Mateusz Szeliga: Odczarowujemy osiedla

Dziewczyna stojąca na tle betonowych bloków

To już druga odsłona projektu artystycznego Architektura modernistyczna X polski streetwear i nowe spojrzenie na polskie blokowiska. Wszystko zaczęło się w 2017 roku, od pokazania wybitnych realizacji powojennego modernizmu Wrocławia w połączeniu ze współczesną polską modą uliczną.

Teraz przyszła pora na trudniejszy krok, czyli surowe bloki z lat 80-tych, które na pozór nie mają już żadnej wartości estetycznej. Dodatkowo były już fotografowane jako siedlisko zła i smutku. Jednak trzeba było spojrzenia ludzi, którzy dorastali razem z budową wielkopłytowych osiedli, żeby oddać ich duszę.

Zobacz także: Mateusz Szeliga i edytorial Stara, nowa szkoła

Plan był prosty – robimy zdjęcia w klimacie wielkiej płyty i… tutaj zaczęły się schody, gdyż przez ostatnie dziesięciolecie nasze brutalistyczne osiedla pokryły się pastelowym kożuchem termomodernizacji. Zaczęliśmy więc poszukiwania oryginalnej wielkiej płyty, którą pamiętaliśmy z dzieciństwa, takiej gdzie jedyną dekoracją był żwirek zalany w betonie lub mozaiki elewacyjne, ze ślepymi 10-piętrowymi ścianami i rzędami identycznych balkonów. Przejechane kilometry, dni spacerów po osiedlach i setki próbnych zdjąć, aż w końcu decyzja – robimy to w Jeleniej Górze. Odzież do pokazania w tej surowej scenerii wybraliśmy z będącej esencją polskie streetwearu linii Prosto Klasyk, a po obu stronach obiektywu stanęli millenialsi, znający i rozumiejący osiedlowy klimat. Efektem są pierwsze zdjęcia wielkiej płyty odczarowujące tę wstydliwie ukrywaną przestrzeń polskich miast, w której się wychowaliśmy. To jest nasza przestrzeń, w której mimo chropowatych pozorów potrafiliśmy zrobić coś z niczego i wykrzesać masę pozytywnej energii – mówi Mateusz Szeliga.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Pomysł i zdjęcia: Mateusz Szeliga
Stylizacje: Angelika Fedorczuk
Modelka: Basia Erling
Model: Łukasz Skafarek
Video: Mariusz Dragan Dragu
Produkcja: Eleganckie Media Szymon Wachal
Współpraca: Odzież – Prosto Wear Prosto Klasyk, Reebok Reebok Classic
Zdjęcia analogowe: Instax Poland Fujifilm Poland

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News