Najdroższe filmy wszech czasów [TOP 10] – brak zaskoczeń?

najdroższe filmy

Nie od dziś wiadomo, że obroty przemysłu filmowego sięgają bombilionów dolarów rocznie. W efekcie mamy do czynienia z jedną z najbardziej wartościowych branż na świecie – obok branży porno czy gier wideo. Ale czy regularnie słyszymy o biciu budżetowych rekordów?

Jakie są najdroższe filmy wszech czasów? Zapraszamy na zestawienie uwzględniające inflację – a więc jeśli kilkadziesiąt lat temu dany film kosztował nieporównywalnie mniej, niż wiele współczesnych blockbusterów, to ma szansę znaleźć się na tej liście. Wszystko dzięki skrupulatnym przeliczeniom wartości pieniądza na dzisiejsze.

10. Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach (2011)

Czwarta część sagi przygód Jacka Sparrowa kosztowała sporo: mowa tutaj o zaskakującej liczbie 250 milionów dolarów amerykańskich w 2011, co po uwzględnieniu inflacji daje już obecnie niemal 300 milionów. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to ostatni film z tej serii, który pojawi się w niniejszym rankingu. Jak myślicie, która część była droższa?

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


9. Wodny świat (1995)

Jedna z najciekawszych koncepcji postapokalipsy w historii kina, a więc świat niemal całkowicie zanurzony pod wodą, doczekała się wielu fanów i po dziś dzień Wodny świat to produkcja kultowa. Nie bez powodu jest też na liście Najdroższe filmy wszech czasów, bo w przeliczeniu na dzisiejsze mowa o sumie 300 milionów dolarów z niewielkim kawałkiem.

8. Harry Potter i Książę Półkrwi (2009)

Dla wielu osób może być zaskakujące, że to nie dwie ostatnie części przygód młodego czarodzieja znalazły się w tym zestawieniu, a jedynie szósta odsłona cyklu. Jakim cudem to nie bitwa o Hogwart była najdroższa? Prawdopodobnie ze względu na znacznie intensywniejsze korzystanie z efektów specjalnych.

Książę Półkrwi kosztował dokładnie 250 milionów dolarów, jednak po kilkunastu latach pieniądze te są, ze względu na inflację, warte nieco ponad 306 milionów.

7. Zaplątani (2010)

Czy ktoś w zestawieniu Najdroższe filmy wszech czasów spodziewał się animacji Disneya? Ja, przyznam szczerze, nieszczególnie, ale fakty są takie, że kultowa już bajka kosztowała zatrważające 260 milionów dolarów (w przeliczeniu 310 milionów). Możemy oglądać tę produkcję ze świadomością, że mamy do czynienia niemalże z towarem luksusowym.

6. Liga Sprawiedliwości (2017)

Zack Snyder, Henry Cavill, Ben Affleck i Amy Adams to nazwiska, z którymi może kojarzyć się wiele, ale wszystkie razem tworzą ekipę lubującą się w kosztownych produkcjach. Ten superbohaterski blockbuster z 2017 roku kosztował 300 milionów dolarów, jednak inflacja galopuje tak szybko, że obecnie mowa o wartości ok. 320 milionów.

5. Avengers: Infinity War (2018)

Marvel nie oszczędza na swoich produkcjach, co jest w stanie zauważyć każdy fan, który od lat śledzi przygody swoich ulubionych facetów i babek ratujących świat w dziwacznych kostiumach. Nie jest to jeszcze ostatnia produkcja superbohaterska w tym zestawieniu; prawdę mówiąc, dopiero się rozkręcamy. Infinity War kosztowało po drobnej inflacyjnej korekcie aż 330 milionów dolarów.

4. Spider-Man 3 (2007)

Film o czarnym Spider Manie okazał się nie tylko niezwykle dochodowy, ale i bardzo kosztowny. Na realizację tego niemal już kultowego dzieła Sam Raimi potrzebował 258 milionów dolarów, których wartość po kilkunastu latach sięga, tak jak w przypadku wyżej wspomnianych Avengersów, ok. 330 milionów.

3. Avengers: Endgame (2019)

Saga o walce z Thanosem w celu ratowania świata nabrała tempa nie tylko pod względem fabularnym, ale również finansowym. Mowa o sumie 356 milionów dolarów, natomiast biorąc pod uwagę inflację, można śmiało dodać do niej jeszcze jakieś 3 lub 4 miliony. Warto odnotować, że film zarobił około 3 miliardów dolarów na całym świecie.

2. Kleopatra (1963)

Choć może wydawać się to dziwne, jeśli chodzi o najdroższe filmy na świecie, drugie miejsce należy do Kleopatry wybitnego reżysera Josepha L. Mankiewicza. 44 miliony, które w 1963 roku zainwestowano w produkcję, obecnie warte byłyby ponad 370 milionów dolarów. Zarówno jak na tamte czasy, jak i współcześnie, suma ta z pewnością robi wrażenie.

1. Piraci z Karaibów: Na krańcu świata (2007)

W tym rankingu, jak obiecałem wcześniej, nie mogło zabraknąć najpopularniejszej odsłony przygód niepokornego pirata Jacka Sparrowa. Na krańcu świata to film, który jest obecnie jednym z najbardziej kultowych dzieł przygodowej kinematografii, a swój udział miała w tym ogromna suma 300 milionów dolarów wartych obecnie niespełna 400 milionów.

Zobacz także: Najlepsze filmy wojenne

10 najlepszych filmów wojennych, których jeszcze nie widziałeś

1/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News