Najlepsze filmy o czarownicach i wiedźmach – TOP 15

Najlepsze filmy o czarownicach i wiedźmach – TOP 15
Kadr z filmu Hereditary. Dziedzictwo

Pełne magii, zaklęć, uroków, pełni księżyca, kryształowych kul, czarnych kotów, tajemniczych lasów oraz nocnych sabatów – oto najlepsze filmy o czarownicach i wiedźmach na maratony z okazji zbliżającego się Halloween!

Czarne komedie

 1. Totalna magia (1998) reż. Griffin Dunne
Bez tytulu 13 Najlepsze filmy o czarownicach i wiedźmach – TOP 15
Kadr z filmu Totalna magia

Opowieść o dwóch siostrach wywodzących się z prastarego rodu czarownic. Po śmierci rodziców Sally i Gillian (w tych rolach Sandra Bullock i Nicole Kidman) wprowadzają się do posiadłości swoich ekscentrycznych ciotek, Jet i Frances (zagrane przez Dianne West oraz Stockard Channing). Pod ich okiem uczą się rzucania zaklęć i uroków. Dziewczynki nie wiedzą, że zakochując się, kobiety z ich rodu ściągają na siebie i swych wybranków śmiertelne niebezpieczeństwo. Gdy Sally jest już dorosła, postanawia zerwać z rodzinną tradycją i żyć jak zwykła dziewczyna. Tymczasem jej siostra Gillian lubi wykorzystywać swoje umiejętności, często nadużywając magii. Jej postępowania wywołują całą serię niefortunnych wydarzeń.

Adaptacja zaczarowanej powieści Alice Hoffman. Zabawna, wzruszająca, o magii siostrzanej i magii miłości.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

 1. Czarownice z Eastwick (1987) reż. George Miller
Bez tytulu 9 Najlepsze filmy o czarownicach i wiedźmach – TOP 15
Kadr z filmu Czarownice z Eastwick

Historia, na podstawie powieści Johna Updike’a, o trzech mieszkankach Nowej Anglii porzuconych przez mężów. Pewnej nocy przyjaciółki odkrywają w sobie nadprzyrodzone zdolności, co łączy się z przyjazdem do Eastwick tajemniczego i bogatego nieznajomego. Gdy w jego pałacu życie upływa pod znakiem czarodziejskich zabaw i wystawnych przyjęć, w miasteczku ma miejsce seria niewyjaśnionych i mrocznych wypadków.

Pełna czarnego humoru komedia, w której nie brakuje elementów kina grozy czy fantasy. W filmie występują: Susan Sarandon, Cher, Michelle Pfeiffer i Jack Nicholson.

Horrory

 1. Hereditary. Dziedzictwo (2018) reż. Ari Aster

Intensywny, mroczny, niepokojący i pełen symboli. Horror nie tylko o czarownicach z fantastyczną Toni Colette.

Śmierć seniorki rodziny Grahamów, nie była dla nikogo zaskoczeniem. Natomiast to, co nastąpiło po niej, dla wszystkich było szokiem. Rodzina wkrótce po pogrzebie zaczyna doświadczać niepokojących zjawisk oraz osobliwych odkryć. Początkowo wszyscy tłumaczą je sobie żałobą i przemęczeniem, ale zdarzenia przybierają tak tragiczny i potworny obrót, że jasnym staje się, iż na rodzinie Grahamów ciąży mroczne dziedzictwo. Odkrycie tej prawdy nikomu nie przyniesie spokoju…

 1. Czarownica: Bajka ludowa z Nowej Anglii (2015) reż. Robert Eggers

Nowa Anglia, lata 30. XVII wieku. William i Katherine wiodą spokojne życie z piątką dzieci. Gdy ich nowo narodzony syn znika, a plony niszczeją, członkowie rodziny zwracają się przeciwko sobie.

Bez tytulu 7 Najlepsze filmy o czarownicach i wiedźmach – TOP 15
Kadr z filmu Czarownica: Bajka ludowa z Nowej Anglii

Scenariusz powstał na podstawie XVII-wiecznych pamiętników i dokumentów sądowych, dzięki czemu tak wiernie ukazuje tamtą epokę. Film bez pośpiechu przedstawia losy mieszkającej na odludziu rodziny, ich lęki oraz obawy. Niedopowiedzenia uzupełnia klimatyczna scenografia i niepokojąca atmosfera. W roli głównej Anya Taylor-Joy.

 1. Odgłosy (1977) reż. Dario Argento
Bez tytulu 3 Najlepsze filmy o czarownicach i wiedźmach – TOP 15
Kadr z filmu Odgłosy

Susy Bannion (Jessica Harper) przyjeżdża z Ameryki do Wiednia, aby uczęszczać do najsławniejszej szkoły baletowej w mieście. Jednak, gdy tylko pojawia się na miejscu od razu odkrywa, że w szkole dzieją się dziwne i okropne rzeczy. Młode dziewczyny giną jedna po drugiej w strasznych okolicznościach, a instruktorka tańca, służące i dyrektorka – Madame Blanc (w tej roli Joan Bennet) – zdają się nie dostrzegać niebezpieczeństwa. Wkrótce Susy dowie się, dlaczego w szkole dochodzi do osobliwych wydarzeń i jakie tajemnice kryje to przeklęte miejsce…

Film niesamowicie oddziałujący na zmysły dzięki intensywnym kolorom, grze świateł oraz charakterystycznej dla filmów grozy lat 70. budującej napięcie muzyce zespołu Goblin.

W 2018 roku powstała nowa Suspiria – jeszcze bardziej wielowątkowa i makabryczna. Za remake odpowiedzialny był Luca Guadagnino, a dodającą klimatu muzykę skomponował Thom Yorke. W rolę charyzmatycznej nauczycielki Madame Blanc wcieliła się Tilda Swinton.

Procesy czarownic

 1. Czarownice z Salem (1996) reż. Nicholas Hytner
Bez tytulu 2 Najlepsze filmy o czarownicach i wiedźmach – TOP 15
Kadr z filmu Czarownice z Salem

Dramat, oparty na sztuce Arthura Millera, opowiada o polowaniu na czarownice, które pod koniec XVII wieku rozegrało się w purytańskim miasteczku Salem. Grupa młodych dziewcząt spotyka się potajemnie w otaczającym osadę lesie, gdzie oddając się tańcowi, wpadają w trans. Dziewczyny utrzymują, że kontaktują się z duchami i oskarżają innych mieszkańców Salem o służenie Szatanowi.  Wkrótce do miejscowości przybywa sędzia, który ma rozstrzygnąć, czy doszło do kontaktu z siłami nieczystymi.

Pełne emocji, wciągające kino i niesamowicie przekonująca gra aktorska. W roli głównej Winona Ryder.

 1. Ulica Strachu – Część 3: 1666 (2021) reż. Leigh Janiak

Do obejrzenia tego filmu konieczna jest znajomość dwóch poprzednich części (Ulice Strachu – Część 1: 1994, Ulice Strachu – Cześć 2: 1978)!

Bez tytulu 6 Najlepsze filmy o czarownicach i wiedźmach – TOP 15
Kadr z filmu Ulice Strachu – Część 3: 1666

Ostatnia część trylogii na podstawie książek R. L. Stine’a w pełni rozwija historię słynnej czarownicy, której klątwa spowiła miasteczko Shadyside – Sarah Fier (w postać wcielają się Kiana Madeira i Elizabeth Scopel). Opowieść pełna mrocznych lasów, niepokojących wydarzeń, czarnej magii oraz siły dobrych i złych uroków.

Leigh Janiak, reżyserka i scenarzystka, nawiązuje do przesądów XVII-wiecznej Ameryki oraz procesów i prześladowań czarownic, które splata ze współczesnymi sytuacjami wciąż uważanymi za osobliwe w XXI wieku.

Animacje

 1. Ruchomy zamek Hauru (2004) reż. Hayao Miyazaki
Bez tytulu 14 Najlepsze filmy o czarownicach i wiedźmach – TOP 15
Kadr z filmu Ruchomy zamek Hauru

Kapeluszniczka Sophie zostaje zamieniona przez Wiedźmę z pustkowia w starą kobietę. Zrozpaczona dziewczyna próbuje odzyskać swoje ciało i wyrusza w magiczną podróż pełną niebezpieczeństw. W poszukiwaniu samej siebie Sophie trafia do dziwnego Ruchomego Zamku należącego do czarodzieja Hauru. Spotyka w nim demona ognia – Kalcyfera, który przedstawia jej propozycję. Jeśli Sophie uwolni go spod mocy Hauru, on w zamian przywróci jej 18-letnie ciało. Co stanie się z Sophie w Ruchomym Zamku? Czy wszystkie części magicznej układanki znajdą swoje miejsce?

Czarodziejska animacja studia Ghibli, której podstawą była powieść Diany Wynne Jones pod tym samym tytułem.

 1. Podniebna poczta Kiki (1989) reż. Hayao Miyazaki
Bez tytulu 4 Najlepsze filmy o czarownicach i wiedźmach – TOP 15
Kadr z filmu Podniebna poczta Kiki

Uroczy film animowany na podstawie powieści Eiko Kadono!

Jest wśród czarownic taki zwyczaj, nazywa się Nocą Odejścia. Oznacza to, że młoda 13-letnia czarownica opuszcza dom aby przez rok pobierać nauki. Kiki wybiera swą Noc Odejścia i ku utrapieniu mamy, która wie, że jej córka nie jest jeszcze na to gotowa, postanawia wraz ze swym gadającym kotem Jiji opuścić rodzinny dom. Opuszczając  dom i kochających rodziców, Kiki otrzymuje od mamy radę, aby zawsze podążała za głosem swojego serca. Dokładnie o północy Kiki z małymi problemami opuszcza rodzinę i przyjaciół zaopatrzona w miotłę mamy i radio taty. W końcu dociera do wymarzonego, dużego miasta nad oceanem, gdzie postanawia się osiedlić. Jej przybycie na miotle w środku dnia wzbudza wielkie zamieszanie wśród mieszkańców. Życie w dużym mieście dla małej, nie znającej nikogo tam dziewczynki nie jest wcale łatwe. Kiki trafia do piekarni pod opiekę pani Osono. Otrzymuje tam pokój i pomagając w piekarni wpada na pomysł, aby rozkręcić swój własny interes.

Na podstawie baśni

 1. Czarownica (2014) reż. Robert Stromberg

Tytułowa Czarownica (Angelina Jolie) była niegdyś piękną i dobrą dziewczyną. Jej radosną młodość przerwała wojna, podczas której bohaterka z oddaniem broniła swojej ojczyzny. Jednak zdrada, której doświadczyła, zmieniła jej czyste serce w kamień… Żądna zemsty rzuca klątwę na Aurorę (Elle Fanning) – nowonarodzoną córkę następcy tronu wrogiego królestwa.

Bez tytulu 15 Najlepsze filmy o czarownicach i wiedźmach – TOP 15

Nowa interpretacja baśni o Śpiącej królewnie opowiedziana z perspektywy, z pozoru czarnego charakteru, Czarownicy. Jeden z najlepszych filmów aktorskich Disney’a powstałych na motywach bajkowych animacji.

 1. Małgosia i Jaś (2020) reż. Oz Perkins

Mroczna opowieść z elementami baśni o Małgosi i Jasiu, którzy w poszukiwaniu schronienia i lepszego losu przemierzają tętniący życiem las. Rodzeństwo trafia na osobliwy dom, w którym mieszka… czarownica.

Bez tytulu 8 Najlepsze filmy o czarownicach i wiedźmach – TOP 15
Kadr z filmu Małgosia i Jaś

Film opowiada o więzi powstającej między wiedźmą (Alice Krige) a Małgosią (Sophia Lillis) oraz odnajdywaniu siebie. Warto zwrócić uwagę na interesujące sekwencje snu, klimatyczne zdjęcia, wciągającą narrację oraz hipnotyzującą muzykę skomponowaną przez Robina Couderta.

Klasyki lat 90.

 1. Szkoła czarownic (1996) reż. Andrew Fleming
Bez tytulu 10 Najlepsze filmy o czarownicach i wiedźmach – TOP 15
Kadr z filmu Szkoła czarownic

Tytułowe czarownice to cztery licealistki (w tych rolach Robin TunneyNeve CampbellRachel True i Fairuza Balk), którym magia pomaga przejść przez problemy w szkole, trudne relacje z rodziną oraz rówieśnikami i okres dojrzewania. Kiedy do ich kręgu trafia naturalna czarownica, wiedźmy nabierają mocy, a zrzucone przez nich zaklęcia doprowadzają do nieoczekiwanych sytuacji jak i konfliktów.

To jeden z najciekawszych filmów młodzieżowych nakręconych w latach 90.

 1. Hokus Pokus (1993) reż. Kenny Ortega
Bez tytulu 11 Najlepsze filmy o czarownicach i wiedźmach – TOP 15
Kadr z filmu Hokus Pokus

Fantastyczne połączenie elementów kina familijnego, komediowego i fantasy! Halloweenowy klasyk studia Walt Disney Pictures.

Trzy czarownice z Salem (Bette MidlerSarah Jessica Parker i Kathy Najimy) zostają skazane na śmierć. Przed wykonaniem wyroku rzucają zaklęcie pozwalające im powrócić do świata żywych. Po trzystu latach, w noc Halloween, powracają do świata żywych i ruszają w pościg za młodymi ludźmi, którzy przyczynili się do ich uwolnienia. Są zdeterminowane. Od powodzenia misji zależy ich dalszy los…

 1. Casper i Wendy (1998) reż. Sean McNamara
Bez tytulu 5 Najlepsze filmy o czarownicach i wiedźmach – TOP 15
Kadr z filmu Casper i Wendy

Film familijny obfitujący w zabawne i magiczne przygody ukazujący relację czarownic i duchów.

Mała czarownica Wendy (Hilary Duff) ucieka wraz ze swymi ciotkami (Shelley Duvall, Teri Garr, Cathy Moriarty) – wiedźmami przed groźnym czarodziejem. Schronienie znajdują w hotelu, w którym duszek Casper i jego wujowie spędzają wakacje. Wendy i Casper zaprzyjaźniają się ze sobą.

 1. Czary-mary (1993) reż. Stuart Margolin
Bez tytulu 1 Najlepsze filmy o czarownicach i wiedźmach – TOP 15
Kadr z filmu Czary-mary

Halloweenowa opowieść pełna różnych rodzajów magii z bliźniaczkami Olsen.

Siostry bliźniaczki Kelly i Lynn (Mary-Kate i Ashley Olsen) muszą ocalić rodzinny dom, który jest zagrożony ze strony złej ciotki Agathy; czarownicy, która zaczarowała również swoją bliźniaczą siostrę; Sofię (w podwójnej roli Cloris Leachman). Rezolutne siostrzyczki muszą ocalić także ją.

Tekst: M. M.

5/5 - (4 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News