Małżeństwo w ciągu ostatnich 20 lat posadziło cztery miliony drzew, by odbudować zniszczony las

Dwa zdjecia: jedno czarno-białe przedstawiające wyjałowiony teren i drugie, przedstawiające bujny las w tym samym miejscu

Statystyki pokazują, że od roku 1990 straciliśmy ponad 129 milionów hektarów lasów. To prawie tyle, ile powierzchni ma Afryka Południowa.

Razem z ginącymi lasami umierają także zwierzęta i pozostałe elementy flory. Co zrobić w obliczu tak wielkiej katastrofy środowiskowej? Wydaje nam się, że jako jednostki jesteśmy mali i bezradni, jednak wcale tak nie jest. Dowodem na to jest brazylijski fotograf Sebastião Salgado i jego żona Lélia Deluiz Wanick Salgado. Para ta postanowiła pokazać, jak wielkich rzeczy może dokonać pozornie mała grupa aktywistów.

Matka Natura nie jest niezniszczalna, ale przy odpowiednich warunkach, może odrodzić się niczym feniks z popiołów. Salgado jest fotografem, który zgarnia niemal każdą nagrodę w dziedzinie fotoreportażu, a na swoim koncie ma już pół tuzina wydanych książek. Jednak w latach 90. wyczerpany fizycznie i emocjonalnie po dokumentowaniu ludobójstwa w Rwandzie, mężczyzna wrócił do rodzinnej części Brazylii, która niegdyś była pokryta bujnym, tropikalnym lasem deszczowym. Gdy odkrył, że ten niegdyś zapierający dech w piersi las jest w tej chwili obszarem kompletnie jałowym i pozbawionym dzikiej przyrody, wpadł razem z żoną na odważny pomysł. Postanowili przywrócić las do dawnej świetności.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Stan lasu odzwierciedlał idealnie stan mojego ducha — był kompletnie zniszczony. Pół procenta gruntu było pokryte drzewami. Moja żona zasugerowała, że przecież możemy sami postawić las z powrotem na nogi. W miarę upływu lat i sadzenia kolejnych drzew wróciły do niego wszystkie owady, ptaki i ryby.

Małżeństwo założyło małą organizację Instituto Terra, która od lat 90. zasadziła 4 miliony drzewek i sprawiła, że las otrzymał drugie życie.

Nie przesadzisz lasu bez posiadania nasion rodzimych drzew. Jeśli posadzisz inne drzewa, niż te, które tam rosły, odniesiesz porażkę.

Dzięki działaniom pary dzika przyroda powróciła tam, gdzie od wielu lat panowała śmiertelna cisza. W sumie do regionu zamieszkanego przez parę powróciły 172 gatunki ptaków, 33 gatunki ssaków, 293 gatunki roślin, 15 gatunków gadów i 15 gatunków płazów. Cały ekosystem został odbudowany.

Działania pary zainspirowały do działania na rzecz środowiska miliony ludzi, którzy do tej pory nie wierzyli, że sami mogą coś zmienić.

 Przytulająca się para na tle sadzonek Dwa zdjecia: jedno czarno-białe przedstawiające wyjałowiony teren i drugie, przedstawiające bujny las w tym samym miejscu Mapa pokazująca stan zalesienia brazilian couple recreated forest sebastiao leila salgado reforestation 003 Małżeństwo w ciągu ostatnich 20 lat posadziło cztery miliony drzew, by odbudować zniszczony las

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News