MDMA nie tylko na imprezę. Czy psychoterapia z użyciem tego narkotyku stanie się codziennością?

Tabletki o różnych kolorach z minimalistycznymi wzorami na sobie, takimi jak serce czy czaszka

Można znaleźć je w formie kapsułek, kryształu, najczęściej pigułki – MDMA, jest doskonale znane amatorom całonocnych imprez. Nielegalny w prawie całej Europie narkotyk, może już niedługo pokazać swoje drugie oblicze. Naukowcy planują stosowanie MDMA w terapiach uzależnień, PTSD i nie tylko…

Wykorzystywanie MDMA w psychoterapii nie jest tak naprawdę niczym nowym. Środek został opatentowany już w 1912 roku, przez naukowców z firmy Merck, którzy nie zwrócili na niego większej uwagi. Dopiero początek lat 70. ubiegłego wieku, przynosi odkrycie działania substancji na organizm człowieka. Wtedy właśnie rozpoczęto stosowanie MDMA w terapii. Szybko jednak została zdelegalizowana, ze względu na nadużywanie jej przez bywalców nocnych klubów.

Jest to w końcu idealny narkotyk na imprezę. Wywołuje euforię, eliminuje uczucie zmęczenia, wzmaga empatię, przy jednoczesnym obniżeniu apetytu. Jesteśmy wyjątkowo otwarci, kochamy każdego. Nie można jednak zapominać o negatywnych efektach. Abstrahując od dnia po, kiedy to czujemy bezustanne zmęczenie, smutek i bezcelowość, stosowanie MDMA w negatywny sposób oddziałuje na nasz mózg. Narkotyk między innymi wpływa druzgocąco na naszą pamięć, dodatkowo wypala receptory odpowiedzialne za produkcję serotoniny, znanej również jako hormon szczęścia.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Różnokolorowe tabletki

Nie zniechęca to jednak naukowców. Już teraz prowadzone są badania, mające na celu wprowadzenie MDMA do terapii uzależnień, leczenia zespołu stresu pourazowego (PTSD), depresji, czy stanów lękowych. Rzecz jasna – sama w sobie substancja nie wyleczy tych schorzeń. Terapia z użyciem MDMA opiera się na sesjach z udziałem psychiatry. Środek ma jedynie obalić bariery psychiczne, uniemożliwiające artykulacje problemu, czy wyrażenie w pełni swoich uczuć. Wszystko to pod okiem specjalisty, który ma nadać kierunek doświadczeniom pacjenta.

Wykorzystywanie MDMA w leczeniu PTSD, uzyskało status przełomowej terapii, nadawany przez Agencję Żywności i Leków (FDA) i jest obecnie w fazie ostatnich testów. Oczekuje się, że do 2021 roku tego typu terapie staną się legalne w Stanach Zjednoczonych. W Izraelu już teraz pacjenci cierpiący na zespół stresu pourazowego, mogą być leczeni przy użyciu tej wyjątkowej substancji.

Terapia zakładająca stosowanie MDMA ma jedną bardzo istotną zaletę. Wystarczy zaledwie kilka tego typu sesji z terapeutą, by odczuć efekty. Jest to szczególnie istotne w naszych czasach, gdy leki są wyraźnie nadużywane, co widzimy na przykładzie Stanów Zjednoczonych, gdzie lekomania staje się powoli groźniejsza od narkomanii.

MDMA jest na świecie już od ponad 100 lat. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że już niedługo rozpocznie się nowy, lepszy rozdział w historii tej substancji.

Tekst: Wiktor Knowski

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News