Meblościanka

Spektakl MEBLOŚCIANKA to inicjatywa sześciorga absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Premiera spektaklu odbyła się 16 marca 2013 r. na scenie Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie dzięki wsparciu portalu croudfundingowego Wspieram Kulturę. Obecnie współpracują z Teatrem Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach gdzie grany jest spektakl.

fot

Meblościanka

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

Meblościanka3

 

„Jest to spektakl o wywoływaniu duchów drzemiących w nas. W kim? Dlaczego? Jest to próba odpowiedzi na pytanie o moje, nasze, wspólne – o możliwość dialogu, o wielość monologowania. Tekst jest zabawny, jak zabawne bywają wątpliwości, zwłaszcza damskie, zwłaszcza dotyczące seksu.

 

Znowu?

 

O krok dalej. Jesteś pedałem?

 

A nawet jeśli, to co?

 

Nie podoba mi się to!

 

Jest to tekst o niepoprawności i niejednoznaczności – Polka-Katoliczka i Feministka w jednym płoną domu, przy jednym stole wywołują i rekonstruują.

 

Co to takiego, rekonstrukcja?

 

Inaczej – przypominanie sobie, cofanie się do korzeni – żeby zrozumieć, żeby poznać. Akt odtajania i odtajniania.

 

Konkretniej się nie da?

 

Można. Można też teoretycznie. Jest sześć postaci – każda monologuje, czasem wchodzą sobie w słowo. Są wobec – jak u Gombrowicza, i nie mniejszy to kosmos. Dyskurs na dyskursie. Każda z postaci jest trochę poza, wręcz subwersywna: Wróżka, bo wie wszystko. Czas, bo mu się nie spieszy. Piroman, bo niesie kaganek. Piosenkarka, bo śpiewa, że będzie zawsze. Pisarka, bo nie tonie. I przede wszystkim Meblościanka – bo wielopółkowa, przez co ma szanse łączyć pokolenia.[…]”

 

 

Tekst | Paulina Danecka i Tomasz Jękot

 

 

Zapraszamy na najbliższe spektakle 
12 i 13 kwietnia o godz. 19:00
w Teatrze Academia na Pradze, Ul. 11 listopada 22
Bilety: 25/30 zł
Bilety można zarezerwować tu: teatr.academia22@gmail.com 
albo zakupić w kasie czynnej godzinę przed spektaklem. 

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News