MELANIE GAYDOS

tumblr_n5b5kauevd1rwbfpeo1_1280

Melanie Gaydos urodziła się z hipohydrotyczną dysplazją ektodermalną. Za tą zagadkową nazwą kryje się uwarunkowany genetycznie zespół zaburzeń przejawiający się m.in. w deformacjach zębów, paznokci, zaburzeniach wzrostu włosów i funkcjonowania gruczołów skórnych. Jakiś czas temu Melanie zauważona została przez świat mody i fotografii. Obecnie, ze świetnym skutkiem, realizuje się w roli modelki, a to wszystko pomimo, lub może właśnie dzięki swojej rzadkiej chorobie.

Melanie w teledysku grupy Rammstein

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Przygoda Gaydos z modelingiem rozpoczęła się w 2011 roku wraz z jej przeprowadzką z rodzinnego Connecticut do Nowego Jorku. Podczas studiów w Pratt Institute zwrócił się do Melanie z propozycją współpracy fotograf, którego twórczość bardzo ceniła. Pomimo początkowych wątpliwości i obaw przed udziałem w sesji, jej efekty pozytywnie zaskoczyły zarówno autora zdjęć jak i samą modelkę.

 

 

 

O Melanie szybko stało się głośno w świecie fotografii. Liczba propozycji rosła i dziś modelka może pozwolić sobie na komfort przebierania w ofertach. Jak sama przyznaje nie interesuje jej komercyjna strona modowego przemysłu. Zamiast sprzedawania ciuchów Gaydos chce tworzyć zdjęcia przekazujące historie, emocje, poruszające odbiorcę i skłaniające do refleksji.

tumblr_n4w87hnewL1rwbfpeo1_1280

tumblr_n4j1hrbRc61rwbfpeo1_1280

Jak dotąd żadna z dużych marek interesującego Melanie sektora haute couture nie odważyła się podjąć z modelką współpracy. Biorąc pod uwagę unikatowość jej urody, kooperacja taka jest tyle obiecująca ile ryzykowna. Dla fotografa praca z nią to duże wyzwanie a wykorzystanie niezwykłego wyglądu w sposób niekojarzący się z szokowaniem tanią sensacją to trudna sztuka.

Poza estetyczną wartością fotografii Melanie wnosi do świata mody kilka istotnych pytań. Prace z jej udziałem prowokują do refleksji nad naszymi reakcjami na odmienność, nad współczesnym wyretuszowanym kanonem piękna oraz nad tym, dla kogo właściwie tworzona jest współczesna moda – nadal dla wszystkich czy może już tylko dla młodych, zdrowych i pięknych?

tumblr_n0304tYXgv1rwbfpeo1_1280

tumblr_mwfl0d7Myt1rwbfpeo1_1280

tumblr_mw9isxfZ8K1rwbfpeo1_1280

Foto: melaniegaydos.tumblr.com

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News