Categories: muzykanowe

Muzyczna „Mandala” od zespołu Algorhythm

Mandale, oryginalnie tworzone były przez tybetańskich mnichów. Są to złożone, koronkowe wzory z barwionego piasku, oparte na kole i kwadracie, które zaraz po stworzeniu są niszczone. Proces ten ma przypominać o przemijającej naturze rzeczy. Co ma to wspólnego z drugim krążkiem zespołu Algorhythm?

Tak samo jak tworzone były mandale, tak samo zespół zaznacza, że gotowy jest na zmiany, burzenie własnych starannie budowanych kompozycji. Po 2 latach od wydania debiutanckiego albumu Segments, gdański Algorhythm powraca z nowym materiałem. Płyta została premierowo zaprezentowana 18 marca w ramach festiwalu Jazz Jantar w gdańskim klubie Żak.

Drugi album zespołu nie posiada tylko i wyłącznie jednej perspektywy. Można na niego spojrzeć jako na muzykę pochodzącą z serca, przepływającą, używającą środków, które w sposób naturalny zostanie zrozumiany, ale również na innych poziomach komplikacji – intelektualnie, pod mikroskopem, gdzie zauważymy złożony detal i tekstury rytmiczne, harmoniczne oraz przenikające się wielorakie gatunki, czy wyraz spod znaku free improv.

Mandala jest owocem zimowej sesji nagranej w położonym na górskim odludziu studio Monochrom. Miks z kolei został przygotowany w nowojorskim Bass Hit Studio prowadzonym przez Dave’a Darlingtona, stojącego za nagrodzonym nagrodą Grammy albumem Alegria Wayne’a Shortera czy nawet Eroticą Madonny.

Ponadto, album ten, to skumulowanie doświadczeń muzyków, na które wpływ miała współpraca z uznanymi wykonawcami jak Leszek Możdżer, Tymon Tymański czy Sławek Jaskułke, ale także poświęcanie się swoim własnym projektom. Drugi longplay jest nie tylko naturalną konsekwencją stylu kwintetu, podróżą w świat rytmu i improwizacji, ale także początkiem większej inicjatywy. Związane jest to z założeniem przez członków zespołu niezależnego wydawnictwa Alpaka Records, która ma na celu promowanie lokalnej sceny muzyki improwizacyjnej.

Komentarze
Rate this post
Klarysa Marczak

Recent Posts

D23 Expo – Disney ogłasza premiery na najbliższe lata

Od 9 do 11 września 2022 roku w Anaheim Convention Center trwało D23 Expo –…

23 godziny ago

Babylon – nowy film z Margot Robbie i Bradem Pittem

Paramount Pictures uchyliło rąbka tajemnicy i udostępniło pierwsze spojrzenie na Babylon, jeden z najbardziej oczekiwanych…

2 dni ago

Targi Rzeczy Ładnych we Wrocławiu już w październiku!

Targi Rzeczy Ładnych zawitają także do Wrocławia. II edycja TRŁ WROCŁAW! już 1-2 października w…

3 dni ago

Sky High Farm Workwear i Balenciaga w charytatywnej kolaboracji

Balenciaga, znana z niejednokrotnie kontrowersyjnych kolekcji, a także licznych kolaboracji wychodzących poza ramy mody, przedstawia…

3 dni ago

Google Maps pokazuje najbardziej ekologiczne trasy podróży

Użytkownicy map Google w większości Europy mogą wybrać w aplikacji opcję rekomendacji dotyczących najbardziej przyjaznej…

4 dni ago

Supreme x Nike ACG na jesień 2022

Po kolaboracjach z Nike, SB Blazer Mid i Pope.L, Supreme przygotowuje oczekiwane połączenie z Nike…

5 dni ago