Młody wilk. O debiucie Marka Hłaski

Dziś na rynek trafia debiutancka powieść Marka Hłaski. Wydało ją wydawnictwo Iskry, z którym umowę na nią podpisał prozaik w 1953 roku. „Wilka” stworzył Hłasko jako ledwie dwudziestolatek, a teraz – po 62 latach – książka może w końcu ujrzeć światło dzienne.

Za sprawą Radosława Młynarczyka, który o prozaiku pisał pracę naukową i dzięki rękopisowi znalezionemu we Wrocławiu, Iskry postanowiły wydać debiut Hłaski. I to w dwóch wersjach – naukowej i popularnej. Dlaczego nie zrobiono tego od razu? Mówi się, że Hłasko co i rusz poprawiał tekst i przynosił wydawnictwu nowe wersje. Do tego doszły wskazówki recenzentów dotyczące poprawy. To między innymi sprawiło, że „Wilka” rzucił w kąt i zajął się opowiadaniami.

Czym jest więc powieść? Co chodziło po głowie młodemu Hłasce? „Wilk” przedstawia codzienność robotników z warszawskiego Marymontu. Szarego, ubogiego, pełnego kałuż. To ciągłe poszukiwanie lepszego życia w XX-leciu międzywojennym. Głównemu bohaterowi, Ryśkowi Lewandowskiemu, przyglądamy się już od momentu narodzin – a wcześniej przez chwilę śledzimy losy miłości jego rodziców i poznajemy najbliższe otoczenie. Wszyscy próbują sobie jakoś radzić, mimo że wokół głód, bieda i choroby. Każdy ma jakiś pomysł na siebie, nawet młody Lewandowski. Ten najbardziej w świecie chciałby uciec na prerię i żyć jak swój idol, Ken Maynard. Przyświecają mu takie cele, jak walka z niesprawiedliwością i tęsknota do lepszego świata. Ryśka najpierw fascynują lokalni przestępcy, w końcu jednak trafia na strajk komunistyczny i zaczyna przystawać z Jankiem Rączynem. Miejsca jednak nie zagrzewa tam długo i szybko czuje się oszukany, bo partia zostaje rozwiązana. Znów jego świat staje się poszarzały.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


marek-hlasko-wilk-wydawnictwo-iskry-2015-07-20-501x800

Powieść jest momentami nieco naiwna i widać w niej debiutanckość, ale zdecydowanie zajrzeć do niej trzeba. Wciąga ogromnie i pozwala zauważyć, jak kształtował się styl jednego z głośniejszym polskich pisarzy. „Wilk” spodoba się też vasavianistom ze względu na świetne opisy Marymontu i jego okolic. Prorokowano, że wydanie debiutu Hłaski będzie nie lada wydarzeniem i cóż – rzeczywiście tak jest. Jeśli więc tylko macie chwilę, biegnijcie po swój egzemplarz.

tekst | Ola Zavi

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News