Categories: art

Makabryczna kraina marzeń

Bajkowy pokój pełen pluszowych zabawek i kolorowych lizaków z obrazów Kazuhiro Hori tylko z pozoru przypomina marzenie senne. W rzeczywistości jest to świat pełen zmutowanych misiów i demonicznych lalek. Nie są to dziecięce fantazje, ale słodko-makabryczne sceny z horroru.

Dzieciństwo to najpiękniejszy okres życia, czas błogiej beztroski i wiecznej zabawy. Wizja japońskiego artysty daleka jest jednak od tak idyllicznych wyobrażeń. Kreuje on nową, psychodeliczną rzeczywistość, w której urocze puchate misie zamieniają się w przerażające monstra z wnętrznościami na wierzchu.

Bohaterkami tych wydarzeń są dziewczynki w wieku szkolnym. Zostały całkowicie odarte z dziecięcej niewinności i czystości. Sprawiają wrażenie osowiałych i zrezygnowanych. Leżą okaleczone, śpiące lub martwe, całkowicie przygniecione stosem zabawek i słodyczy.

Ponure prace Hori powinno się interpretować w kontekście kulturowym. Obraz słodkich i radosnych dziewczynek w marynarskich strojach głęboko zakorzenił się w lokalnej kulturze. Jest to spowodowane popularnością anime i mangi, których postacie często ubrane są w charakterystyczne mundurki – bluzy powiązane kołnierzem i plisowane spódniczki. Uczennice są synonimem czystości, niewinności i beztroski. Przedstawienie ich w tak strasznych okolicznościach wywołuje w odbiorcy przejmujący niepokój.

Malarz szczególną uwagę przykłada do detali, które czynią każdy aspekt dziwacznego świata bardziej realnym. Jego surrealistyczne obrazy są niezwykle prawdziwe i uderzają swoją szczegółowością, począwszy od fałd na ubraniach, na strukturze pluszu kończąc.

Artysta balansuje pomiędzy niewinnością i brutalnością, słodyczą i tragedią, zabawą i śmiercią. Jego obrazy prowokują, fascynują i przerażają jednocześnie.

tekst | Agata Wojciechowska

Komentarze
Rate this post
kris

Recent Posts

Dlaczego kreatory www ciągle zyskują na popularności? Jak wybrać najlepsze narzędzie?

Jeśli chcesz stworzyć własną stronę internetową, masz do wyboru dwie drogi: albo zwrócisz się do…

4 dni ago

Nowy album Florence + the Machine „Dance Fever” – bajka w 14 utworach

Jeden z najoryginalniejszych zespołów brytyjskich, Florence + the Machine powraca z baśnią zainspirowaną zjawiskiem tanecznej…

4 dni ago

Taco Hemingway powraca z podwójną siłą

Tak, dobrze przeczytaliście. Po ponad dwóch latach wymuszonej przerwy, Taco Hemingway powrócił na scenę. Trasa…

5 dni ago

Dlaczego kochamy krew i łzy? Fenomen true crime

Podcasty opowiadające o brutalnych morderstwach, rozczłonkowanych zwłokach i ludziach znikających w niewyjaśnionych okolicznościach na stałe…

5 dni ago

Active Noise Canceling – historia redukcji hałasu od 1933 roku…

Słuchawki z redukcją szumów są popularne od kilku lat, ale zastanówmy się, jak to działa…

5 dni ago

Co dzieje się z Aniołkami Victoria’s Secret?

Aniołki Victoria’s Secret to legendy świata mody i modelingu. Najpiękniejsze kobiety świata, o idealnych proporcjach…

6 dni ago