HBO Max jest dostępne w Polsce od 8 marca 2022 roku. Od tego czasu subskrybenci mają dostęp do ogromnej oferty pełnej fantastycznych filmów oryginalnych HBO oraz produkcji od Warner Bros. Pictures, New Line Cinema i Sony Pictures Studios. Otwierając katalog aż trudno wybrać cokolwiek na wieczorny seans – tak wiele tytułów wartych jest obejrzenia! Dlatego stworzyliśmy ranking, który zawiera najlepsze filmy platformy HBO Max. Oto dziesięć produkcji, które koniecznie musicie zobaczyć!
1. Pogromcy Duchów. Dziedzictwo (2021) reż. Jason Reitman
„Pogromcy Duchów. Dziedzictwo” to trzeci rozdział w oryginalnym uniwersum Ghostbusters. Samotna matka i jej dwoje dzieci przybywają do małego miasteczka – Summerville, gdzie wraz z nowopoznanymi przyjaciółmi odkrywają tajemnice swojego dziadka, które łączą ich z przeszłością oryginalnych Pogromców Duchów, dzięki czemu odkrywają sekretne dziedzictwo, które pozostawił im nieznany krewny. Ten film rozbawi, zaciekawi i wzruszy wszystkich fanów Pogromców Duchów na całym świecie!
Atutami produkcji są świetny scenariusz, odniesienia do dwóch poprzednich rozdziałów z dbałością o szczegóły, genialne efekty specjalne oraz fantastyczna obsada aktorska, czyli Mckenna Grace, Finn Wolfhard, Carrie Coon, Paul Rudd, Logan Kim oraz znani z poprzednich części: Bill Murray, Dan Aykroyd, Ernie Hudson, Annie Potts i Sigourney Weaver.
2. Joker (2019) reż. Todd Phillips
Jeden z najlepszych filmów 2019 roku – historia kultowego czarnego charakteru uniwersum DC przeniesiona do rzeczywistości. Genialne studium postaci, rewelacyjna rola Joaquina Phoenixa i niesamowita muzyka Hildur Guðnadóttir.
Arthur Fleck ma trudne życie. Jest samotnym człowiekiem, byłym pacjentem szpitala psychiatrycznego, pracuje jako klaun na ponurych ulicach Gotham, marzy o byciu komikiem i opiekuje się chorą matką. Chorobliwe i niepohamowane napady śmiechu utrudniają mu kontakt z ludźmi. Jego życie zaczyna się zmieniać w chwili otrzymania broni od kolegi z pracy. Możliwość odegrania się na lekceważących go mieszkańcach miasta daje mu satysfakcję i poczucie sensu życia, którego nigdy wcześniej nie miał okazji zaznać. Perfidny los podsunie biednemu Arthurowi okazję do spełnienia części swych fantazji, ale gdy do tego dojdzie, nikomu nie będzie do śmiechu. A przynajmniej nikomu racjonalnemu.
3. Trzy billboardy za Ebbing, Missouri (2017) reż. Martin McDonagh
Od morderstwa córki Mildred Hayes (Frances McDormand) upłynęło kilka miesięcy, a lokalna policja od kilku miesięcy nie potrafi znaleźć sprawcy. Zdeterminowana kobieta chcąc sprowokować stróżów prawa do działania, wynajmuje trzy zapomniane billboardy na drodze wiodącej do miasteczka. Umieszcza na nich prowokacyjny przekaz, skierowany do szanowanego przez lokalną społeczność szeryfa Williama Willoughby’ego (Woody Harrelson). Postępowanie Mildred nie podoba się mieszkańcom Ebbing ani jej synowi Robiemu. Do akcji wkracza zastępca szeryfa, posterunkowy Dixon (Sam Rockwell) – niezrównoważony, porywczy maminsynek, któremu zarzuca się zamiłowanie do przemocy. Hayes nie zamierza się jednak poddać – wie, że tylko dzięki kontrowersyjnym ogłoszeniom policja nie zapomni o poszukiwaniu mordercy Angeli.
Do obejrzenia filmu zachęca fantastyczna obsada, niepowtarzalna atmosfera ciężka od emocji oraz prawie pięćdziesiąt zdobytych nagród.
4. Baby Driver (2017) reż. Edgar Wright
Baby (Ansel Elgort) to utalentowany młody kierowca, który zarabia na życie udziałem w napadach. Jego zadanie jest zawsze takie samo – jak najszybsze zabranie całej ekipy z miejsca zdarzenia. Przez życie prowadzi go muzyka, która pomaga mu być najlepszym w tym, co robi. Gdy poznaje dziewczynę ze swych marzeń – Deborah (Lily James) – postanawia porzucić przestępczą przeszłość i w końcu zacząć żyć normalnie. Szybko jednak okaże się, że nie będzie to takie łatwe. Zmuszony przez bossa mafijnego (Kevin Spacey), dla którego pracuje, do udziału w z góry skazanym na niepowodzenie skoku, ryzykuje utratą wszystkiego, co dla niego najważniejsze – miłości, wolności i muzyki.
Kolejny świetny obraz w filmografii Edgara Wrighta – pełna akcji fabuła, wyraziste postaci i dobra muzyka.
5. Shazam! (2019) reż. David F. Sandberg
„Shazam!” to film udowadniający, że każdy z nas ma w sobie superbohatera oraz ukrytą w środku supermoc. Billy Batson ma czternaście lat i co chwilę trafia do innej rodziny zastępczej. Pewnego dnia podejmuje ucieczkę z kolejnego domu przydzielonemu mu przez opiekę społeczną i trafia na starożytnego czarodzieja, dzięki któremu zmienia się w dorosłego superbohatera – wystarczy, że wypowie słowo SHAZAM! Z pomocą przyjaciela Freddy’ego zaczyna wykorzystywać nabyte moce do zabawy, nagrywa filmiki przynoszące mu popularność w sieci… wszystko do czasu pojawienia się złoczyńcy Thaddeusa Sivany. Billy musi stawić czoła niebezpieczeństwu i obronić nową rodzinę, której wsparcie okazuje się największą supermocą.
W tej znakomitej produkcji na podstawie komiksów DC występują: Asher Angel, Zachary Levi, Jack Dylan Grazer, Faithe Herman, Cooper Andrews, Grace Fulton, Mark Strong, Marta Milans, Ian Chen, Ethan Pugiotto i Jovan Armand.
Warto zobaczyć ten film, ponieważ już w grudniu tego roku na ekrany kin wejdzie kontynuacja – „Shazam!: Gniew bogów”. I pamiętajcie po napisach są sceny, których nie możecie przegapić.
6. Opowieść (2018) reż. Jennifer Fox
Wstrząsający obraz oryginalny HBO Max na podstawie prawdziwej historii Jennifer Fox – reżyserki i autorki scenariusza.
Jennifer (w tej roli niesamowita Laura Dern) zwiedza świat, pracując jako dziennikarka i wykładowczyni – prowadzi idealne życie w Nowym Jorku ze swoim partnerem. Wszystko zmienia się po telefonie jej matki (granej przez Ellen Burstyn), która znalazła opowiadanie trzynastoletniej Jennifer (w młodszą wersję postaci wciela się znana z horroru „Mama” Isabelle Nélisse) opisujące „specjalny” związek z dwojgiem dorosłych trenerów (Elizabeth Debicki i Jason Ritter). Kobieta wraca do domu rodzinnego, gdzie zaczyna doświadczać retrospekcji.
Zaletami filmu są mocne emocje, bardzo dobre kreacje aktorskie oraz ciekawa narracja.
7. Niech gadają (2020) reż. Steven Soderbergh
Film oryginalny HBO Max „Niech gadają” to sentymentalny i błyskotliwy komedio-dramat z Meryl Streep, Dianne Weist oraz Candice Bergen w rolach głównych.
To opowieść o znanej pisarce Alice Hughes (Meryl Streep), która wyrusza w podróż statkiem, aby odebrać prestiżową nagrodę w Wielkiej Brytanii. W luksusowym rejsie towarzyszą jej przyjaciółki z dawnych lat oraz wspierający ją siostrzeniec. Na miejscu pojawia się również młoda agentka pisarki. Początkowo niezręczna atmosfera przeradza się w pełną kłótni oraz wzajemnych oskarżeń – w centrum wydarzeń znajduje się siostrzeniec Alice, który próbuje zapobiec nieporozumieniom i zostaje wykorzystany przez kobiety, aby zbliżyć się do autorki i owianej tajemnicą nowej książki, nad którą pracuje w drodze.
Zrealizowana oszczędnie, wielowątkowa produkcja, którą warto obejrzeć nie tylko ze względu na gwiazdorską obsadę, ale interesujących postaci pod względem psychologicznym.
8. Ból i blask (2019) reż. Pedro Almodóvar
Nostalgiczna podróż w przeszłość pośród zachwycających krajobrazów Hiszpanii. W rolach głównych: Antonio Banderas, Penélope Cruz, Asier Etxeandia, Julieta Serrano i Leonardo Sbaraglia.
Utalentowany reżyser filmowy znajdujący się u schyłku swej kariery przywołuje w pamięci żywe wspomnienia dawnych lat, które zalewają go jak lawina i pogrążają melancholii. Czułe uczucia do matki, pierwsze spotkanie z kinem, widmo upadłej miłość, poszukiwanie szczęścia i sukcesu – to wszystko skłania Salvadora Mallo do głębszych refleksji odnośnie życia i sztuki. Czy ta dogłębna retrospekcja pozwoli mu zakończyć niedomknięte sprawy z przeszłości, które mają odbicie w teraźniejszości? Skłania go do tego między innymi nagłe zainteresowanie organizatorów festiwalu filmem, który przyniósł mu przed trzydziestu latu wielką sławę i poróżnił go z przyjacielem.
9. Czarnoksiężnik z Oz (1939) reż. King Vidor i Mervyn LeRoy
Szalejące nad farmą w Kansas tornado przenosi dwunastoletnią Dorotkę (Judy Garland) i jej wiernego psa Toto do czarodziejskiej krainy po drugiej stronie tęczy. W magicznych pantofelkach Czarownicy ze Wschodu dziewczyna zmierza do Czarnoksiężnika z Oz (Frank Morgan), aby pomógł jej wrócić do wujostwa. Po drodze spotyka Stracha na Wróble (Ray Bolger), który chciałby mieć rozum, Blaszanego Drwala (Jack Haley) marzącego o sercu oraz Tchórzliwego Lwa (Bert Lahr) pragnącego mieć odwagę. Razem jako przyjaciele zmierzają do Szmaragdowego Grodu. Plany marzycieli usilnie stara się pokrzyżować Zła Wiedźma…
Bajkowa klasyka kina końca lat 30. z cudowną scenografią, fantazyjnymi kostiumami oraz piękną muzyką. Film został zrealizowany na podstawie powieści L. F. Bauma. Do dziś pozostaje jedną z najlepszych ekranizacji książki jak i jednym z najsłynniejszych musicali na świecie za sprawą piosenki „Somewhere Over the Rainbow”.
10. Wielki Gatsby (2013) reż. Baz Luhrmann
Nowy Jork, rok 1922 – czasy prohibicji i gangsterów, epoka jazzu i… nieszczęśliwej miłości, czyli adaptacja klasyki literatury amerykańskiej pióra F. Scotta Fitzgeralda.
Nick Carraway (Tobey Maguire) jest absolwentem Uniwersytetu Yale, niespełnionym pisarzem i weteranem I wojny światowej, który przeprowadza się na Long Island, gdzie podejmuje pracę sprzedawcy obligacji. W mieście wynajmuje niewielki dom położony w sąsiedztwie olbrzymiej posiadłości tajemniczego milionera słynącego nie tylko z olbrzymiego majątku, ale również organizacji wystawnych przyjęć dla nowojorskiej śmietanki towarzyskiej. Z kolei na przeciwnym brzegu zatoki mieszka kuzynka Nicka, Daisy (Carey Mulligan), razem ze swoim bogatym mężem Tomem Buchananem (Joel Edgerton). Pewnego dnia również i Nick otrzymuje zaproszenie na imprezę u sąsiada – Gatsby’ego. Spotkanie z gospodarzem staje się początkiem ich przyjaźni. Podczas jednego ze spotkań Gatsby prosi Nicka o przysługę, czyli zaaranżowanie spotkania z jego dawną miłością, Daisy. Gatsby wierzy, że dzięki zdobytemu majątkowi odzyska serce ukochanej kobiety.
Poruszająca opowieść, na którą warto zwrócić uwagę ze względu na kostiumy, scenografię oraz soundtrack, do którego piosenki przygotowali Florence Welch, Lana Del Rey i Jack White.
Tekst: M. M.
Zobacz też: Co zobaczyć na HBO Max? – 6 najciekawszych seriali do obejrzenia w jeden weekend
Co zobaczyć na HBO Max? – 6 najciekawszych seriali do obejrzenia w jeden weekend