Najbardziej kontrowersyjni fotografowie mody

Fotografia kolorowa ukazująca kobietę trzymającą krowie wymię, z którego mleko tryska na twarz kobiety. Kobieta ma brązowe włosy splecione w dwa warkocze, lekko przymknięte oczy i rozchylone usta.

W czasach kiedy coraz trudniej szokować i w  których widzieliśmy już wszystko, jest garstka fotografów, którzy wciąż uchodzą za najbardziej kontrowersyjnych w świecie mody. Stali się ikonami w swoim fachu, a o pozowaniu dla nich marzyły, lub marzą największe gwiazdy. Poznaj najbardziej niepokorne dzieci fotografii mody.

Helmut Newton
Ikona fotografii, nie tylko modowej. Niemiecko-australijski fotograf zafascynowany sexem oraz kobiecym ciałem, najlepiej nagim. Jako pierwszy wprowadził sex do wyższych sfer, a jego prace uznawane są za PornoChic.

Od najmłodszych lat fascynował go sex. W wieku 13 lat jego ulubionym zajęciem było onanizowanie się, co martwiło jego matkę. Jak sam wspomina:

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Rodzice wiedzieli co się dzieje – sztywności prześcieradeł nie dało się ukryć. (…) Martwiło to jednak moją mamę. Wysłała mnie do rodzinnego medyka. Doktor Balin nie był pruderyjny. Kazał mi usiąść i udzieli zdumiewającej lekcji. Powiedział: Wolałbym, żebyś robił bara-bara z jakąś dziewczyną, zamiast się masturbować. To o wiele lepsze dla ciebie i o wiele bardziej zabawne. Myślę, że czas byś znalazł sobie przyjaciółkę do bara-bara.

Tak też się stało, lecz w tej kwestii matka była bardziej wyrozumiała i zwiększyła Helmutowi kieszonkowe, aby było go stać na kupno prezerwatyw, jednak seks mógł uprawiać tylko raz w tygodniu, aby nie zaniedbać nauki.

Przez cała swoją twórczość szokował. Jedną z pierwszych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych kampanii jakie stworzył stworzył, była kampania poświęcona promowaniu luksusowych akcesoriów do jazdy konnej Hermes, wystylizowanych na gadżety sado-maso.

Zdjęcie czarno-białe. Kobieta klęcząca na łóżku, ubrana w czarny biustonosz, szare bryczesy oraz carne buty do jazdy konnej. Na jej plecach ułożono siodło.

Steven Meisel
Jako dziecko, zamiast bawić się zabawkami, szkicował modelki, które z podziwem oglądał w kolorowych magazynach. To właśnie od rysunku zaczęła się jego przygoda z modą.

W latach 70. zajmował się ilustracjami dla magazynów modowych, gdyż w tamtych czasach fotografie nie były tak powszechne. Na szczęście z biegiem czasu Steven zajął się wyłącznie fotografowaniem.

W 1984 roku sfotografował Madonnę na okładkę jej albumu Like a Virgin, co więcej w późniejszych czasach również współpracował z artystką, tworząc między innymi fotografie do jej książki pod tytułem Seks.

Steven lubi i nie boi się prowokować. Porusza tematy, o których w kręgach modowych, głośno się nie mówi. Jednym z największych skandali, których był twórcą, była seria fotografii pod tytułem State of Emergency, w której poruszał temat terroryzmu.

Fotografia czarno-biała. Kontrowersyjna fotografia mody ukazująca umundurowanego policjanta w kasku podczas zatrzymania kobiety. Kobieta, długowłosa blondynka, stojąca tyłem do widza, lecz jej wzrok skierowany jest wprost na oglądającego zdjęcie. Oparta o radiowóz, ubrana w błyszczącą długą sukienkę, z odkrytymi plecami oraz rozcięciem sięgającym i odsłaniającym prawy pośladek. Umundurowany policjant jedną ręką trzyma kobietę za prawe ramie,a prawą rękę wsuwa pod sukienkę i trzyma kobietę za odsłonięty pośladek. W kadrze częściowo widać jeszcze dwóch innych umundurowanych policjantów.

Steven Klein
Steven Klein jest wszechstronnie uzdolniony, chociaż jego główne zainteresowania oscylują wokół obrazu. Kontrowersyjne są zarówno jego prace, jak i poglądy. Jak sam uważa:

To nie jest sztuka i nigdy nią nie będzie. To po prostu zdjęcia. Wiszą w galeriach, bo tam się sprzedają.

Pomimo iż jest jednym z największych prowokatorów współczesnej mody, a jego prace definiuje się jako antymodowe, o współpracę ze Stevenem konkurują najwięksi. Współpracował też z największymi skandalistkami show-biznesu, Madonną i Lady Gagą. Z tą pierwszą stworzył instalację pod tytułem X-STaTIC PRO=CeSS, w której skład wchodziły zdjęcia oraz siedem krótkich filmów.

Zdjęcie kolorowe utrzymane w jasnych niebieskich kolorach. Po lewej stronie na obdrapanym niebieskim stole leży kobieta, blondynka w czarnym body i przezroczystych legginsach, na nogach ma turkusowe buty na obcasie, jej prawa noga uniesiona jest w górę i zgięta w kolanie, lewa noga założona jest za głowę. Po prawej stronie znajduje się ilustracja nerki

Oliviero Toscani
Włoski fotograf, któremu największą sławę przyniosły projekty kontrowersyjnych reklam dla marki Benetton, które tworzył w latach 1982-2000.

Często łamał stereotypy związane z religią, ale również poruszał takie tematy jak rasizm, wojna, kara śmierci, homoseksualizm, czy anoreksja. W Polsce odpowiedzialny był za kampanię reklamową marki Roleski, jednak podczas jej realizacji obyło się bez skandalu.

Sam autor chciałby, aby reklama stała się nośnikiem sztuki oraz przekazu filozoficznego. Jednocześnie krytykując sztuczność, przejaskrawienie oraz kicz, które panują we współczesnej fotografii reklamowej. Toscani uważa, iż reklama powinna być dziełem otwartym, lecz pomimo tego wiele z jego dzieł zostało błędnie zinterpretowanych przez odbiorców.

Fotografia kolorowa przedstawiająca zakonnicę całującą księdza. Po lewej stronie, zwrócony plecami do widza ksiądz, ubrany w czarną sutannę i czarny kapelusz. Po prawej stronie zakonnica w białym habicie i białym nakryciu głowy całuje mężczyznę. Zakonnica ma zamknięte oczy. W górnym prawym rogu znajduje się zielone logo z napisem United Colors of Benetton.

Juergen Teller
To, co wyróżnia fotografie Juergena, a co jednocześnie jest powodem, dlaczego znalazł się na naszej liście najbardziej kontrowersyjnych fotografów, to brak retuszu. W czasach, gdy otoczeni jesteśmy przez jego nadmiar w magazynach i reklamach, Teller prawie wcale nie obrabia swoich zdjęć. W jego pracach zobaczymy zmarszczki, siniaki, czy niedoskonałości cery.

Oczywiście nagość również pojawia się w jego twórczości, lecz jest ona naturalna, pełna namiętności, lecz nie wymuszona.

Być może na tle innych kontrowersyjnych fotografów, Teller nie wybija się na prowadzenie, lecz przez naturalność swoich prac, brak kompromisowości oraz dość osobliwą osobowość, zdecydowanie klasyfikują go do miana najbardziej kontrowersyjnych fotografów, w końcu to on wpakował Victorię Beckham do torby na zakupy.

Fotografia utrzymana w jasnych, kremowych barwach. Na środku ustawiona jest biała, papierowa torba na zakupy z czarnymi uchwytami oraz czarnym napisem Marc Jacobs. Z torby wystają kobiece nogi ubrane jedynie w buty na obcasie.

David LaChapelle
Uważany za spadkobiercę Andy’ego Warhola. Najbrardziej znany jest ze swoich surrealistycznych i ekstrawaganckich fotografii, a jego prace dopracowane są w każdym najmniejszym szczególe, niejednokrotnie ocierając się o kicz.

Sztukę Photoshopa opanował do perfekcji, aczkolwiek jego prace powstają w prywatnym studio, w którym znajdują się wszystkie rekwizyty używane podczas jego pracy. Warsztat jego pracy porównywalny jest do umiejętności Avedona, czy Newtona.

Najbardziej kontrowersyjna jednak jest sama tematyka zdjęć. David inspiruje się i najwięcej czerpie z estetyki pop-artu, ale inspiracje czerpie również z religii, pokazując, jak daleko upadł współczesny świat od tak zwanej świętości. Dowodem na to jest seria zdjęć zatytułowana Jesus is My Homeboy, z której najbardziej znany jest LaChapelle.

Artysta jest jednym z najbardziej znanych i wpływowych fotografów XXI wieku.

ca w drzwiach kobietę z długimi blond włosami wznoszącą w góre ręce.

Terry Richardson
Oczywiście nie mogło zabraknąć największego skandalisty współczesnej fotografii mody.

Terry głównie znany jest z tego, iż w swojej pracy używa aparatów kompaktowych, również w wysokobudżetowych kampaniach reklamowych. Jego fotografie są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych w branży.

Skandaliczne są nie tylko prace Terry’ego, lecz sama jego osoba. Wielokrotnie oskarżany był o nadużycia w stosunku do modelek, o molestowanie, napaści seksualne, czy akty seksualne na młodych modelkach. Pomimo tych oskarżeń lista celebrytów, z którymi pracował, nie maleje. Najbardziej skandaliczny fotograf jest równocześnie najbardziej pożądany nie tylko w branży modowej. Lista jego klientów jest naprawdę imponująca, znajdują się na niej największe domy mody, aktorzy i muzycy.

Fotografia kolorowa przestawiająca kobietę i mężczyznę, kadr obejmuje jedynie postacie od ramion w górę.. Po lewej stronie stoi kobieta, jej skóra jest jasnobrązowa, z bardzo krótkimi blond włosami, prawie łysa, stoi z pochyloną głową. Po prawej stronie stoi czarnoskóry mężczyzna, w niebieskiej jeansowej kurtce. Dłonie trzyma po bokach głowy kobiety i liże czubek jej głowy. Mężczyzna ma zamknięte oczy.

 Tekst: Kate Bee

5/5 - (2 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News