Miesiąc Dumy – 8 filmów, które warto obejrzeć z tej okazji

Miesiąc Dumy – 8 filmów, które warto obejrzeć z tej okazji
kadr z filmu "Carol" (2015)

Oficjalne określenie czerwca mianem „Miesiąc Dumy” nastąpiło w 1999 roku przez prezydenta USA Billa Clintona. Korzenie nazwy sięgają 28 czerwca 1970 roku, kiedy to odbył się pierwszy Marsz Równości zorganizowany przez tak zwaną Matkę Dumy – biseksualną Brendę Howard, aby upamiętnić zamieszki w Stonewall mające miejsce pod koniec czerwca 1969 roku.

Miesiąc Dumy ma na celu promowanie samoakceptacji, poczucia godności, równości oraz zwiększenie widoczności społeczności LGBTQ+. W tym czasie odbywają się coroczne marsze, spotkania i wydarzenia tematyczne, dzięki którym rozpowszechniany jest wpływ lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych na świat. Z tej okazji poniżej znajdziesz listę filmów, dzięki którym będziesz celebrować równość podczas Miesiąca Dumy.

1. Carol (2015) reż. Todd Haynes

Najpiękniejsza historia o miłości ostatnich lat, która toczy się w latach 50. w Nowym Jorku. Adaptacja powieści Patricii Highsmith, w której występują wspaniałe: Cate Blanchett oraz Rooney Mara.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


„Carol” opowiada historię zakazanej miłości  Dziewiętnastoletnia Teresa pracuje w luksusowym domu towarowym. Skrycie marzy o pracy fotografki i próbuje poczuć się lepiej w związku, w którym nie jest do końca szczęśliwa. Podczas gorączki świątecznych zakupów przypadkowo poznaje Carol – niezwykłą kobietę, uwięzioną w małżeństwie bez miłości, jednak pełną lęków o utratę opieki nad ukochaną córeczką i obaw związanych z porzuceniem dotychczasowego życia. Od pierwszej rozmowy rodzi się między nimi fascynacja, która szybko przeradza się w uczucie silniejsze niż nakazy obyczajowe epoki, w której żyją. Spotkanie tych dwóch kobiet odmieni ich życie na zawsze, jednak cena za chwile szczęścia będzie naprawdę wysoka.

2. Tamte dni, tamte noce (2017) reż. Luca Guadagnino

Niepowtarzalny włoski klimat, niesamowite krajobrazy, beztroskie lato, piękne zdjęcia i świetny soundtrack – ekranizacja powieści André Acimana „Tamte dni, tamte noce”. W rolach głównych: Timothée Chalamet, Armie Hammer, Michael Stuhlbarg i Amira Casar.

Lato 1983 roku, gdzieś we Włoszech – Elio Perlman, błyskotliwy siedemnastolatek spędza wakacje w XVII-wiecznej rodzinnej willi w towarzystwie ojca, szanowanego profesora specjalizującego się w greko-romańskiej kulturze, oraz matki, tłumaczki, która uczy chłopaka rozkoszować się kulturą i przyrodą Włoch. Elio spędza czas komponując i grając muzykę klasyczną, czytając i flirtując ze swą przyjaciółką. Pewnego wakacyjnego dnia, jak co roku, do willi przyjeżdża stypendysta – Oliver, młody Amerykanin pracujący z ojcem Elia nad swym doktoratem. Elio i Oliver, z początku niechętnie do siebie nastawieni, odkrywają odurzającą siłę wzajemnego przyciągania. To lato zapamiętają na zawsze.

3. Wujek Frank (2020) reż. Alan Ball

Wzruszający debiut reżyserski nagrodzonego Oscarem za  scenariusz do „American Beauty” z 1999 roku Alana Balla. W filmie występują: Paul Bettany, Sophia Lillis, Peter Macdissi, Steve Zahn oraz Judy Greer.

Początek lat 70. w Ameryce – walka o prawa mniejszości dopiero nabiera tępa, a realne zmiany w podejściu do społeczności LGBT będą stopniowo wprowadzane latami. Historia ma miejsce w 1973 roku.

Narratorką jest Beth, której tytułowy wujek Frank jest dla niej wzorem do naśladowania, ponieważ jako jedyny z licznej rodziny jest interesujący, wiedzie fascynujące życie, motywuje siostrzenicę, naprawdę jej słucha, rzeczywiście chce wiedzieć, co myśli i czuje młoda osoba u progu dorosłości. Beth zainspirowana wujkiem rozpoczyna studia w Nowym Jorku, gdzie Frank mieszka i zajmuje się literaturą. Wtedy dziewczyna poznaje skrywane przez resztą rodziny Bledsoe życie wujka u boku swojego ukochanego – Wally’ego. Pewnego dnia Frank i Beth wyruszają z Manhattanu do Południowej Karoliny na pogrzeb patriarchy rodu, niespodziewanie dołącza do nich Wally, który chce poznać rodzinę partnera i mimo jego sprzeciwów zakończyć trzymanie ich związku w sekrecie. Dlaczego Frank nie chce przedstawić Wally’ego rodzinie, jaki jeszcze skrywa sekret?

4. Samotny mężczyzna (2009) reż. Tom Ford

Poruszająca i niezwykle elegancka ekranizacja powieści Christophera Isherwooda. Pełnometrażowy debiut twórcy obrazu „Zwierzęta nocy”.

Los Angeles, 30 listopada 1962 roku. Brytyjczyk George Falconer jest wykładowcą języka angielskiego na jednym z kalifornijskich uniwersytetów i wiedzie spokojne, samotne życie. Właśnie mija osiem miesięcy od tragicznej śmierci jego wieloletniego partnera, z którą wciąż nie może się pogodzić. Zagubiony i pogrążony w depresji George postanawia, że będzie to najważniejszy dzień jego życia, a zarazem ostatni. Tego refleksyjnego, pełnego wspomnieć dnia pozornie nieistotne decyzje, spotkania i rozmowy, otworzą przed nim niespodziewane szanse na nowe uczucie oraz zmiany.

W filmie występują: Colin Firth, Julianne Moore, Matthew Goode i Nicholas Hoult.

5. Trzy pokolenia (2015) reż. Gaby Dellal

Szesnastoletni Ray, jego mama Maggie, babcia Dolly wraz ze swoją partnerką Frances mieszkają w razem w Nowym Jorku. Wszyscy na swój sposób przeżywają decyzję Ray o zmianie płci, który doszedł do wniosku, że nie czuje się dziewczyną. Do operacji Ray potrzebuje formalnej zgody rodziców, w tym podpisu ojca, który przed laty opuścił rodzinę. Maggie obawia się podjęcia tak nieodwracalnej decyzji, jednak stara się okazać dziecku wsparcie i zrozumienie. Z kolei Dolly nie potrafi zaakceptować wizji bycia babcią dla wnuczka i uważa, że Ray łatwiej byłoby zostać lesbijką. Jak zakończy się dialog trzech pokoleń? Czy decyzja Ray zostanie w pełni zrozumiana i zaakceptowana, czy zostanie na zawsze uwięziony w ciele kobiety?

Pełna emocji opowieść o trzech mocnych osobowościach, które uczą się konfrontacji z własną tożsamością, akceptacji zmian i dostrzegania siły jako rodzina, aby ostatecznie znaleźć wzajemne akceptację, zrozumienie oraz szczęście. Fantastyczne dialogi, pełna naturalności atmosfera oraz świetne kreacje aktorskie Elle Fanning, Naomi Watts i Susan Sarandon.

6. Tajemnica Brokeback Mountain (2005) reż. Ang Lee

Klimatyczna i sentymentalna adaptacja opowiadania „Tajemnica Brokeback Mountain” Annie Proulx.

Osadzona w pięknych krajobrazach Ameryki, ekranizacja opowiada historię dwóch młodych kowboi – Ennisa Del Mara (Heath Ledger) i Jacka Twista (Jake Gyllenhaal) poznają się w trakcie poszukiwania zatrudnienia. Pracodawca wysyła ich na majestatyczne wzgórze Brokeback, zawiązuje się między nimi głęboka więź oparta na przyjaźni i miłości. Przyjaciele postanawiają jednak zachować wydarzenia z Brokeback Mountain w tajemnicy. Gdy lato 1963 roku dobiega końca drogi Ennisa i Jacka rozchodzą się.

Ennis poślubia Almę (Michelle Williams), z którą wiedzie skromne życie wraz z dwiema córkami. Jack poznaje w Teksasie Lureen (Anne Hathaway), z którą wkrótce bierze ślub, doczekuje się syna i rozpoczyna pracę w firmie teścia. Po czterech latach mężczyźni nie potrafią zapomnieć o łączącym ich uczuciu, spotykając się tylko kilka razy w roku. Czy przez 20 lat ich emocje względem siebie ulegną zmianie, czy tajemnica Brokeback Mountain wyjdzie na jaw?

7. Nie czas na łzy (1999) reż. Kimberly Pierce

Do niewielkiego, prowincjonalnego miasteczka Falls City w Nebrasce przybywa dwudziestoletni Brandon Teena (Hilary Swank). W miejscowym barze Brandon zaprzyjaźnia się z Candace (Alicia Goranson), która proponuje mu, by zamieszkał w jej domu na czas pobytu w Falls City. Jego wagę przyciąga jednak Lana Tisdel (Chloë Sevigny), w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Szybko staje się ulubieńcem mieszkańców miasteczka, między nim a Laną rodzi się uczucie, zaczyna spotykać się ze znajomymi dziewczyny, wśród których są byli recydywiści – agresywny John Lotter (Peter Sarsgaard), kochanek matki Lany i jego brutalny kumpel Tom Nissen (Brendan Sexton III).

Sprawy przybierają nieoczekiwanie dramatyczny obrót, gdy Brandon zostaje aresztowany za wykroczenia spowodowane obracaniem się w towarzystwie szemranych przyjaciół Lany. Dziewczyna wpłaca za niego kaucję i dowiaduje się, że jest on w rzeczywistości dziewczyną – Teeną Brandon.Brandon wyjaśnia jej, że przechodzi “kryzys tożsamości seksualnej” i od dziecka marzył, by być mężczyzną. Lana akceptuje jego inność i nie zrywa łączących ich więzi. Kiedy o tajemnicy Brandona dowiadują się John i Tom, dochodzi do tragedii…

„Nie czas na łzy” został oparty na faktach, to drugi po „The Teena Brandon Story” film poświęcony transpłciowemu Brandonowi Teenie. Inspiracją dla tytułu filmu była piosenka „Boys Don’t Cry” brytyjskiego zespołu The Cure, którą można usłyszeć w czasie napisów końcowych.

8. Złe wychowanie Cameron Post (2018) reż. Desiree Akhavan

Akcja filmu rozgrywa się w Montanie, w latach 90. Po szkolnym balu Cameron Post zostaje przyłapana w dwuznacznej sytuacji z najlepszą przyjaciółką. Ciotka zawozi ją do Bożej Obietnicy – ośrodka, w którym nastolatka ma przejść tak zwaną „terapię konwersyjną” oraz nauczyć się „właściwych ról płciowych”. Szefem placówki jest „nawrócony” gej, który choć pełen dobrych intencji nie potrafi dotrzeć do młodzieży i nie zauważa, że jego podopieczni mają problem przede wszystkim z samoakceptacją.

Cameron poznaje na miejscu dwa wolne duchy – inną młodą lesbijkę posługującą się pseudonimem Jane Fonda oraz geja przedstawiającego się jako Czerwony Orzeł, z którymi znajduje wspólny język. Razem próbują znaleźć sobie miejsce w nowym domu, nie zwariować oraz udowodnić wszystkim opiekunom ośrodka, że młodości i radości życia nie da się tak łatwo ujarzmić.

To film przede wszystkim o buncie przeciwko narzuconym przez świat schematom, nietolerancji, odkrywaniu swojej prawdziwej natury oraz jej akceptacji, walce o przekonania, a także życie według własnych zasad. Adaptacja powieści „The Miseducation of Cameron Post” autorstwa Emily M. Danfort. W tytułowej roli Chloë Grace Moretz.

Tekst: M. M.

Zobacz również: Co zobaczyć na HBO Max? – 6 najciekawszych seriali do obejrzenia w jeden weekend

Co zobaczyć na HBO Max? – 6 najciekawszych seriali do obejrzenia w jeden weekend

5/5 - (2 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News