Ludzkość nie przestaje zadziwiać projektami ułatwiającymi życie naszej planety. Nie brakuje jednak pomysłów absurdalnych i utopijnych. Przed Wami kilka najdziwniejszych projektów, jakie ktoś był w stanie wymyślić.
1. Spiralna Grobla Roberta Smithsona
Zbudowana w 1970 roku u wybrzeży Wielkiego Słonego Jeziora w stanie Utah, USA, kamienna grobla do dziś wzbudza kontrowersje. Wpisujące się w popularny nurt land artu dzieło, zbudowane jest z wody, błota, ziemi oraz kryształków soli i skał bazaltowych, dzięki czemu ma tak niezwykły kształt i kolor. Jego budowa była możliwa ze względu na niski poziom wód. Niestety, niedługo po powstaniu woda wróciła do normalnego poziomu, zalewając groblę na ponad 30 lat. Ostatni raz całkowicie widoczna była w 2005 roku. Imponująca, usytuowana na odludziu kompozycja, w wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych i ogromnego zainteresowania zwiedzających poddawana jest ciągłej erozji, natomiast zmieniający się poziom wód w jeziorze uniemożliwia stałą ekspozycję. Co więcej, groblę w całości można podziwiać jedynie z lotu ptaka.
2. Linearny System Ciągły (LSC) Oskara Hansena
Niezwykle nowatorska koncepcja urbanistyczna, która ciągle zachwyca i inspiruje kolejne pokolenia młodych architektów. Utopijny projekt zakłada budowę systemu wielkich miast rozciągających się na szlaku północ – południe, od morza do gór. Cztery pasma Polski łączyłyby różne sfery działalności, tworząc komfortowe warunki mieszkaniowe i co ważne, uwzględniałyby potrzeby i aktywność potencjalnych mieszkańców. Wszystko w zgodzie z przyrodą. Innowacyjny projekt Hansena nie doczekał się pełnej realizacji z wiadomych względów. Mimo to, w myśli koncepcji LSC udało się wybudować dwa osiedla, które istnieją do dziś: warszawski Przyczółek Grochowski oraz lubelskie Osiedle Słowackiego.
3. Miastobagno Joanny Rajkowskiej
Przewrotny projekt zagospodarowania Berlina, który zakłada odtworzenie na tamtejszym placu Zamkowym bagna. Taki pierwotny krajobraz porośnięty trawą i krzewami, który zamieszkiwałyby dzikie ptaki, z pewnością przypominałby mieszkańcom największe dzieła romantycznych malarzy. Niestety koncepcja nie ma szans na realizację, gdyż w 2007 roku niemieckie władze zagłosowały za odbudową miejskiego pałacu królewskiego.
4. Surrounded Islands autorstwa Christo i Jeanne-Claude
Artystyczny duet zrewolucjonizował myślenie o sztuce, tworząc najbardziej niesamowity land art wszech czasów. Surrounded Islands jest tego najlepszym przykładem – w 1983 roku w okolicach Miami, USA otoczono różową tkaniną 11 pobliskich wysp. Błyszczący i intensywny kolor idealnie komponował się z naturalnie tam występującą tropikalną roślinnością. Niestety, spektakularny widok można było podziwiać jedynie przez okres dwóch tygodni.
5. Góry dla Warszawy Jana Dziaczkowski
Utopijny projekt gór na Mazowszu poza walorami estetycznymi, miałyby również wiele funkcji praktycznych – będąc naturalną barierą, uniemożliwiłyby zbytni rozrost przedmieść. Usypane z ziemi, śmieci oraz innych niepotrzebnych materiałów rosłyby latami, wpisywałyby się w miejski krajobraz Warszawy. Z pewnością skorzystałaby na tym również gałąź turystyczna, oferując wszystkie górskie przyjemności, zarezerwowane do tej pory jedynie dla południowej części Polski.
Tekst: Wioleta Żochowska