Najlepsze animacje dla dorosłych – top 10

najlepsze animacje dla dorosłych - kolaż

Animowane produkcje już dawno przestały być kierowane wyłącznie do najmłodszych odbiorców. Taka forma opowiadania historii pozwala na sprawne operowanie satyrą, groteską czy nawet strachem. Przedstawiamy najlepsze produkcje animowane dla dorosłych!

10. BIG MOUTH

Zaczniemy od produkcji, która wprawdzie jest oficjalnie przeznaczona dla pełnoletnich odbiorców, ale w praktyce zainteresuje również – a może nawet przede wszystkim – nastolatków i osoby dopiero wchodzące w dorosłość.

Opowiada o trudach dojrzewania, w sprawny sposób łącząc przyziemne nastoletnie problemy z abstrakcyjnymi sytuacjami i świetnie wyważonym humorem. Kreacja postaci, ich relacje i zmagania z dojrzewaniem sprawiają, że każdy znajdzie w Big Mouth coś dla siebie niezależnie od swojego wieku.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


9. EGZORCYSTA

Jeśli chodzi o najlepsze animacje dla dorosłych, w tym zestawieniu nie może zabraknąć polskiej produkcji. Twórcy Blok Ekipy wznieśli się na wyżyny swojego kunsztu, dostarczając nam w 2017 roku Egzorcystę, a więc emocjonującą opowieść o gościu, który za trzysta złotych (chyba że z fakturką, to drożej) pozbędzie się każdego zagrożenia.

Całość okraszona jest bardzo polskim poczuciem humoru, nie zabraknie zatem gagów o alkoholu, barwnych wulgaryzmów i archetypów kojarzonych z rodzimej kultury i popkultury. Egzorcysta odmóżdża we wzorowy sposób, zabierając nas w kilkunastogodzinną podróż pełną absurdu i dziwacznych demonów.

8. FAMILY GUY

Choć doczekaliśmy się polskiego tłumaczenia tytułu (Głowa rodziny), to większość odbiorców z pewnością kojarzy ten serial jako Family Guy. Peter Griffin i jego najbliżsi zmagają się z trudami amerykańskiej codzienności klasy średniej, a nie pomaga im wcale rodowy talent do pakowania się w kłopoty.

Jak wiele innych seriali animowanych dla dorosłych emitowanych na przełomie lat 90. i 2000., Family Guy w każdym odcinku przemyca błyskotliwą satyrę, a także mnóstwo nawiązać do popkultury. Można śmiało uznać, że jeśli chodzi o animacje dla dorosłych, mamy do czynienia z jednym z najważniejszych klasyków, które warto znać.

7. ROZCZAROWANI

Twórcy Simpsonów przez ostatnie lata nie próżnowali, dostarczając nam dzieło, które mogli wykonać tylko oni. Dwa (przynajmniej póki co) sezony opowieści o buntowniczej księżniczce i jej ekscentrycznych przyjaciołach według wielu fanów nie dorównuje kultowym już Simpsonom, ale jeśli chodzi o najlepsze animacje dla dorosłych powstałe w ostatnich latach, z pewnością warto zwrócić na Rozczarowanych uwagę.

Sprawność narracji, świetne, niekiedy bardzo slapstickowe żarty oraz postacie, które zdecydowanie da się lubić to kwestie, dzięki którym serial ten zasługuje na miejsce w naszych sercach.

6. PARADISE PD

W tym zestawieniu nie może zabraknąć świetnego serialu policyjnego, czy raczej antypolicyjnego, bo twórcy włożyli ogromny wysiłek w zaprezentowanie satyry dotyczącej tych właśnie służb. Obserwujemy losy komendy, w której pracują dziwaczni degeneraci próbujący strzec porządku w niewielkim amerykańskim mieście.

Nie brakuje naśmiewania się z policyjnych psychopatów, łapania niewinnych ludzi, mnóstwa alkoholu i przemocy.

5. RICK I MORTY

Serial, który podbił serca milionów widzów już na kilka dni po premierze pierwszego sezonu. Mamy do czynienia z szeregiem absurdalnych i – przede wszystkim – szalonych przygód ekscentrycznego naukowca i jego wnuka, którzy nieustannie ratują świat, pokonują rzesze kosmitów i przenikają pomiędzy wymiarami.

Cieszy w tym serialu wszystko: niepokojące potwory z innych światów, nieoczywiste relacje pomiędzy głównymi bohaterami, igranie z ramami gatunku i świetnie napisane dialogi. W trakcie seansu czuć wszechobecne szaleństwo, którym twórcy zarażają nas wszystkich.

4. FUTURAMA

Philip J. Fry jest sfrustrowany swoim smutnym, nudnym życiem, w którym dowozi pizzę i ma wiecznego doła. Przypadkowo pakuje się do komory hibernacyjnej i budzi się w odległej przyszłości, która go zaskakuje, ale i… cóż, ponownie zmusza do podobnej pracy.

Siedem sezonów = siedem powodów, dla których możecie odłożyć wszystkie swoje obowiązki i spędzić cały wieczór (a później kilka następnych) w ciekawie skonstruowanym świecie pełnym dziwacznych sytuacji i nieoczywistych bohaterów.

3. SIMPSONOWIE

Niezaprzeczalnie jeden z najbardziej kultowych i najdłużej trwających seriali w tym zestawieniu. Jeśli chodzi o najlepsze animacje dla dorosłych, przez lata Simpsonowie mieli sobie niewielu równych, zgrabnie operując satyrą na… cóż, wszystko i wszystkich.

Istnieje wiele teorii, wedle których Simpsonowie przepowiadali przyszłość. Do tej pory są regularnie cytowani, doceniani i wspominani jako jeden z najważniejszych seriali, jakie kiedykolwiek powstały (a na pewno jeden z najzabawniejszych).

2. SOUTH PARK

Jeśli Simpsonowie są zabawni i kładą satyrę na absolutnie wszystko, to South Park robi to ze zdwojoną siłą, bez jakichkolwiek zahamować i tematów tabu. 25 sezonów tej opowieści o słynnych trzecioklasistach i mieszkańcach tytułowego miasteczka udowodniło nam, że w popkulturze nie ma jakichkolwiek barier.

Twórcy pojawili się na rozdaniu Oscarów w sukienkach i pod wpływem psychodelików. Niech świadczy to o charakterze i formule całego serialu.

1. BOJACK HORSEMAN

Choć może nie wydawać się to najbardziej oczywistym wyborem na pierwsze miejsce, ale BoJack Horseman zasługuje na dozgonne docenienie. Przede wszystkim dlatego, że najlepiej ze wszystkich wymienionych wyżej seriali operuje emocjami, zapewniając nie tylko liczne wybuchy śmiechu, ale i chwile płaczu, grozy czy refleksji.

Opowieść o uzależnionym od alkoholu, leków i narkotyków upadłym aktorze, który zamierza odnowić swoją karierę i wrócić na szczyt, to kwintesencja tego, czego możemy oczekiwać od serialu animowanego dla dorosłych.

Zobacz także: Filmy 2023 – na co warto czekać?

Filmy 2023 roku – premiery, których nie można przegapić!

1,1/5 - (41 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News