Moda Polska, komisy, bazary i cedety

Moda Polska, komisy, bazary i cedety  – rozmowy na temat powojennej mody. Jak prezentowała się modna Polka w powojennych realiach? Skąd warszawianki czerpały modowe inspiracje? Jak radziły sobie z biedą i szarzyzną? Kim byli: „kociak”, „bikiniarz” czy baba z „Różyca”? Po tych i innych tematach oprowadzi Karolina Sulej podczas spotkania „Moda Polska. Komisy, bazary i cedety”.

Polska moda okresu 1945-55 to opowieść o kryzysie, odbudowie, uniformizacji i buncie. Opowieść o ubraniu jako narzędziu politycznych rozgrywek i propagandy, ale też o modzie jako o taktyce przetrwania, zachowania godności i wolności. Nie o styku z wybiegów, nie o trendach i przyjemnościach konsumpcji – zauważa Karolina Sulej, doktorantka Instytutu Kultury Polskiej i autorka książki „Modni. Od Arkadiusa do Zienia”.

 Wśród rozmówców znajdą się również:

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

  • Marta Sztokfisz – autorka książki „Caryca polskiej mody, święci i grzesznicy”,
  • dr Justyna Jaworska – antropolożka kultury, autorka książki „Cywilizacja Przekroju”,
  • Grupa Rekonstrukcyjna Bluszcz – grupa pasjonatek zajmujących się poznawaniem i odszywaniem na nowo lub odszukiwaniem dawnych ubiorów.

Gdzie: Dom Spotkań z Historią
Kiedy? 17 marca, godz. 19:00

powojenna-moda.

-Pretekstem do pytań i rozmów będą zdjęcia ze zbiorów DSH przedstawiające codzienne życie Warszawy w latach 1945-55, pokazujące, jak ubiór jej mieszkańców opowiada o ich obyczajach, praktykach, potrzebach, marzeniach. Będziemy zastanawiać się, w jaki sposób można za pomocą mody opowiadać o historii Polski, PRL-u, o historii obyczaju i płci oraz co dzięki tej opowieści możemy dostrzec nowego w naszej narodowej tożsamości – jakie stereotypy podważyć i jakie historie dopowiedzieć – podsumowuje Sulej.

Spotkanie „Moda Polska. Komisy, bazary i cedety” jest jednym z wydarzeń towarzyszących wystawie „Na nowo. Warszawiacy 1945-55” zorganizowanej przez Dom Spotkań z Historią i Polską Agencję Prasową. Wszystkie wydarzenia i wystawa odbywają się w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20. WSTĘP WOLNY.

Więcej informacji znajdziecie tutaj:  www.dsh.waw.pl lub na facebookowym wydarzeniu: www.facebook.com/events/442316639295390/.

4.7/5 - (3 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News