Monitor do komputera – czym kierować się podczas zakupu?

Wybór odpowiedniego monitora do komputera i karty graficznej przekłada się na komfortowe i sprawne korzystanie ze sprzętu. Aby jednak nie zawieść się na zakupie, warto zwrócić uwagę na ich parametry.

Monitor do komputera to zakup dość problematyczny dla laika. Niezależnie czy jesteś retuszerem, graczem czy montażystą video, monitor powinien być dostosowany, do twoich indywidualnych potrzeb. Trzeba wziąć pod uwagę parametry techniczne, które niewiele mówią osobie, która na co dzień nie zajmuje się branżą IT.

Samsung Space Monitor fot. Samsung 1 Monitor do komputera – czym kierować się podczas zakupu? Monitor Samsung przylegający do ściany

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

Monitory komputerowe to bardzo szeroka gama produktów dostępnych w sklepach RTV Euro AGD. Większość modeli jest przeznaczona do konkretnych zadań, w tym do projektowania graficznego, gier komputerowych, montowania, pracy biurowej czy użytku domowego. Są firmy, które specjalizują się w produkcji monitorów do konkretnych zadań. W związku z tym pod uwagę w pierwszej kolejności należy wziąć:

  • format – najbardziej uniwersalne panele to 16:9 i 16:10 (sprawdzą się do codziennych, domowych czynności, w tym do oglądania filmów). Ultrapanoramiczne formaty 21:9 doskonale prezentują się na dużych przekątnych, np. 27’’ i ułatwiają pracę, chociażby w biurach rachunkowych, gdzie często używa się Excela. Monitory o proporcjach 32:9 to propozycja dla profesjonalistów;
  • rozdzielczość – wpływa na jakość obrazu. Dobre jakościowo zaczynają się od Full HD (1920 × 1080 px) – znakomicie sprawdzą się dla przeciętnego użytkownika. Nieco wyższa jakość, czyli WQHD (2560 × 1440px), pozwala na dostrzeżenie większej liczby detali. Jeszcze lepszy poziom gwarantują ekrany 4K UHD (3840 × 2160 px) – świetne rozwiązanie dla profesjonalnych grafików, osób zajmujących się obróbką zdjęć i montażem wideo.
  • matryca – w przypadku zastosowań profesjonalnych takich jak edycja zdjęć wygodniej będzie pracować na monitorach matowych z odpowiednimi narzędziami do kalibracji.

Karta graficzna – czym kierować się podczas zakupu?

Karta graficzna powinna być dobrana do indywidualnych potrzeb użytkownika. Na rynku dominują obecnie dwa rodzaje kart: AMD oraz Nvidia. Producenci, chcąc spełnić oczekiwania najbardziej wymagających, w tym np. graczy, dają możliwość połączenia dwóch lub więcej modeli kart graficznych. U Nvidii jest to SLI, natomiast u AMD – CrossFire.

Pod uwagę należy wziąć również natywną rozdzielczość ekranu i sprawdzić, czy przy takich ustawieniach cały układ będzie wydajny. Kiedy zmienia się kartę graficzną, ważne jest sprawdzenie wartości na zasilaczu. Jeśli karta będzie wydajniejsza niż dotychczasowa, potrzebny może okazać się zasilacz o minimalnej mocy. Ostatnia bardzo istotna kwestia to pamięć – jej rodzaj i ilość. Ma to wpływ na płynność działania większości podzespołów. Wydajne karty graficzne mogą wymagać ponadto opcji wysokiej jakości chłodzenia oraz wystarczającej mocy akceleratora graficznego.

Przy takim zakupie dobrze jest skorzystać z pomocy, który pomoże nam dobrać właściwe produkty. Spotkasz ich w RTV Euro AGD.

Tekst sponsorowany

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News