Oficjalne określenie czerwca mianem „Miesiąc Dumy” nastąpiło w 1999 roku przez prezydenta USA Billa Clintona. Korzenie nazwy sięgają 28 czerwca 1970 roku, kiedy to odbył się pierwszy Marsz Równości zorganizowany przez tak zwaną Matkę Dumy – biseksualną Brendę Howard, aby upamiętnić zamieszki w Stonewall mające miejsce pod koniec czerwca 1969 roku.
Miesiąc Dumy ma na celu promowanie samoakceptacji, poczucia godności, równości oraz zwiększenie widoczności społeczności LGBT. W tym czasie odbywają się coroczne marsze, spotkania i wydarzenia tematyczne, dzięki którym rozpowszechniany jest wpływ lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych na świat. Z tej okazji sprawdź poniższą listę filmów, dzięki którym będziesz celebrować równość w Miesiąc Dumy.
8 filmów LGBT na Miesiąc Dumy
1. Tamte dni, tamte noce (2017) reż. Luca Guadagnino
Niepowtarzalny włoski klimat, niesamowite krajobrazy, beztroskie lato, piękne zdjęcia i świetny soundtrack – ekranizacja powieści André Acimana „Tamte dni, tamte noce”. W rolach głównych: Timothée Chalamet, Armie Hammer, Michael Stuhlbarg i Amira Casar. Seans obowiązkowy na Miesiąc Dumy!
Lato 1983 roku, gdzieś we Włoszech – Elio Perlman, błyskotliwy siedemnastolatek spędza wakacje w XVII-wiecznej rodzinnej willi w towarzystwie ojca, szanowanego profesora specjalizującego się w greko-romańskiej kulturze, oraz matki, tłumaczki, która uczy chłopaka rozkoszować się kulturą i przyrodą Włoch. Elio spędza czas komponując i grając muzykę klasyczną, czytając i flirtując ze swą przyjaciółką. Pewnego wakacyjnego dnia, jak co roku, do willi przyjeżdża stypendysta – Oliver, młody Amerykanin pracujący z ojcem Elia nad swym doktoratem. Elio i Oliver, z początku niechętnie do siebie nastawieni, odkrywają odurzającą siłę wzajemnego przyciągania. To lato zapamiętają na zawsze.
2. Wujek Frank (2020) reż. Alan Ball
Wzruszający debiut reżyserski nagrodzonego Oscarem za scenariusz do „American Beauty” z 1999 roku Alana Balla. W filmie występują: Paul Bettany, Sophia Lillis, Peter Macdissi, Steve Zahn oraz Judy Greer. Produkcja warta obejrzenia nie tylko w Miesiąc Dumy, ale i w Święto Dziękczynienia, ponieważ właśnie wtedy rozgrywa się akcja filmu.
Początek lat 70. w Ameryce – walka o prawa mniejszości dopiero nabiera tępa, a realne zmiany w podejściu do społeczności LGBT będą stopniowo wprowadzane latami. Historia ma miejsce w 1973 roku.
Narratorką jest Beth, której tytułowy wujek Frank jest dla niej wzorem do naśladowania, ponieważ jako jedyny z licznej rodziny jest interesujący, wiedzie fascynujące życie, motywuje siostrzenicę, naprawdę jej słucha, rzeczywiście chce wiedzieć, co myśli i czuje młoda osoba u progu dorosłości. Beth zainspirowana wujkiem rozpoczyna studia w Nowym Jorku, gdzie Frank mieszka i zajmuje się literaturą. Wtedy dziewczyna poznaje skrywane przez resztą rodziny Bledsoe życie wujka u boku swojego ukochanego – Wally’ego. Pewnego dnia Frank i Beth wyruszają z Manhattanu do Południowej Karoliny na pogrzeb patriarchy rodu, niespodziewanie dołącza do nich Wally, który chce poznać rodzinę partnera i mimo jego sprzeciwów zakończyć trzymanie ich związku w sekrecie. Dlaczego Frank nie chce przedstawić Wally’ego rodzinie, jaki jeszcze skrywa sekret?
3. Samotny mężczyzna (2009) reż. Tom Ford
Poruszająca i niezwykle elegancka ekranizacja powieści Christophera Isherwooda. Pełnometrażowy debiut reżysera filmu „Zwierzęta nocy”.
Los Angeles, 30 listopada 1962 roku. Brytyjczyk George Falconer jest wykładowcą języka angielskiego na jednym z kalifornijskich uniwersytetów i wiedzie spokojne, samotne życie. Właśnie mija osiem miesięcy od tragicznej śmierci jego wieloletniego partnera, z którą wciąż nie może się pogodzić. Zagubiony i pogrążony w depresji George postanawia, że będzie to najważniejszy dzień jego życia, a zarazem ostatni. Tego refleksyjnego, pełnego wspomnieć dnia pozornie nieistotne decyzje, spotkania i rozmowy, otworzą przed nim niespodziewane szanse na nowe uczucie oraz zmiany.
W filmie występują: Colin Firth, Julianne Moore, Matthew Goode i Nicholas Hoult.
4. Trzy pokolenia (2015) reż. Gaby Dellal
Szesnastoletni Ray, jego mama Maggie, babcia Dolly wraz ze swoją partnerką Frances mieszkają w razem w Nowym Jorku. Wszyscy na swój sposób przeżywają decyzję Ray o zmianie płci, który doszedł do wniosku, że nie czuje się dziewczyną. Do operacji Ray potrzebuje formalnej zgody rodziców, w tym podpisu ojca, który przed laty opuścił rodzinę. Maggie obawia się podjęcia tak nieodwracalnej decyzji, jednak stara się okazać dziecku wsparcie i zrozumienie. Z kolei Dolly nie potrafi zaakceptować wizji bycia babcią dla wnuczka i uważa, że Ray łatwiej byłoby zostać lesbijką. Jak zakończy się dialog trzech pokoleń? Czy decyzja Ray zostanie w pełni zrozumiana i zaakceptowana, czy zostanie na zawsze uwięziony w ciele kobiety?
Pełna emocji opowieść o trzech mocnych osobowościach, które uczą się konfrontacji z własną tożsamością, akceptacji zmian i dostrzegania siły jako rodzina, aby ostatecznie znaleźć wzajemne akceptację, zrozumienie oraz szczęście. Fantastyczne dialogi, pełna naturalności atmosfera oraz świetne kreacje aktorskie Elle Fanning, Naomi Watts i Susan Sarandon.
5. Tajemnica Brokeback Mountain (2005) reż. Ang Lee
Klimatyczna i sentymentalna adaptacja opowiadania „Tajemnica Brokeback Mountain” Annie Proulx. Tego filmu nie może zabraknąć na żadnej liście z filmami wartymi obejrzenia w Miesiąc Dumy.
Osadzona w pięknych krajobrazach Ameryki, ekranizacja opowiada historię dwóch młodych kowboi – Ennisa Del Mara (Heath Ledger) i Jacka Twista (Jake Gyllenhaal) poznają się w trakcie poszukiwania zatrudnienia. Pracodawca wysyła ich na majestatyczne wzgórze Brokeback, zawiązuje się między nimi głęboka więź oparta na przyjaźni i miłości. Przyjaciele postanawiają jednak zachować wydarzenia z Brokeback Mountain w tajemnicy. Gdy lato 1963 roku dobiega końca drogi Ennisa i Jacka rozchodzą się.
Ennis poślubia Almę (Michelle Williams), z którą wiedzie skromne życie wraz z dwiema córkami. Jack poznaje w Teksasie Lureen (Anne Hathaway), z którą wkrótce bierze ślub, doczekuje się syna i rozpoczyna pracę w firmie teścia. Po czterech latach mężczyźni nie potrafią zapomnieć o łączącym ich uczuciu, spotykając się tylko kilka razy w roku. Czy przez 20 lat ich emocje względem siebie ulegną zmianie, czy tajemnica Brokeback Mountain wyjdzie na jaw?
6. Nie czas na łzy (1999) reż. Kimberly Pierce
Do niewielkiego, prowincjonalnego miasteczka Falls City w Nebrasce przybywa dwudziestoletni Brandon Teena (Hilary Swank). W miejscowym barze Brandon zaprzyjaźnia się z Candace (Alicia Goranson), która proponuje mu, by zamieszkał w jej domu na czas pobytu w Falls City. Jego wagę przyciąga jednak Lana Tisdel (Chloë Sevigny), w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Szybko staje się ulubieńcem mieszkańców miasteczka, między nim a Laną rodzi się uczucie, zaczyna spotykać się ze znajomymi dziewczyny, wśród których są byli recydywiści – agresywny John Lotter (Peter Sarsgaard), kochanek matki Lany i jego brutalny kumpel Tom Nissen (Brendan Sexton III).
Sprawy przybierają nieoczekiwanie dramatyczny obrót, gdy Brandon zostaje aresztowany za wykroczenia spowodowane obracaniem się w towarzystwie szemranych przyjaciół Lany. Dziewczyna wpłaca za niego kaucję i dowiaduje się, że jest on w rzeczywistości dziewczyną – Teeną Brandon. Brandon wyjaśnia jej, że przechodzi “kryzys tożsamości seksualnej” i od dziecka marzył, by być mężczyzną. Lana akceptuje jego inność i nie zrywa łączących ich więzi. Kiedy o tajemnicy Brandona dowiadują się John i Tom, dochodzi do tragedii…
„Nie czas na łzy” został oparty na faktach, to drugi po „The Teena Brandon Story” film poświęcony transpłciowemu Brandonowi Teenie. Inspiracją dla tytułu filmu była piosenka „Boys Don’t Cry” brytyjskiego zespołu The Cure, którą można usłyszeć w czasie napisów końcowych.
7. Supernova (2020) reż. Harry Macqueen
Pięknie zagrany i bardzo wzruszający film z Colinem Firthem i Stanley’em Tuccim w rolach głównych. Po „Samotnym mężczyźnie” to drugi film warty zobaczenia w Miesiąc Dumy z Colinem Firthem w roli głównej.
Sam i Tusker, partnerzy od dwudziestu lat, podróżują po Anglii swoim starym kamperem, odwiedzając przyjaciół, rodzinę i miejsca z przeszłości. Po zdiagnozowaniu demencji u Tuskera, ich życie bezpowrotnie się zmienia, a możliwość spędzania wspólnego czasu stała się dla nich ważniejsza niż kiedykolwiek. Pewnego dnia jednak sekretne plany wystawiają ich uczucie na ogromną próbę.
8. Serce z kamienia (2016) reż. Guðmundur Arnar Guðmundsson
Światowa premiera filmu miała miejsce 1 września 2016, natomiast Polska premiera kinowa odbyła się niecały rok później w Miesiąc Dumy, czyli 9 czerwca 2017. Produkcja ta jest osobistą historią opartą na doświadczeniach reżysera, dorastającego w bliskim kontakcie z – budząca zachwyt i grozę – naturą.
Odległa osada rybacka na Islandii. Nastoletni Thór (Baldur Einarsson) i Kristján (Blær Hinriksson) są najlepszymi przyjaciółmi, którzy wspólnie spędzają wakacje. Emocje sięgają zenitu, kiedy jeden z nich próbuje zdobyć serce pewnej dziewczyny. Drugi natomiast niespodziewanie odkrywa w sobie nowe uczucia, które odczuwa względem swojego przyjaciela. Koniec lata przynosi konieczność konfrontacji z rzeczywistością oraz zmierzenia się z dorosłością.
Tekst: M. M.
Zobacz również: Co zobaczyć na HBO Max? – 6 najciekawszych seriali do obejrzenia w jeden weekend
Co zobaczyć na HBO Max? – 6 najciekawszych seriali do obejrzenia w jeden weekend