Ludzkie słabości i uzależnienia współczesnego świata. Adrian Krupa prezentuje kolekcję „FUN”

Główną inspiracją do zaprojektowania kolekcji, jak mówi Adrian Krupa były ludzkie słabości oraz uzależnienia ujęte w nowoczesnym aspekcie tego zjawiska.

Do wyboru tego tematu projektanta zainspirowały obserwacje panujących w społeczeństwie zjawisk, które nas otaczają i w pewnym stopniu prowadzą ludzkość do autodestrukcji.

To słabości, które kojarzone są z próżnością i lekkim stylem życia, takie jak: zakupoholizm, uzależnienie od blichtru i sławy czy fonoholizm nadały kierunek przy doborze materiałów do zaprojektowanych modeli oraz konstrukcji wybranych zestawów.

Przy wyborze tkanin starałem nie ograniczać się w kontekście zróżnicowanych faktur, gramatur i kolorów. Całość ma charakter nieco eklektyczna, ale każda sylwetka jest dokładnie przemyślana i zaprojektowana.

W kolekcji pojawia się motyw dłoni, który symbolizuje zaciskające sidła słabości, na które człowiek jest narażony. Przestrzenne gwiazdy i serca interpretują emotikony, których społeczeństwo nadmiernie używa w relacjach międzyludzkich.

Inspiracją do zaplanowania kolorystyki i ogólnego klimatu kolekcji były dla mnie obrazy Stanisława Ignacego Witkiewicza, który w swoich dziełach, szczególnie w obrazach – np. Ogólne zamieszanie, XXI wiek, Wizyta u radży, gdzie artysta zestawiał kontrastujące ze sobą barwy. Sama biografia malarza doskonale komponuje się z tematem ludzkich słabości – Witkacy nie stronił od używek, pod różnymi postaciami.

Kolekcja A/W 19/20 składa się z 15 sylwetek o różnorodnym charakterze i jest skierowana do kobiet. Nazwa kolekcji, czyli FUN, która doskonale oddając charakter kolekcji.

W kolekcji znajdziemy między innymi sukienki, garnitury, szmizjerki, spódnice, nakrycia głowy, biżuterię, okulary oraz obuwie. Każdy element został własnoręcznie skonstruowany i zrealizowany przez projektanta.

Chciałem pokazać spektrum moich możliwości projektowych i technicznych. Był to bardzo żmudny proces, z którym postanowiłem uporać się samodzielnie. Najbardziej pracochłonną sylwetkę, w całości wykonaną z dzianiny, wydziergałem na drutach. Część ubrań została wyszyta ręcznie szklanymi koralikami, aby podkreślić nieoczywiste detale. Każdy z zestawów cechuje duża dbałość o szczegóły i wygodę użytkowania, dlatego większość z nich wykończona jest podszewką. Aby podkreślić oryginalność kolekcji, postanowiłem zaprojektować i wykonać autorską kolekcję obuwia. Samodzielnie stworzyłem do nich konstrukcję oraz dobrałem odpowiednie komponenty – materiały, spody i obcasy. Kolejnym elementem, który zaprojektowałem i zrealizowałem są nakrycia głowy, do których indywidualnie wykonałem konstrukcje na podstawie nabytej wiedzy i próbnych makiet.

Realizacja kolekcji, od momentu wyboru inspiracji i pierwszych szkiców do efektu końcowego, czyli odszytych modeli zajęła projektantowi 10 miesięcy.

Projektant: Adrian Krupa
Zdjęcia: Kamil Kotarba
Makijaż: Joanna Wojniłko, Łucja Siwek
Włosy: Kacper Miazek
Modelki: Ewa / GAGA MODELS, Maya / GAGA MODELS, Zuza / GAGA MODELS, Gaby / GAGA MODELS, Gabriela / UNCOVER MODELS, Zuzanna / UNCOVER MODELS, Marta / REBEL MODELS, Mary / AS MODELS, Agnes / AS MODELS

Komentarze
Rate this post
Klarysa Marczak

Recent Posts

Móc żyć normalnie – Babak Najafi

W „Szybkim Cashu 2” Babak Najafi w konwencji thrillera brutalnie rozprawia się z naszymi wyobrażeniami…

7 godzin ago

Dlaczego seksowna bielizna powinna znaleźć się w Twojej garderobie?

Zaprojektowana przede wszystkim z myślą o Tobie, spełnia fantazje i wymagania ciała – seksowna bielizna…

2 dni ago

Margot Robbie i Ryan Gosling jako żywi Barbie i Ken

Postać Barbie funkcjonuje w umysłach dzieci i dorosłych już parę dekad. Blond włosy, różowe ubrania…

2 dni ago

Jacquemus powraca na jesień 2022

Przez ostatnie lata, Jacquemus stał się synonimem niepowtarzalnej, francuskiej mody. Od momentu, gdy osadził modelki…

3 dni ago

Spike Jonze – ułożony szaleniec

„What will he do next? Whatever the fuck I want” – słowa Bama Margery, współtwórcy „Jackassa” idealnie pasują do Jonzego. Chciałbym być jak…

4 dni ago

Bariera dźwięku a pierwsze wrażenie

W świecie podziałów na wysokich i niskich, ładnych i brzydkich, od zarania dziejów rysuje się…

4 dni ago