Lubisz muzea? Nie wiesz jak spędzić wolny weekend? Planujesz wyjazd, ale masz już dość zwiedzania kolejnej starówki? Obrzydły ci też skanseny, parki, zamki i cała klasyka obiektów do odwiedzenia? Być może dobrą odmianą będzie muzeum? Ale nie to, które odwiedziłeś pięć razy z wycieczką szkolną. Przedstawiamy nasze propozycję najdziwniejszych muzeów na mapie Polski.
Mówiąc o przebiegu tortur, należy zwrócić uwagę na zbiory narzędzi w muzeum. Kołyska Judasza, Żelazna Dziewica czy Hiszpański Zając to tylko kilka z „ciekawych” narzędzi, jakie możemy spotkać w muzeum. Jeśli jesteście zainteresowani jak działały, zachęcamy do odwiedzenia.
Jeśli nadal jesteście głodni, to polecamy zajrzeć do Muzeum Chleba przy najbliższej wizycie nad morzem. Piekarze pochodzący z Ustki, Eugeniusz i Adam Brzóska wiedzą o chlebie wszystko. Dlatego też w roku 1998 powołali do życia to oryginalne muzeum. W kolekcji znajdują się szyldy piekarni, narzędzia do wyrabiania ciasta i mielenia ziarna na mąkę. W muzeum można również dowiedzieć się jak powstawały sękacze, jak odważano do nich składniki, czy też jak kiedyś produkowano lody.
Bądźmy szczerzy – kto chociaż raz nie przesadził z procentami? Jednak małe szanse na upicie się w tym muzeum. Ideą muzeum jest zwrócenie uwagi na ogólną “kulturę picia”. Założyciel, Józef Majewski w Gołębiu zgromadził w swoim zbiorze już ponad 1000 egzemplarzy butelek po alkoholu (tak, niektóre mają jeszcze zawartość) z każdego zakątka świata. Butelka w kształcie AK-47 albo wódka w tubce? Proszę bardzo!
Dla fanów broni białej polecamy prywatny zbiór Zofii i Adolfa Kudlińskich. Na swojej agroturystyce w Orzechówce, przez ponad 20 lat zgromadzili oni ponad 2500 egzemplarzy siekier. W ich zbiorach można również znaleźć między innymi topory i oszczepy.
To niezwykłe muzeum w Łowiczu posiada w swojej kolekcji już około 4 tysięcy guzików. Można tam zobaczyć guziki wykonane z kości, z masy perłowej, pełne zdobień i w niezwykłych kształtach. A jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat modowych muzeów, to zachęcamy do zajrzenia tutaj. Muzeum w swoich zbiorach posiada guziki należące do znanych i wybitnych postaci – między innymi swój niepozorny guzik przekazała nawet Wisława Szymborska, która nawet napisała specjalny felieton w “Lekturach nieobowiązkowych”, właśnie o tym niezwykłym muzeum. Warto śledzić muzeum na ich Facebooku – co jakiś czas pojawiają się wpisy o nowych guzikach w kolekcji.
Na koniec nie sposób nie wspomnieć o tym przedziwnym, ale bardzo urokliwym muzeum. Muzeum dobranocek PRL-u mieści się w Rzeszowie, prezentowane są w nim eksponaty ze zbiorów Wojciecha Jamy. Możemy zobaczyć tam ponad 8,5 tys lalek, zabawek czy pluszowych misów. Kto tęskni za kultowymi już animacjami jak Reksio, Bolek i Lolek czy Wilk i zając, musi koniecznie wybrać się do tego nietypowego muzeum przy najbliższej wizycie w Rzeszowie.
„What will he do next? Whatever the fuck I want” – słowa Bama Margery, współtwórcy „Jackassa” idealnie pasują do Jonzego. Chciałbym być jak…
W świecie podziałów na wysokich i niskich, ładnych i brzydkich, od zarania dziejów rysuje się…
Pozornie każda czapka z daszkiem jest taka sama, jednak nie do końca jest to prawdą.…
Masaż - znamy jego dobroczynny wpływ na ciało: nie tylko niweluje napięcia mięśni, ale także…
Po niemal trzech latach wyczekiwania i snucia teorii serial „Stranger Things” powrócił z pierwszą częścią…
Bez paska męska garderoba pozostaje niepełna i nie ma w tym stwierdzeniu cienia przesady. Paski…