Minął rok od śmierci Mac Millera. Wspominamy niepowtarzalnego rapera, muzyka i producenta

Minął rok od śmierci amerykańskiego rapera, autora tekstów, muzyka i producenta Maca Millera. Świat wspomina artystę oraz jego twórczość, a jest co wspominać. W świecie rapu było niewielu tak uzdolnionych twórców, jak Mac. W jego utworach przeplatało się wiele wpływów – zarówno różnych gatunków muzycznych, jak i osobistości z którymi współpracował.

Urodzony w Pittsburghu, Malcolm McCormick, już od 17 roku życia był nagradzany za swoje raperskie zdolności. W 2011, w wieku 19 lat, mając już kilka mixtapeów na koncie, Miller wydał swój pierwszy studyjny album, stając się fenomenem na skalę światową. Gdy zaczynałem, wierzyłem, że będę największy na świecie. – Mówił raper w ostatnim udzielonym wywiadzie – Był taki moment, że byłem najczęściej googlowaną rzeczą w internecie.

Mac współpracował z największymi. Od najbardziej znanych przedstawicieli sceny rapu Wiza Khalife czy Snoop Dogga, przez muzyków pokroju Thundercata, po twórców i producentów takich jak J.Cole czy Anderson Paak. Rok po jego śmierci wszyscy wspominają rapera jako dobrego przyjaciela i niezwykle utalentowanego artystę.

Jego twórczość ewoluowała na naszych oczach. Od klasycznego rapu, opowiadającego o codziennym życiu nastolatka, który mogliśmy słyszeć już na mixtapie K.I.D.S., po akompaniament smyczkowy i teksty pełne rozważań na temat życia artysty, znane z ostatniego studyjnego albumu Swimming. Niewielu również wie, że Miller wydał pod pseudonimem Larry Lovenstein & The Revival, EPkę zatytułowaną You, składającą się z autorskich, jazzowych utworów artysty. Niełatwo znaleźć muzyka tak otwartego na różne brzmienia i wpływy, a przy tym tak znakomicie wykorzystującego je w swojej twórczości.

Miller od dawna borykał się z problemem uzależnienia. W swoich utworach oraz publicznie przyznawał się do nadużywania Leanu – narkotyku, który w ostatnich latach zbiera tragiczne żniwo na amerykańskiej scenie hip-hopowej. Nie była to jedyna substancja, którą stosował artysta. Mimo to, jego najbliżsi wspominają, że przed śmiercią raper był w doskonałej formie, a on sam mówił, że jest szczęśliwy, że w końcu może nagrywać taką muzykę, jaką zawsze chciał.

Artysta został znaleziony w swoim domu w Los Angeles, 7 września zeszłego roku. Zmarł w wieku 26 lat. W jego krwiobiegu znaleziono mieszankę narkotyków, leków i alkoholu. Był jasnym światłem na świecie dla rodziny, przyjaciół i fanów – pisała w oświadczeniu rodzina rapera. Mac powtarzał, że nie chce dołączyć do klubu 27 – niestety jego prośba została spełniona w tak bolesny sposób.

Tekst: Wiktor Knowski

Komentarze
Rate this post
Klarysa Marczak

Recent Posts

„Blonde Beautiful and Dead” – film i książka o morderstwie, które zainspirowało twórców „Miasteczka Twin Peaks”

„Miasteczko Twin Peaks” od początku lat 90. nieustannie zyskuje nowych wielbicieli, których zachwyca i inspiruje…

2 dni ago

Jakie buty męskie do eleganckich spodni?

Eleganckie spodnie zobowiązują także jeśli chodzi o dobór obuwia. Niekoniecznie musi być ono bardzo formalne…

4 dni ago

Co Jest Grane Festival powraca w czerwcu 2022

Oczekiwany od dwóch lat Co Jest Grane Festival 2022 wraca po pandemicznej przerwie! „Co Jest…

4 dni ago

Porównywarka kosztów życia w miastach i krajach całego świata – livingcost.org

Jesteście ciekawi czy życie w Berlinie opłacałoby się bardziej niż w Warszawie? A może zastanawiacie…

4 dni ago

Nostalgiczna kolaboracja Palace Skateboards x Calvin Klein

W świecie, w którym amerykański minimalizm zderza się z nowoczesną kulturą skate, współpraca Calvina Kleina…

1 tydzień ago

Tabletka Escapelle: na to zwróć uwagę!

Escapelle to tabletki z grupy antykoncepcji ratunkowej, które redukują do minimum ryzyko zajścia w ciążę…

1 tydzień ago