Modne kurtki na zimowe dni – jak wybrać fason dla siebie?

kurtki zimowe

Zakup nowej kurtki to spore wyzwanie. Wybór w sklepach jest teoretycznie przeogromny, ale łatwo zdecydować się na model, który już po kilku dniach uznamy za nietrafiony. Warto zatem zastanowić się jeszcze przed wizytą w salonie, na co zwracać uwagę w trakcie oglądania i mierzenia kolejnych sztuk wierzchniej odzieży.

Po czym poznać dobrą kurtkę na jesień i zimę?

Ładna i funkcjonalna kurtka jest nieodzownym elementem wyposażenia szafy w okresie jesienno-zimowym. Powinna się świetnie komponować z innymi naszymi ubraniami, a jednocześnie dawać poczucie ciepła i komfortu w każdych warunkach pogodowych. Jak nietrudno się domyślić, znalezienie takiej kurtki potrafi przysporzyć sporo problemów. Co oczywiście nie oznacza, że jest z góry skazane na porażkę.

Jakie cechy oglądanych modeli powinny zatem szczególnie nas interesować? Porządne, ciepłe kurtki męskie charakteryzują się przede wszystkim odpowiednim wypełnieniem. Do tego celu producenci używają albo surowców naturalnych (puchu lub pierza, ewentualnie ich mieszanki), albo sztucznych (włókien poliestrowych, nieco rzadziej silikonowych). Oba wymienione rodzaje mają swoje zalety i wady. Kurtki wypełnione puchem czy pierzem uchodzą za wyjątkowo ciepłe, ale jednocześnie dość drogie. Z kolei wypełnienia sztuczne charakteryzuje niższa cena oraz zauważalna lekkość ubrania. Niestety, nie będzie nas ono grzało tak dobrze jak  prawdziwa odzież puchowa.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Niemniej ważna przy ostatecznej ocenie kurtki okazuje się również jej warstwa zewnętrzna. Tworząca ją tkanina powinna być lekka, odporna na działanie wody oraz oddychająca. Doświadczenie uczy, że najlepiej sprawdzają się pod tym względem mieszanki poliestru albo nylonu (poliamidu) z bawełną, w proporcjach ok. 3:2. W ostatnich latach można zaobserwować wśród producentów męskich kurtek tendencję do eksperymentowania z tkaninami zewnętrznymi: spotkamy je w wersji flanelowej albo nawet kaszmirowej. Rezultat bywa niezwykle pociągający w sensie wizualnym, ale… niezbyt praktyczny.

Fasony kurtek męskich

Ciepłe kurtki męskie odróżnia od siebie już na pierwszy rzut oka nie tylko kolor, lecz również fason. Trudno byłoby przy tym wskazać jego najlepszy czy najbardziej praktyczny rodzaj. Popularne fasony męskich kurtek są obecne na rynku od wielu lat, choć ich projektanci lubią oczywiście wprowadzać co jakiś czas nieznaczne modyfikacje.

Parka

Krojem bardzo lubianym przez większość mężczyzn jest kurtka typu parka. Początkowo szyto ją dla żołnierzy amerykańskiej armii, szybko zyskała sobie opinię niezwykle ciepłej i praktycznej. Dzisiejsze modele starają się nawiązywać do pierwowzoru, choć jednocześnie pragną maksymalnie uatrakcyjnić (niemal) każdą męską stylizację.

Parkę łatwo rozpoznać po sporych rozmiarów kapturze, często obszytym futrem i odsuwanym. Pod względem długości kurtka może sięgać nawet do połowy uda, choć nierzadko też zatrzymuje się na linii bioder. Parka odznacza się wysokim kołnierzem, dwiema skośnymi kieszeniami na piersiach, jak również wewnętrznym sznurkiem do ściągania w pasie. Ze względów praktycznych bardzo istotne są dwie kolejne duże kieszenie po bokach, zapinane przeważnie na guzik.

Husky

Ten fason rozpoznać można głównie po pikowaniu w kształcie rombów. Kurtka takiego typu bywa bardzo przydatna w okresach przejściowych. Kojarzy się ją też ze „szlachetnymi” aktywnościami sportowymi, jak jazda konna czy myślistwo.  W swoim podstawowym wariancie husky jest modelem niezwykle prostym, choć producenci starają się go czasami uatrakcyjniać – np. poprzez doszywanie dodatkowych kieszeni. Za istotny mankament takiej kurtki można uznać to, że daje ona nieco mniej ciepła niż inne rodzaje odzieży wierzchniej.

Field jacket (kurtka polowa)

Krój przeznaczony dla panów ceniących sobie wygodę oraz niewymuszoną elegancję. Ten rodzaj kurtek jest dostępny w dwóch wersjach: jesiennej i zimowej, co decyduje o możliwości jego idealnego dopasowania do warunków atmosferycznych. Najważniejsze cechy field jacket to cztery kieszenie naszyte z przodu, kołnierz w formie stójki, a także kaptur (bez kożucha), który można w razie potrzeby odpiąć albo ukryć pod kołnierzem. Pierwotny wygląd kurtki polowej jest okresowo wzbogacany przez projektantów o kolejne kieszenie albo dodatki natury estetycznej.

Ciepłe kurtki męskie znajdziemy oczywiście w rozmaitych kolorach. Większość klientów zwraca również baczną uwagę na ich ceny. Zazwyczaj warto jednak zainwestować nieco większą kwotę w model, który będzie nam towarzyszył przez kilka sezonów.

Zobacz też: Pezet sprzedaje samochód. Legendarny Lexus LS400 za 100 000 zł

Pezet sprzedaje samochód. Legendarny Lexus LS400 za 100 000 zł

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News