Categories: miastoorientuj się

Molestowanie seksualne: problem letnich festiwali?

Lato to sezon festiwali. Myśląc o zachowaniu bezpieczeństwa większość z nas ma na uwadze ochronę przed słońcem i ograniczenie w ilości przyjmowanego alkoholu lub narkotyków. Niestety, jak pokazują brytyjskie badania, głównie kobiety biorące udział w festiwalach są narażone na różne formy molestowania seksualnego.

Pomiędzy 4 a 6 czerwca br. YouGov na zlecenie Press Association przeprowadziła internetową ankietę, w której wzięło 1188 bywalców i bywalczyń brytyjskich festiwali. Jak pokazują badania, imprezy tego typu sprzyjają atakom o charakterze seksualnym. Najbardziej narażone na niechciane zachowania seksualne, są kobiety poniżej 40 roku życia – 43 proc. w porównaniu do 30 proc. kobiet generalnie i 22 proc. ogółu festiwalowiczów. Najczęstszą formą molestowania były werbalne zaczepki o charakterze seksualnym oraz natrętny taniec zawierający np. elementy ocierania się. 4 proc. kobiet i 2 proc. mężczyzn doświadczyło przemocy seksualnej podczas swej nieprzytomności lub snu, a aż 11 proc. kobiet i 3 proc. mężczyzn będąc całkowicie świadoma.

Wykrywalność tego typu zachowań jest znikoma. Wynika to m.in. z masowego charakteru imprez oraz anonimowości sprawców (w 70 proc. przypadków napaści i nękania sprawca był osobą nieznaną), co sprawia, że tylko 2 proc. ofiar składa doniesienia o tego typu incydentach na policję. W przypadku mężczyzn okazuje się, że służby porządkowe festiwali cieszą się ich dużym zaufaniem – niepożądane sytuacje o charakterze seksualnym zostały zgłoszone obsłudze festiwali przez 19 proc. mężczyzn. Niestety tylko 1 proc. kobiet dokonywał podobnych działań.

Zaniepokojone otrzymanymi wynikami ankiety Press Association skontaktowało się z 21 największymi festiwalami w Wielkiej Brytanii, by omówić badanie i dowiedzieć się jak wygląda kwestia przepisów i polityki bezpieczeństwa prowadzona na ich wydarzeniach. Zarówno Glastonbury (podczas jego poprzednich edycji policja odnotowała m.in. dwa gwałty i dwie napaści na tle seksualnym), jak i Reading and Leeds, Creamfields, Latitude i RiZE and Wireless odmówiły komentarza. Odpowiedź na zapytanie PA przesłało tylko 5 festiwali, w tym The Green Man, którego rzecznik oświadczył: „Stewardzi są na swych stanowiskach podczas całego festiwalu i są przeszkoleni w zakresie zgłaszania wszelkich aktów nękania lub przemocy do służb bezpieczeństwa.[…]”. W podobnym tonie wypowiedział się również rzecznik prasowy Bestival, który skomentował pytanie PA, mówiąc: Mamy protokół Redukcji Szkód z policją w Dorset i innymi agencjami, które mają na celu rozwiązywanie takich problemów.

Powszechność ataków na tle seksualnym nie dotyczy jednak tylko Wielkiej Brytanii. W tym roku pierwszy raz nie odbędzie się szwedzki festiwal Bråvalla. Bezpośrednim powodem odwołania imprezy jest liczba gwałtów i napaści na tle seksualnym, do których dochodziło rok po roku. Jak podaje policja w Östergötland, w roku 2017 na tym największym w Szwecji festiwalu muzycznym doszło do 23 zgłoszonych napaści na tle seksualnym i 4 gwałtów. W roku 2016 na tym samym festiwalu miało miejsce 5 zgłoszonych gwałtów i 12 napaści na tle seksualnym, co skłoniło brytyjski zespół Mumford & Sons do odwołania swego występu w geście protestu. Na decyzję organizatorów festiwalu zareagował również premier Szwecji Stefan Lofven, który powiedział m.in., że na szwedzkich festiwalach muzycznych powinno się zastosować monitoring na większą skalę, a policja winna jest dołożyć więcej starań w śledztwach związanych z przestępczością na tle seksualnym. Na festiwalu Bråvalla bawiło się zazwyczaj od 40 do 50 tys. osób.

Dane dotyczące gwałtów i przypadków molestowania na letnich festiwalach w Polsce nie są dostępne.

Tekst: Sylwia Schwarz

Komentarze
Rate this post
Klarysa Marczak

Recent Posts

D23 Expo – Disney ogłasza premiery na najbliższe lata

Od 9 do 11 września 2022 roku w Anaheim Convention Center trwało D23 Expo –…

18 godzin ago

Babylon – nowy film z Margot Robbie i Bradem Pittem

Paramount Pictures uchyliło rąbka tajemnicy i udostępniło pierwsze spojrzenie na Babylon, jeden z najbardziej oczekiwanych…

2 dni ago

Targi Rzeczy Ładnych we Wrocławiu już w październiku!

Targi Rzeczy Ładnych zawitają także do Wrocławia. II edycja TRŁ WROCŁAW! już 1-2 października w…

2 dni ago

Sky High Farm Workwear i Balenciaga w charytatywnej kolaboracji

Balenciaga, znana z niejednokrotnie kontrowersyjnych kolekcji, a także licznych kolaboracji wychodzących poza ramy mody, przedstawia…

3 dni ago

Google Maps pokazuje najbardziej ekologiczne trasy podróży

Użytkownicy map Google w większości Europy mogą wybrać w aplikacji opcję rekomendacji dotyczących najbardziej przyjaznej…

4 dni ago

Supreme x Nike ACG na jesień 2022

Po kolaboracjach z Nike, SB Blazer Mid i Pope.L, Supreme przygotowuje oczekiwane połączenie z Nike…

5 dni ago