper

Pełna tajemniczości ekranizacja drugiej powieści obecnego Króla Horrorów – Stephena Kinga.

Młody pisarz, Ben Mears (David Soul) powraca po wielu latach do swojego rodzinnego miasteczka, aby napisać powieść. Tytułowe Salem na pierwszy rzut oka jest zwykłym, prowincjonalnym miasteczkiem, w którym życie toczy się utartą drogą. Jest jednak coś, co odróżnia je od innych, podobnych miejsc – tajemniczy, położony na wzgórzu dom Marstenów. Na miejscu, Ben Mears dowiaduje się, że dom został kupiony. Nagle mieszkańcy zaczynają znikać w dziwnych okolicznościach. Ben podejrzewa, że za złowieszczymi wydarzeniami stoi ekscentryczny sprzedawca antyków (James Mason), właściciel tajemniczego domu na wzgórzu, oraz współpracownik (Reggie Nalder). Pisarz postanawia wyjaśnić zagadkę z pomocą innych zaniepokojonych mieszkańców.

Istnieje również dłuższa wersja „Miasteczka Salem” z 1979 roku, która była emitowana w formie mini serialu. W 2004 ponownie zekranizowano działo Kinga przenosząc akcję do współczesności. W 2023 roku na ekrany kin wejdzie trzecie spojrzenie na jedną z najlepszych powieści o wampirach – za jej reżyserię odpowiada Gary Dauberman, scenarzysta „TO” oraz „TO: Rozdział 2”.

8. Dracula (1992) Francis Ford Coppola

Film zaczyna się w XV wieku – rumuński książę Vlad wyrusza na wojnę, aby bronić chrześcijan przed najazdem Turków. W swoim zamku zostawia ukochaną Elizabettę. Vlad wychodzi zwycięsko z wojny, zanim jednak powraca do siebie, podstępni wrogowie wysyłają do jego ukochanej wiadomość, że książę nie żyje. Zrozpaczona Elizabetta nie mogąc pogodzić się z jego śmiercią, skacze do rzeki. Kiedy Vlad przybywa do domu, dowiaduje się, że kapłani nie mają zamiaru pochować księżniczki, gdyż odebrała sobie życie. Wściekły książę niszczy kaplicę, wyrzeka się Boga i obiecuje dokonać zemsty przy użyciu złych sił.

W XIX wieku. Młody prawnik, Jonathan Harker dostaje zlecenie – ma zastąpić kolegę po fachu, który po powrocie z Rumunii został zamknięty w mrocznym zakładzie dla obłąkanych. Harker żegna się ze swoją ukochaną, Miną. Dziewczyna jest trochę zawiedziona, że kolejny raz muszą przekładać ślub.

Harker przybywa do zamku hrabiego. Gospodarz również sprawia dziwne wrażenie, ale w końcu podpisuje akt zakupu kilku terenów w Anglii. Podczas rozmowy z prawnikiem, hrabia dostrzega zdjęcie Miny i rozpoznaje w niej swoją ukochaną sprzed wieków. Postanawia szybko zadziałać i zmusza Jonathana do pozostania w zamku na miesiąc. Ten po spotkaniu z wampirzycami już nie ma wątpliwości, że miły klient jest potworem, nie może jednak się wydostać z jego siedziby. Dracula organizuje sobie wyprawę do Anglii, po drodze mordując całą załogę statku przybiera ciało młodego i przystojnego mężczyzny. W Londynie spotyka na ulicy Minę. Jakie będzie zakończenie tej historii?

Pięknie zrealizowany dramat na motywach „Draculi” Brama Stokera z Garym Oldmanem, Winoną Ryder, Anthonym Hopkinsem i Keanu Reevesem.

9. Wywiad z wampirem (1994) reż. Neil Jordan

Lata 90. XX-ego wieku, Los Angeles. Młody dziennikarz, Daniel Malloy, przeprowadza wywiad z Louisem. Nie jest to jednak zwyczajny wywiad… Louis żyje od ponad 200 lat jako wampir. Wszystko zaczęło się w 1791 roku w Luizjanie – dwudziestoczteroletni Louis cierpiał po stracie żony i córki bezustannie  igrając ze śmiercią. Pewnej nocy na jego drodze pojawia się Lestat. Louis poddaje się czarowi wampira i przyjmuje jego „mroczny dar”, przez który na nowo musi nauczyć się żyć. Nie jest to jednak łatwe, gdyż jego charakter nie pozwala mu zabijać ludzi z zimną krwią, ale nie jest na tyle silny, by wybrać samobójstwo.

Rewelacyjna adaptacja prozy Anne Rice z genialnymi kreacjami aktorskimi Toma Cruise’a, Kirsten Dunst i Brada Pitta. Propozycja dla osób lubiących filmy o wampirach jak i filmy kostiumowe.

10. Kołysanka (2010) reż. Juliusz Machulski

Na koniec czarna komedia o  rodzinie wampirów mieszkającej w domku w małej miejscowości na północnych-wschodzie Polski.

Pewnej nocy tajemnicza rodzina Makarewiczów wprowadza się na posesję mieszkańca lubianego przez niewielką społeczność mazurskiej wsi. Wraz z ich przybyciem w zagadkowych okolicznościach zaczynają ginąć ludzie. Para policjantów próbuje prowadzić śledztwo, jednak każdy trop urywa się. Zupełnie jakby ofiary zapadły się pod ziemię. Sprawa zaginięć powoli zaczyna łączyć się z osobliwą rodziną Makarewiczów i odsłania ich mroczną tajemnicę…

Kreatywnie zrealizowany film, którego atmosfera przywodzi na myśl połączenie „Rodziny Addamsów” i „Draculi”. Produkcja jest wciągająca, a przede wszystkim strasznie śmieszna.

W rolach głównych słynni polscy aktorzy: Robert Więckiewicz, Małgorzata Buczkowska, Janusz Chabior, Krzysztof Kiersznowski i Michał Zieliński.

Tekst: M. M.

Zobacz też: Co powinniście wiedzieć o Sharon Tate przed obejrzeniem „Pewnego razu… w Hollywood”?

Co powinniście wiedzieć o Sharon Tate przed obejrzeniem „Pewnego razu… w Hollywood”?

5/5 - (2 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News