Categories: miastomiejsca

Najbardziej „lajkolubne” miejsce, jakie kiedykolwiek widzieliście

Ta kaplica jest dokładnie tym, za co kochamy Berlin najbardziej. No bo w jakim innym miejscu na świecie będzie Wam dane znaleźć się na cmentarzu, w budynku rodem z Jasia i Małgosi?

James Turrell artysta zajmujący się na co dzień instalacjami świetlnymi sprawił, że cmentarz Dorotheenstädtischer jest obowiązkową pozycją dla wszystkich miłośników fotografii.

Wybudowana w 1927 roku kaplica, dzięki ingerencji amerykańskiego specjalisty od świateł, stała się łakomym kąskiem dla użytkowników Instagrama. Cukierkowe oświetlenie wnętrza sprawia, że każdego wieczora odwiedzający mogą zobaczyć pokaz imitujący berliński zachód słońca. Trwający dwie godziny seans zapewnia wizytującym odpowiednią ilość czasu na przeżycie estetycznej ekstazy.

To, co najbardziej uderzające w dziele Turrella to kontrast pomiędzy cmentarną rzeczywistością a futurystycznym światem iluminacji stworzonym przez artystę.

Kaplica jest otoczona grobami znamienitych postaci niemieckiej kultury. Spoczywają tu takie znakomitości jak Bertolt Brecht czy Georg Wilhelm Friedrich Hegel. Znajdziemy tu również pomnik upamiętniający bohaterów walczących z Nazistami. Wychodząc z pokazu, ma się wrażenie powrotu do przeszłości.

Cmentarz można odwiedzać przez całe lato. Pokazy zaczynają się pół godziny przed zachodem słońca i są otwarte dla zwiedzających po wcześniejszych zapisach. Oby więcej takich powrotów do przyszłości.

Tekst: Jeremi Pedowicz

Komentarze
Rate this post
Klarysa Marczak

Recent Posts

Win:Win – szósta odsłona wernisażu psich portretów Michała Torzeckiego

Michał Torzecki i Daftcode ponownie zapraszają na otwarcie akcji charytatywnej pod hasłem „Sztuka pomagania zwierzakom”.…

1 dzień ago

Felieton Hiro. Bezpieczeństwo über alles

Kiedy uświadomiłem sobie, że prawo jazdy posiadam już od osiemnastu lat, poczułem się bardzo staro. Nic tylko odłożyć…

2 dni ago

Olsztyn Green Festival 2022 zaprasza

Ponad dwadzieścia koncertów topowych polskich muzyków, a także liczne rozmowy z artystami i naukowcami o…

3 dni ago

Fiorucci 59th Street – powrót do korzeni

Włoska firma powraca z wielkim hukiem. 23 czerwca miała miejsce premiera kolekcji pod tytułem 59th…

3 dni ago

STARIUM.CX™ – kolekcja [THE CXDE*]

STARIUM.CX™ to wisienka na torcie polskiego streetwearu. Marka właśnie zaprezentowała nową kolekcję kapsułową zatytułowaną –…

4 dni ago

Sztuka obserwacji oczami Oleksandry

Ukraińska fotografka Oleksandra zatrzymuje modelki i modeli w swoich kadrach rodem z dwutysięcznego roku. Zdjęcia,…

4 dni ago