Maja Zmiertka: PRL. Moda meble i pieniądze

Okres PRL-u, a zwłaszcza lata 80., uznałam za inspirujące do stworzenia edytorialu modowego i już od jakiegoś czasu obserwuję, jak styl tamtych lat przenika do naszej dzisiejszej mody.

Widzę to na zdjęciach mojej mamy i pamiętam, jak trzeba było kombinować, żeby się wyróżnić wyglądem, pokazać swoją osobowość, kobiecość czy wyglądać po prostu na czasie. Nie było łatwo tak wystrzałowo wyglądać. Pamiętam, jak razem z babcią szyła sukienki, tapirowała włosy i coś tam dziergała po nocach. Modelka z moich zdjęć trochę mi ją przypomina.

Opowieści o słuchaniu muzyki na kasetach w magnetofonie i oglądanie filmów na wideo to dla niewiele młodszych ode mnie istna Narnia lub Komnata Tajemnic! Mam miłe poczucie wyższości z racji tego, że pamiętam tę technologię. Lubię inspiracje czerpane z tych czasów, chyba właśnie dlatego, że wywołują we mnie miłe wspomnienia.

Realizacja zdjęć przebiegała w oprawie muzyki z lat 80. i atmosferze entuzjazmu całej zaangażowanej ekipy. Okazało się, że wszystko, czego potrzebuję do realizacji pomysłu, znajduje się tuż obok mnie, na terenie pofabrycznych biur i loftów Bielskiej Befamy, gdzie przyszło mi pracować jako fotograf w agencji Antolos. Jedno z biur Befamy zachowało się całkowicie w wystroju z tamtych czasów, a na strychu znalazłam masę stylowych staroci. Znajoma modelka Magdalena Szczepańska idealnie zagrała Polkę z tamtych czasów.

Rate this post