Ludzkie słabości i uzależnienia współczesnego świata. Adrian Krupa prezentuje kolekcję „FUN”

Główną inspiracją do zaprojektowania kolekcji, jak mówi Adrian Krupa były ludzkie słabości oraz uzależnienia ujęte w nowoczesnym aspekcie tego zjawiska.

Do wyboru tego tematu projektanta zainspirowały obserwacje panujących w społeczeństwie zjawisk, które nas otaczają i w pewnym stopniu prowadzą ludzkość do autodestrukcji.

To słabości, które kojarzone są z próżnością i lekkim stylem życia, takie jak: zakupoholizm, uzależnienie od blichtru i sławy czy fonoholizm nadały kierunek przy doborze materiałów do zaprojektowanych modeli oraz konstrukcji wybranych zestawów.

Przy wyborze tkanin starałem nie ograniczać się w kontekście zróżnicowanych faktur, gramatur i kolorów. Całość ma charakter nieco eklektyczna, ale każda sylwetka jest dokładnie przemyślana i zaprojektowana.

W kolekcji pojawia się motyw dłoni, który symbolizuje zaciskające sidła słabości, na które człowiek jest narażony. Przestrzenne gwiazdy i serca interpretują emotikony, których społeczeństwo nadmiernie używa w relacjach międzyludzkich.

Inspiracją do zaplanowania kolorystyki i ogólnego klimatu kolekcji były dla mnie obrazy Stanisława Ignacego Witkiewicza, który w swoich dziełach, szczególnie w obrazach – np. Ogólne zamieszanie, XXI wiek, Wizyta u radży, gdzie artysta zestawiał kontrastujące ze sobą barwy. Sama biografia malarza doskonale komponuje się z tematem ludzkich słabości – Witkacy nie stronił od używek, pod różnymi postaciami.

Kolekcja A/W 19/20 składa się z 15 sylwetek o różnorodnym charakterze i jest skierowana do kobiet. Nazwa kolekcji, czyli FUN, która doskonale oddając charakter kolekcji.

W kolekcji znajdziemy między innymi sukienki, garnitury, szmizjerki, spódnice, nakrycia głowy, biżuterię, okulary oraz obuwie. Każdy element został własnoręcznie skonstruowany i zrealizowany przez projektanta.

Chciałem pokazać spektrum moich możliwości projektowych i technicznych. Był to bardzo żmudny proces, z którym postanowiłem uporać się samodzielnie. Najbardziej pracochłonną sylwetkę, w całości wykonaną z dzianiny, wydziergałem na drutach. Część ubrań została wyszyta ręcznie szklanymi koralikami, aby podkreślić nieoczywiste detale. Każdy z zestawów cechuje duża dbałość o szczegóły i wygodę użytkowania, dlatego większość z nich wykończona jest podszewką. Aby podkreślić oryginalność kolekcji, postanowiłem zaprojektować i wykonać autorską kolekcję obuwia. Samodzielnie stworzyłem do nich konstrukcję oraz dobrałem odpowiednie komponenty – materiały, spody i obcasy. Kolejnym elementem, który zaprojektowałem i zrealizowałem są nakrycia głowy, do których indywidualnie wykonałem konstrukcje na podstawie nabytej wiedzy i próbnych makiet.

Realizacja kolekcji, od momentu wyboru inspiracji i pierwszych szkiców do efektu końcowego, czyli odszytych modeli zajęła projektantowi 10 miesięcy.

Projektant: Adrian Krupa
Zdjęcia: Kamil Kotarba
Makijaż: Joanna Wojniłko, Łucja Siwek
Włosy: Kacper Miazek
Modelki: Ewa / GAGA MODELS, Maya / GAGA MODELS, Zuza / GAGA MODELS, Gaby / GAGA MODELS, Gabriela / UNCOVER MODELS, Zuzanna / UNCOVER MODELS, Marta / REBEL MODELS, Mary / AS MODELS, Agnes / AS MODELS

Komentarze
Rate this post
Klarysa Marczak

Recent Posts

Dlaczego kreatory www ciągle zyskują na popularności? Jak wybrać najlepsze narzędzie?

Jeśli chcesz stworzyć własną stronę internetową, masz do wyboru dwie drogi: albo zwrócisz się do…

4 dni ago

Nowy album Florence + the Machine „Dance Fever” – bajka w 14 utworach

Jeden z najoryginalniejszych zespołów brytyjskich, Florence + the Machine powraca z baśnią zainspirowaną zjawiskiem tanecznej…

4 dni ago

Taco Hemingway powraca z podwójną siłą

Tak, dobrze przeczytaliście. Po ponad dwóch latach wymuszonej przerwy, Taco Hemingway powrócił na scenę. Trasa…

5 dni ago

Dlaczego kochamy krew i łzy? Fenomen true crime

Podcasty opowiadające o brutalnych morderstwach, rozczłonkowanych zwłokach i ludziach znikających w niewyjaśnionych okolicznościach na stałe…

5 dni ago

Active Noise Canceling – historia redukcji hałasu od 1933 roku…

Słuchawki z redukcją szumów są popularne od kilku lat, ale zastanówmy się, jak to działa…

5 dni ago

Co dzieje się z Aniołkami Victoria’s Secret?

Aniołki Victoria’s Secret to legendy świata mody i modelingu. Najpiękniejsze kobiety świata, o idealnych proporcjach…

6 dni ago