Najbardziej absurdalne i utopijne projekty aranżacji przestrzeni

Warszawa otoczona górą z ziemi i śmieci

Ludzkość nie przestaje zadziwiać projektami ułatwiającymi życie naszej planety. Nie brakuje jednak pomysłów absurdalnych i utopijnych. Przed Wami kilka najdziwniejszych projektów, jakie ktoś był w stanie wymyślić.

1. Spiralna Grobla Roberta Smithsona

Spiralna grobla

Zbudowana w 1970 roku u wybrzeży Wielkiego Słonego Jeziora w stanie Utah, USA, kamienna grobla do dziś wzbudza kontrowersje. Wpisujące się w popularny nurt land artu dzieło, zbudowane jest z wody, błota, ziemi oraz kryształków soli i skał bazaltowych, dzięki czemu ma tak niezwykły kształt i kolor. Jego budowa była możliwa ze względu na niski poziom wód. Niestety, niedługo po powstaniu woda wróciła do normalnego poziomu, zalewając groblę na ponad 30 lat. Ostatni raz całkowicie widoczna była w 2005 roku. Imponująca, usytuowana na odludziu kompozycja, w wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych i ogromnego zainteresowania zwiedzających poddawana jest ciągłej erozji, natomiast zmieniający się poziom wód w jeziorze uniemożliwia stałą ekspozycję. Co więcej, groblę w całości można podziwiać jedynie z lotu ptaka.

2. Linearny System Ciągły (LSC) Oskara Hansena

Foto: http://archirama.muratorplus.pl/

Niezwykle nowatorska koncepcja urbanistyczna, która ciągle zachwyca i inspiruje kolejne pokolenia młodych architektów. Utopijny projekt zakłada budowę systemu wielkich miast rozciągających się na szlaku północ – południe, od morza do gór. Cztery pasma Polski łączyłyby różne sfery działalności, tworząc komfortowe warunki mieszkaniowe i co ważne, uwzględniałyby potrzeby i aktywność potencjalnych mieszkańców. Wszystko w zgodzie z przyrodą. Innowacyjny projekt Hansena nie doczekał się pełnej realizacji z wiadomych względów. Mimo to, w myśli koncepcji LSC udało się wybudować dwa osiedla, które istnieją do dziś: warszawski Przyczółek Grochowski oraz lubelskie Osiedle Słowackiego.

3. Miastobagno Joanny Rajkowskiej

Foto: artmuseum.pl

Przewrotny projekt zagospodarowania Berlina, który zakłada odtworzenie na tamtejszym placu Zamkowym bagna. Taki pierwotny krajobraz porośnięty trawą i krzewami, który zamieszkiwałyby dzikie ptaki, z pewnością przypominałby mieszkańcom największe dzieła romantycznych malarzy. Niestety koncepcja nie ma szans na realizację, gdyż w 2007 roku niemieckie władze zagłosowały za odbudową miejskiego pałacu królewskiego.

4. Surrounded Islands autorstwa Christo i Jeanne-Claude

Foto:http://archirama.muratorplus.pl/

Artystyczny duet zrewolucjonizował myślenie o sztuce, tworząc najbardziej niesamowity land art wszech czasów. Surrounded Islands jest tego najlepszym przykładem – w 1983 roku w okolicach Miami, USA otoczono różową tkaniną 11 pobliskich wysp. Błyszczący i intensywny kolor idealnie komponował się z naturalnie tam występującą tropikalną roślinnością. Niestety, spektakularny widok można było podziwiać jedynie przez okres dwóch tygodni.

5. Góry dla Warszawy Jana Dziaczkowski

Foto: http://www.ekspektatywa.pl/

Utopijny projekt gór na Mazowszu poza walorami estetycznymi, miałyby również wiele funkcji praktycznych – będąc naturalną barierą, uniemożliwiłyby zbytni rozrost przedmieść. Usypane z ziemi, śmieci oraz innych niepotrzebnych materiałów rosłyby latami, wpisywałyby się w miejski krajobraz Warszawy. Z pewnością skorzystałaby na tym również gałąź turystyczna, oferując wszystkie górskie przyjemności, zarezerwowane do tej pory jedynie dla południowej części Polski.

Tekst: Wioleta  Żochowska

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News