Mercedes kontra stereotypy. Jak sprawdził się Mercedes A200 z 2018 roku?

Mercedes zaparkowany przed dworkiem

Panuje powszechne przekonanie, że Mercedes to marka samochodów, produkująca auta dla dojrzałych użytkowników w kwiecie wieku. Czy na pewno?

Do tej pory tak właśnie było. Nieciekawa kolorystyka oraz nudne, chociaż bardzo ergonomiczne wnętrza, dające bardzo wysoki poziom komfortu i prestiżu podróżującym pasażerom! Przyszedł jednak czas, gdy niemiecki producent powiedział: dość tego, zróbmy coś dla nowego pokolenia! Tak właśnie zrodził się pomysł na najnowszą klasę A.

Zaparkowany samochód z włączonymi światłami

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Piękne kształty

Nowy Mercedes klasy A prezentuje się świetnie z zewnątrz. Bryła samochodu różni się od poprzedniej generacji. Można stwierdzić, że jest mniej klockowata, a to dzięki niskiej i długiej masce oraz ściętej pod większym kątem tylnej części nadwozia. Charakteru dodaje ciemnoszary matowy lakier oraz wszechobecna czerń będąca wykończeniem wszelkich detale! Wisienką na torcie są 19-calowe obręcze sygnowane logiem AMG nadające całokształtowi mocno sportowego wizerunku.

Mercedes przed zaśnieżonym domem

Jednostka napędowa

Samochód został wyposażony w uturbiony silnik o 1.3 TCe, który powstał dzięki współpracy inżynierów z Francuskiego Renault oraz Mercedesa. Silnik ten generuje 163 KM, a maksymalny moment obrotowy 250 Nm jest dostępny już przy 1650 obr/min. Współpracuje on wraz z 7-stopniową dwusprzęgłową skrzynią automatyczną.

Tyle teorii, a jak jest w praktyce? O ile podczas spokojnej jazdy dźwięk silnika nie jest irytujący, to przy wkręcaniu go na wyższe obroty, do uszu pasażerów dociera nieprzyjemny hałas z okolic skrzyni biegów oraz komory silnika. Jest on bardzo słabo wyciszony, przez co auto w trasie po pewnym czasie robi się ciut męczące. To tyle z wad tego samochodu, teraz czas na zachwyt!

Wnętrze Mercedesa klasy A

Wsiadając do nowej klasy A, mamy poczucie, że jest to auto najwyższej klasy Premium. Deska rozdzielcza rodem z nowej Klasy S daje poczucie luksusu oraz technologicznego postępu koncernu Mercedes. System inforozrywki składający się z dwóch wyświetlaczy dostarcza nam wszystkich informacji niezbędnych podczas jazdy oraz zapewnia łatwy dostęp do naszej ulubionej muzyki, dzięki systemowi CAR PLAY.

Akurat muzyka w tym samochodzie brzmi genialnie, system nagłośnienia Burmester sprawdza się idealnie dostarczając najwyższej jakości doznania dźwiękowe płynące prosto z ozdobnych głośników na drzwiach!

Coś o technologii

Największą nowością jest jednak możliwość sterowania głosowego. Klasa A stała się bardzo zaawansowanym technicznie pojazdem. Można już nie tylko wybrać kontakt, z którym chcemy się połączyć, ale również zamknąć rolety, zmienić temperaturę czy kolor podświetlenia Ambiente, które po zmroku daje niesamowity efekt i klimat. Co ciekawe, aby rozpocząć konwersację z systemem, wystarczy powiedzieć Hej Mercedes co nie jest zbyt trafionym pomysłem. Podczas testów wielokrotnie po tym, jak ktoś z pasażerów wymówił słowo Mercedes nawet w kontekście rozmowy, system wyłapywał je i przerywał rozmowę natarczywym: tak, proszę?

Przód Mercedesa klasy A

Podsumowanie

Samochód świetnie sprawuje się podczas jazdy miejskiej i znakomicie odnajduje się w tej roli. Można stwierdzić wręcz, że zasługuje na miano odważnego miejskiego wojownika. Zadziorny lecz elegancki charakter auta sprawia, że ludzie zwracają uwagę na ten samochód. Śmiało można stwierdzić że Mercedes swoją nową klasą A mocno namieszał na rynku Hatchbacków, i ciężko będzie znaleźć mu godnego rywala w swojej klasie.

Tekst: @turbocarpatka
Zdjęcia: @orzelowsky

4,8/5 - (149 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News