Matmata: magiczne miejsce, które znacie z Gwiezdnych Wojen

Luke Skywalker i wioska, gdzie kręcone były sceny Star Wars

Kojarzycie planetę Tatooine z Gwiezdnych Wojen? Charakterystyczne miasteczka zbudowane pod ziemią, wydrążone w piaskowcach domostwa. Chcielibyście je zobaczyć na żywo?

Miejsce, w którym dzieciństwo spędził Anakin Skywalker, nie jest do końca zmyśloną wioską na zmyślonej planecie Tatooine. Te sceny nagrywano w Tunezji, w miejscowości Matmata. Pośrodku dziewiczego krajobrazu gór Dżebel Matmata żyją potomkowie plemion Berberów, którzy zostali tam zepchnięci przez arabskich najeźdźców.

Zdjęcie domostwa w Tunezji. Wydrążone w ziemi tunele, gdzie mieściły się mieszkania były inspiracja dla Goerga Lucasa przy tworzeniu planety Tatooine

Centralnym punktem każdego mieszkania jest podwórze w kształcie koła, skąd prowadzą wydrążone w ziemi tunele do izb, spiżarni, strychu lub pomieszczeń gospodarczych. Właściwości izotermiczne są ich największą zaletą. Latem pośród nieznośnych upałów dają trochę ochłodzenia, a zimą z kolei jest w nich cieplej, aniżeli na zewnątrz.

Na zdjęciu jest wioska Tunezyjska. W centralnym punkcie jest okrągły dziedziniec. W ścianach widać wydrążone tunele prowadzące do izb tubylcow

Otóż jak rzucić okiem na tubylców, to można odnieść wrażenie, że reżyser filmu korzystając z uroków wiosek położonych pośród dziewiczego krajobrazu gór Dżabal Matmata, zdecydował się ubrać Ludzi Pustyni na wzór Berberów, mianowicie w galabije.

Zdjecie mieszkanca tunezji, ktory idzie ulica. Ubrany jest w zimową galabije, na glowie widac zawiazany turban, w reku trzyma jakąś drewnianą laskę.

Ciężko jednoznacznie określić, kiedy zaczęto budować domostwa na wzór tych drążonych w miękkich skałach. Czasy te sięgają rzekomo starożytności. Legenda głosi, że w czasach Wojen Punickich między Republiką Rzymską a Kartaginą mieszkańcy regionu budowali jaskinie, które miały pomóc im wyjść cało z tego konfliktu.

Zdjęcie wiosek wydrązonych w piaskowcach. Widać kilka wejść do tuneli, które prowadza do poszczegolnych pomieszczen. Zdjęcie tunezyjskiego miasteczka, ktore jest wydrążone w piaskowcu. Widać na środku dziedziniec i kilka różnych wejść do tuneli. Podobne osady mają bardzo dobre wlasciwosci izotermiczne. Latem pod ziemią jest chlodniej, a zimą daje ciepło. Grupa turystow, ktora zwiedza tunezyjskie miasteczko Matmata, w ktorym krecono Star Warsy. Widac ludzi wchodzących i wychodzacych z tamtejszych tuneli Zdjecie iglo na pustyni. Podobe do powyzszego mieli bohaterowie Gwiezdnych Wojen kręconych na tej pustyni. Prawdopodobnie pozostalosci z nagrywanych scen.

Tekst: Jakub Paciorek

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News