Makabryczna kraina marzeń

Bajkowy pokój pełen pluszowych zabawek i kolorowych lizaków z obrazów Kazuhiro Hori tylko z pozoru przypomina marzenie senne. W rzeczywistości jest to świat pełen zmutowanych misiów i demonicznych lalek. Nie są to dziecięce fantazje, ale słodko-makabryczne sceny z horroru.

Dzieciństwo to najpiękniejszy okres życia, czas błogiej beztroski i wiecznej zabawy. Wizja japońskiego artysty daleka jest jednak od tak idyllicznych wyobrażeń. Kreuje on nową, psychodeliczną rzeczywistość, w której urocze puchate misie zamieniają się w przerażające monstra z wnętrznościami na wierzchu.

M1

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Bohaterkami tych wydarzeń są dziewczynki w wieku szkolnym. Zostały całkowicie odarte z dziecięcej niewinności i czystości. Sprawiają wrażenie osowiałych i zrezygnowanych. Leżą okaleczone, śpiące lub martwe, całkowicie przygniecione stosem zabawek i słodyczy.

Ponure prace Hori powinno się interpretować w kontekście kulturowym. Obraz słodkich i radosnych dziewczynek w marynarskich strojach głęboko zakorzenił się w lokalnej kulturze. Jest to spowodowane popularnością anime i mangi, których postacie często ubrane są w charakterystyczne mundurki – bluzy powiązane kołnierzem i plisowane spódniczki. Uczennice są synonimem czystości, niewinności i beztroski. Przedstawienie ich w tak strasznych okolicznościach wywołuje w odbiorcy przejmujący niepokój.

M2

Malarz szczególną uwagę przykłada do detali, które czynią każdy aspekt dziwacznego świata bardziej realnym. Jego surrealistyczne obrazy są niezwykle prawdziwe i uderzają swoją szczegółowością, począwszy od fałd na ubraniach, na strukturze pluszu kończąc.

Artysta balansuje pomiędzy niewinnością i brutalnością, słodyczą i tragedią, zabawą i śmiercią. Jego obrazy prowokują, fascynują i przerażają jednocześnie.

M3

M4

M5

M6

M7

M8

M9

M10

M11

M12

M13

M14

M15

M16

tekst | Agata Wojciechowska

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News