Na mapie Gdyni pojawiła się hotelowa perełka dla fanów modernizmu

Gdynia to wyjątkowe polskie miasto pod względem architektury. Tutaj rządzi modernizm. Na jej mapie pojawia się coraz więcej designerskich perełek. Jedną z nich jest willa Wincent.

W 1929 roku w samym sercu Gdyni wzniesiono budynek, w którym miał powstać pensjonat. W 90. urodziny miejsce to otrzymało nowe życie pod nazwą willa Wincent.

Budynek obecnej willi Wincent powstał z inicjatywy Marii Kozierowskiej na rogu ówczesnych ulic Bocznej i Leśnej. Miał pełnić funkcję pokoi gościnnych. Niestety wojna pokrzyżowała plany pani Marii, rozpoczynając burzliwy okres w historii kamienicy, która pełniła różne funkcje od koszar po mieszkania kwaterowe w czasach PRL, mówi Kamila Kwiatoń, managerka.

Dzisiaj możemy odwiedzić piękny mini hotel z 24 pokojami, który zachwyci najbardziej wybrednych klientów. Każde wnętrze z niezwykłą dbałością o szczegóły zaprojektowało dwóch czołowych architektów — Maćka Rynkiewicza oraz Rafała Kaletowskiego. Inspiracją do ich stworzenia były między innymi wystawa o narodzinach Gdyni obecna w Muzeum Miasta, prostota i funkcjonalizm modernizmu oraz wzornictwo lat 30., które stanowiło natchnienie dla polskiego wzornictwa lat 50. i 60.

Wnętrza powstały praktycznie bez sztucznych materiałów oraz imitacji. Architektom udało się odratować oryginalną klatkę schodową. Warto wspomnieć, że większość elementów wystroju wnętrz powstała na specjalne zamówienie. Parapety czy progi z lastryko to tylko przykłady. Dzięki współpracy z Politurą udało się pozyskać meble od projektanta Edmunda Homy, w tym np. jedyny egzemplarz jego krzesła z rogami.

Lato zbliża się wielkimi krokami. Jeżeli wybieracie się nad morze, polecamy ten wyjątkowy hotel.

Tekst: Kasia Tilda Frąckowiak

Komentarze
Rate this post
Klarysa Marczak

Recent Posts

Kreatywność – jak ją w sobie obudzić?

Czy zastanawialiście się kiedyś skąd biorą się dobre pomysły? Jak pisarze, malarze, naukowcy, muzycy tworzą…

2 dni ago

Kasia Babis wyśmiewa chorych psychicznie? Internet zawrzał

Kasia Babis jest osobą znaną przede wszystkim po lewej stronie politycznej barykady. Ale choć na…

3 dni ago

DOPPELGÄNGER. SOBOWTÓR nowy film Jana Holoubka

"Doppelgänger. Sobowtór", to najnowszy film Jana Holoubka. Jeszcze nie możemy się otrząsnąć po niesamowitym serialu…

3 dni ago

Czy Dawid Podsiadło, Michał Szpak i Nergal sprawią, że kościoły opustoszeją?

Dawid Podsiadło wypowiedział się ostatnio na temat planowanego dokonania aktu apostazji, co po raz kolejny…

4 dni ago

Co warto wiedzieć o stołach loftowych?

Loftowe wnętrza to otwarte przestrzenie, stalowe elementy konstrukcyjne, neutralne kolory i minimalizm. Idealnie będą się…

5 dni ago

Kim jest nowy Wiedźmin? 5 najlepszych ról Liama Hemswortha

Wiadomość o zmianie tytułowego Wiedźmina w serialu Netflixa zszokowała miłośników sagi będącej adaptacją bestselerowej serii…

1 tydzień ago