Categories: Edytorialfotografia

Maja Zmiertka: PRL. Moda meble i pieniądze

Okres PRL-u, a zwłaszcza lata 80., uznałam za inspirujące do stworzenia edytorialu modowego i już od jakiegoś czasu obserwuję, jak styl tamtych lat przenika do naszej dzisiejszej mody.

Widzę to na zdjęciach mojej mamy i pamiętam, jak trzeba było kombinować, żeby się wyróżnić wyglądem, pokazać swoją osobowość, kobiecość czy wyglądać po prostu na czasie. Nie było łatwo tak wystrzałowo wyglądać. Pamiętam, jak razem z babcią szyła sukienki, tapirowała włosy i coś tam dziergała po nocach. Modelka z moich zdjęć trochę mi ją przypomina.

Opowieści o słuchaniu muzyki na kasetach w magnetofonie i oglądanie filmów na wideo to dla niewiele młodszych ode mnie istna Narnia lub Komnata Tajemnic! Mam miłe poczucie wyższości z racji tego, że pamiętam tę technologię. Lubię inspiracje czerpane z tych czasów, chyba właśnie dlatego, że wywołują we mnie miłe wspomnienia.

Realizacja zdjęć przebiegała w oprawie muzyki z lat 80. i atmosferze entuzjazmu całej zaangażowanej ekipy. Okazało się, że wszystko, czego potrzebuję do realizacji pomysłu, znajduje się tuż obok mnie, na terenie pofabrycznych biur i loftów Bielskiej Befamy, gdzie przyszło mi pracować jako fotograf w agencji Antolos. Jedno z biur Befamy zachowało się całkowicie w wystroju z tamtych czasów, a na strychu znalazłam masę stylowych staroci. Znajoma modelka Magdalena Szczepańska idealnie zagrała Polkę z tamtych czasów.

Komentarze
Rate this post
kris

View Comments

Recent Posts

Móc żyć normalnie – Babak Najafi

W „Szybkim Cashu 2” Babak Najafi w konwencji thrillera brutalnie rozprawia się z naszymi wyobrażeniami…

6 godzin ago

Dlaczego seksowna bielizna powinna znaleźć się w Twojej garderobie?

Zaprojektowana przede wszystkim z myślą o Tobie, spełnia fantazje i wymagania ciała – seksowna bielizna…

1 dzień ago

Margot Robbie i Ryan Gosling jako żywi Barbie i Ken

Postać Barbie funkcjonuje w umysłach dzieci i dorosłych już parę dekad. Blond włosy, różowe ubrania…

2 dni ago

Jacquemus powraca na jesień 2022

Przez ostatnie lata, Jacquemus stał się synonimem niepowtarzalnej, francuskiej mody. Od momentu, gdy osadził modelki…

3 dni ago

Spike Jonze – ułożony szaleniec

„What will he do next? Whatever the fuck I want” – słowa Bama Margery, współtwórcy „Jackassa” idealnie pasują do Jonzego. Chciałbym być jak…

4 dni ago

Bariera dźwięku a pierwsze wrażenie

W świecie podziałów na wysokich i niskich, ładnych i brzydkich, od zarania dziejów rysuje się…

4 dni ago