Maj w kinie Iluzjon

W maju kino Iluzjon powraca do cyklu Cinema.pl – polscy twórcy w kinematografiach światowych, w którym prezentowane są dokonania naszych rodaków mających swój udział w realizacji zagranicznych produkcji filmowych. Dla wielu z nich: aktorów, reżyserów, operatorów, scenografów, kompozytorów czy producentów emigracja okazała się znakomitą szansą na błyskotliwą karierę filmową, dla innych ciekawym, acz pojedynczym i mało znaczącym w karierze – epizodem. W Iluzjonie, w dniach: 4 – 31 maja, zaprezentowanych zostanie kilkanaście filmowych tytułów przy realizacji, których swój udział mieli polscy twórcy. Wśród nich znajdą się chociażby: „Król Olch” z kostiumami Anny Biedrzyckiej-Sheppard, „Biała wstążka”, do której charakteryzację wykonał Waldemar Pokromski, „Casablanca” wyprodukowana przez wytwórnię Warner Bros., „Życie Emila Zoli” ze scenografią Antona Grota czy „Motyl i skafander” ze zdjęciami Janusza Kamińskiego.

 

Stanley Kubrick, amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy, jest jedną z najwybitniejszych postaci światowego kina. Podczas trwającej ponad czterdzieści lat kariery, reżyser, nakręcił zaledwie 13 filmów fabularnych, jednak niemal wszystkie należą do arcydzieł kinematografii światowej. Kubrick był twórcą umiejętnie korzystającym z różnych gatunków filmowych. W jego twórczości znaleźć można zarówno kameralne współczesne dramaty, jak i widowiskowe kino kostiumowe. Jednak po dziś dzień za kultowe uważane są trzy tytuły: „2001: Odyseja kosmiczna”, „Mechaniczna pomarańcza” i „Lśnienie”. W związku z prezentowaną w Muzeum Narodowym w Krakowie wystawą poświęconą Stanleyowi Kubrickowi, a także przypadającą w tym roku 15. rocznicą śmierci artysty, zapraszamy na mini-retrospektywę najciekawszych produkcji Kubricka.. W dniach: 26 – 31 maja wyświetlone zostanie sześć dzieł Mistrza: „2001: Odyseja kosmiczna”, „Mechaniczna pomarańcza”, „Lśnienie” „Lolita”, „Full Metal Jacket” i „Barry Lyndon”. Retrospektywie w kinie Iluzjon towarzyszyć będzie multimedialna wystawa dotycząca twórczości Kubricka.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


 

W kwietniu, w wieku 93 lat odszedł hollywoodzki aktor filmowy – Mickey Rooney. Laureat wielu nagród w tym dwóch Oscarów, rozpoczynał swoją karierę już jako kilkunastomiesięczne dziecko. Wszechstronnie uzdolniony śpiewał i tańczył w wodewilach oraz najsłynniejszych produkcjach Hollywood. Jako nastolatek był już gwiazdą wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer. Grał m.in. u boku młodziutkiej Judy Garland, Audrey Hepburn i Elizabeth Taylor. W dniach: 8 – 31 maja w Iluzjonie wyświetlone zostaną filmy z udziałem aktora takie jak: „Miasto chłopców”, „Życie we dwoje”, „Wielka nagroda” i „Przygoda arabska”.

 

W dniach 8 – 18 maja, zapraszamy do Iluzjonu na 11. edycję jednego z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych na świecie – PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL. W programie konkursu głównego festiwalu widzowie zobaczą najlepsze i najciekawsze filmy dokumentalne z całego świata wyprodukowane w ostatnim roku, w tym nowości z Wenecji, Locarno, Berlinale i Sundance. Jednym z najważniejszych wydarzeń tegorocznej edycji PLANETE+ DOC będzie retrospektywa dokumentalnej twórczości Michela Gondry’ego oraz obszerny przegląd twórczości wybitnego polskiego dokumentalisty – Jacka Bławuta. Po raz pierwszy w programie imprezy znajdą się pokazy filmów dokumentalnych dla najmłodszych. Projekcjom towarzyszyć będą m.in.: debaty, spotkania z twórcami, wystawy, koncerty i imprezy muzyczne, warsztaty i wykłady mistrzowskie.

 

Gleb Panfiłow – reżyser i scenarzysta, jeden z częściej nagradzanych rosyjskich twórców filmowych w maju obchodził będzie 80. urodziny. Zainteresowanie krytyków wzbudził już pełnometrażowy debiut Panfiłowa – „Trzeba przejść i przez ogień”, poruszający temat rosyjskiej wojny domowej, który przyniósł mu Grand Prix na Festiwalu Filmowym w Locarno. Nagrodę dla najlepszej aktorki zdobyła tam również Inna Churikova, późniejsza żona i muza reżysera, grająca w filmie Panfiłowa główną rolę. Kolejnym sukcesem okazał się także drugi film twórcy – „Początek”, opowiadający historię robotnicy wcielającej się w rolę Joanny ďArc w realizowanym przez fabrykę, w której pracuje, przedstawieniu. Dzieło doskonale łączące w sobie wątki dramatyczne z komediowymi, nagrodzone zostało Srebrnym Lwem na festiwalu w Wenecji. Istotą filmów Panfiłowa jest głęboko humanistyczne przesłanie i wiara w człowieka, który nękany przez różne przeciwności losu, poddany najtrudniejszym próbom charakteru nie zatraca swojej wrażliwości i człowieczeństwa. W Iluzjonie w terminie: 21 – 31 maja, zaprezentowane zostaną filmy reżysera takie jak wspomniany: „Początek” oraz „Trzeba przejść i przez ogień”, a także późniejsze dzieła: „Proszę o głos”, „Temat” czy dwuczęściowy „Hamlet”.

 

Grace Kelly, ulubiona aktorka Alfreda Hitchcocka, laureatka Oscara i gwiazda kina lat 50., stworzyła liczne niezapomniane kreacje w filmach takich jak: „Okno na podwórze”, „Złodziej w hotelu”, „Mogambo” czy „M jak morderstwo”. Amerykański Instytut Filmowy w 1999 roku przyznał jej zaszczytne 13. miejsce na liście największych gwiazd amerykańskiego kina. Błyskotliwa kariera zakończyła się z chwilą przyjęcia oświadczyn księcia Monako – Rainiera Grimaldi. Po ślubie, Kelly nosząca oficjalnie tytuł księżnej Monako na prośbę męża musiała całkowicie odciąć się od filmowego świata. W księstwie objęto zakazem dystrybucji kinowej filmy z udziałem aktorki. Gwiazda przez całe swoje życie uważana była za ikonę stylu i dobrego gustu. Projektant mody – Oscar de la Renta wspominając oszałamiający wygląd Kelly w dniu ślubu powiedział o niej: „nadała ona nowy sens słowu ikona stając się ponadczasową panną młodą”. W dniach: 23 – 25 maja zapraszamy na weekend z Grace Kelly, podczas którego w Iluzjonie pokażemy filmy: „Dziewczyna z prowincji”, za który artystka uhonorowana została Oscarem, a także „Złodzieja w hotelu” oraz western „W samo południe”. 23 maja odbędzie się pokaz filmu biograficznego o życiu aktorki, w którą wcieliła się Nicole Kidman, zatytułowany: „Grace. Księżna Monako”. Po seansie zapraszamy na spotkanie z Karoliną Korwin-Piotrowską, z którą porozmawiamy o ponadczasowych ikonach mody i stylu.

 

W maju, w bloku Seans na życzenie pokażemy dwa filmy będące jednymi z najbardziej cenionych dzieł kinematografii światowej. Na pierwszy z nich, zrealizowany przez Andrzeja Wajdę – „Wszystko na sprzedaż”, zapraszamy w dniu 5 maja. Film ten jest nieco ironicznym i prześmiewczym obrazem środowiska filmowego, ale też hołdem złożonym tragicznie zmarłemu – Zbigniewowi Cybulskiemu. Drugi z nich, którego projekcja odbędzie się 29 maja, „Siedmiu samurajów” w reżyserii Akiry Kurosawy opowiada o siedmiu roninach wynajętych przez mieszkańców wioski do ich ochrony przed atakami bandytów. Obraz japońskiego reżysera określany mianem „arcydzieła”, stanowi ważny wkład w historię kina i stał się inspiracją dla wielu późniejszych filmów akcji.

 

W dniu 10 i 20 maja zapraszamy na pokazy specjalne dwóch dzieł Michała Waszyńskiego: „Będzie lepiej” – komedii z udziałem popularnych przed wojną gawędziarzy radiowych – Szczepka i Tońka oraz „Wielkiej drogi” – opowiadającej o losach pary narzeczonych rozłączonych wojną. Film ten, w którym znalazły się liczne wstawki dokumentalne przedstawiające formowanie się, przemarsz oraz działania wojenne armii generała Andersa, pokazany zostanie w związku z 70. rocznicą zakończenia walk pod Monte Cassino.

 

20 maja zapraszamy na film Stanisława Różewicza „Kobieta w kapeluszu”, który pokazany zostanie w ramach cyklu edukacyjnego Kino/Teatr. Podczas każdego ze spotkań poprzedzających projekcję nasi goście, twórcy teatralni i filmowi, starają się przyjrzeć temu, w jaki sposób medium takie jak kino opowiada o teatrze i jego codzienności. Swój autorski komentarz do filmu przedstawi tym razem aktorka – Beata Fudalej.

 

W przyszłym miesiącu, w cyklu Kryminalna Mała Czarna, zaprezentujemy kolejne znakomite dzieła z gatunku kina kryminalnego. W dniach: 23 i 30 maja w Iluzjonie będzie można zobaczyć filmy takie jak: „Podwójne ubezpieczenie” Billy’ego Wildera – jeden z najciekawszych obrazów kina noir z udziałem niezapomnianej Barbary Stanwyck, „Kobieta w oknie” w reżyserii Fritza Langa inspirowany teoriami Zygmunta Freuda, zaskakujący kryminał „Harry Angel” Alana Parkera pełen niepokojących wątków satanistycznych i voodoo czy „Niagara” Henry’ego Hathawaya z uwodzicielsko piękną i równie niebezpieczną – Marylin Monroe.

 

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News