offtop

Na które elementy zwrócić uwagę przy zakupie opon samochodowych?

Właściwy wybór opon samochodowych ma decydujący wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Na które elementy należy zwrócić uwagę i gdzie można zrobić udane zakupy? O tym przeczytasz w niniejszym poradniku. Poznaj kilka ważnych wskazówek!

Rozmiar opon

Podstawowym kryterium, które warto przeanalizować przed zakupem, jest rozmiar opon. Powinien być dostosowany do modelu Twojego auta, a także stylu jazdy i terenu, po jakim poruszasz się najczęściej. Jeżeli nie wiesz, jak wybrać odpowiedni rozmiar, rzuć okiem na zdemontowaną oponę. Szerokość opony podawana jest w milimetrach i oznacza odległość pomiędzy bokami. Profil to stosunek procentowy wysokości do szerokości opony. Natomiast liczba podana po literze „R” dotyczy szerokości felgi. 

Przy wyborze ogumienia dobrze więc mieć wybór, dlatego warto zapoznać się ze zróżnicowaną ofertą sklepu internetowego Plusgum. To doskonała propozycja dla kierowców, którzy poszukują idealnego rozwiązania do swojego samochodu. 

Indeks prędkości i indeks nośności

Na oponach znajdziesz również informację na temat nośności opon. To maksymalne obciążenie, które może przenosić opona, gdy auto porusza się z maksymalną dopuszczalną prędkością. Parametr ten określany jest przez liczbę, która znajduje się na boku opony.

Natomiast indeks prędkości to najwyższa prędkość, z jaką może poruszać się samochód z maksymalnym obciążeniem, które określa indeks nośności. Warto zaznaczyć, że nie wolno użytkować ogumienia o niższej nośności oraz niższym indeksie prędkości od homologowanych parametrów.

Odpowiedni rodzaj bieżnika

Kolejny ważny element, który wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy to rodzaj bieżnika. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od stylu jazdy. Przy letnich oponach najlepiej postawić na bieżnik symetryczny, który zmniejsza spalanie paliwa dzięki niższym oporom toczenia. 

Inną propozycją może być bieżnik kierunkowy w kształcie litery „V”. Do jego atutów należy bardzo dobre odprowadzanie wody oraz perfekcyjna reakcja na hamowanie i przyspieszanie auta. Tego typu bieżnik polecany jest dla kierowców samochodów o dużej mocy. 

Dużą popularnością cieszy się również bieżnik asymetryczny. W tym przypadku wewnętrzna część odpowiada za odprowadzanie wody, natomiast zewnętrzna wpływa na właściwości trakcyjne przy jeździe na wprost oraz podczas zakręcania, co przekłada się na oczekiwaną stabilność.

Klasa opon

Opony klasy ekonomicznej świetnie sprawdzą się wśród osób, które poszukują niedrogich rozwiązań i najczęściej poruszają się po mieście. Ogumienie klasy średniej znajdzie zastosowanie podczas dalszych podróży i przy spokojnej jeździe. Za wyborem klasy wyższej przemawia bardzo wysokie bezpieczeństwo podczas jazdy nawet w trudnych warunkach. 

Bez względu na wybór klasy ogumienia, zawsze warto sięgać po propozycje od renomowanych producentów. Wśród wymagających klientów znakomicie sprawdzą się np. opony Continental, które bez problemu możesz kupić w sklepie internetowym Plusgum. Teraz bezpieczeństwo jazdy będzie na wyciągnięcie ręki.

Komentarze
Rate this post
Marcin_Zielinski_ICEA

Recent Posts

Dlaczego seksowna bielizna powinna znaleźć się w Twojej garderobie?

Zaprojektowana przede wszystkim z myślą o Tobie, spełnia fantazje i wymagania ciała – seksowna bielizna…

15 godzin ago

Margot Robbie i Ryan Gosling jako żywi Barbie i Ken

Postać Barbie funkcjonuje w umysłach dzieci i dorosłych już parę dekad. Blond włosy, różowe ubrania…

1 dzień ago

Jacquemus powraca na jesień 2022

Przez ostatnie lata, Jacquemus stał się synonimem niepowtarzalnej, francuskiej mody. Od momentu, gdy osadził modelki…

2 dni ago

Spike Jonze – ułożony szaleniec

„What will he do next? Whatever the fuck I want” – słowa Bama Margery, współtwórcy „Jackassa” idealnie pasują do Jonzego. Chciałbym być jak…

3 dni ago

Bariera dźwięku a pierwsze wrażenie

W świecie podziałów na wysokich i niskich, ładnych i brzydkich, od zarania dziejów rysuje się…

3 dni ago

Czapka z daszkiem – rodzaje i przykłady stylizacji

Pozornie każda czapka z daszkiem jest taka sama, jednak nie do końca jest to prawdą.…

4 dni ago