„Love Will Tear Us Apart” w 7 odsłonach

joy division grający w salce prób, ian curtis z mikrofonem stoi z przodu, zdjęcie czarno-białe

Czy jest tu ktoś, kto nie zna Love Will Tear Us Apart? To jeden z tych utworów, który moglibyśmy zapętlać bez końca, więc dlaczego by nie słuchać różnych jego wersji? Sprawdźcie naszą listę siedmiu coverów piosenki Joy Division!

1. José González

Znany szwedzki muzyk argentyńskiego pochodzenia, którego najpopularniejszym utworem również jest cover. Mowa oczywiście o Hearbeats w oryginale wykonywanym przez The Knife. Oba kawałki zostały wydane na debiutanckiej płycie Gonzáleza Veneer z 2003 roku, Love Will Tear Us Apart pojawiło się na edycji specjalnej.

2. Nouvelle Vague

Francuskiemu cover bandowi utwór taki jak Love Will Tear Us Apart nie mógł umknąć. Piosenka otwiera ich debiutancki album z 2004 roku, na którym przerabiali jedynie utwory powstałe w nurcie nowej fali i post-punku, tworząc z nich lekkie kompozycje z gatunku bossa nova.

3. Fall Out Boy

Chłopaki z poppunkowego Fall Out Boy na początku swojej kariery wydali akustyczną EP-kę, na której jednym z pięciu utworów był właśnie kawałek Joy Divison. To jedyny cover znajdujący się na płycie, reszta to łagodniejsze wersje innych piosenek zespołu.

4. Atoms For Peace

Thom Yorke śpiewający Love Will Tear Us Apart? Wydaje się być niemożliwe, a jednak! Supergrupa zagrała ten utwór tylko raz na koncercie w USA w 2010 roku, więc nie smućcie się myślą, że was to ominęło, jeśli mieliście bilety na ich niedoszły koncert w Poznaniu.

5. Worm Is Green

Islandczycy przerobili Love Will Tear Us Apart zachowując swoją senno-elektroniczną stylistykę. Utwór pojawił się na ich debiutanckim albumie Automagic z 2003 roku.

6. Scott Matthew

Muzyk pochodzący z Australii. W 2013 roku wydał płytę Unlearned, na której, podobnie jak u Nouvelle Vague, znalazły się same covery. A oprócz Joy Division, znajdziemy tam też m.in. The Jesus and Marry Chain oraz Radiohead.

7. Evelyn Evelyn

https://www.youtube.com/watch?v=sgPwYR5jX5A

Evelyn Evelyn to projekt Amandy Palmer i Jasona Webleya. W 2010 roku wydali płytę pod takim samym tytułem, opowiadającą poruszającą historię dwóch sióstr syjamskich, które rzekomo znalazły się przez portal MySpace. Jednak nie dajcie się zwieść, w siostry Evelyn Evelyn oczywiście wcielili się muzycy, a na koncerty przebierali się w zszyte ze sobą dwie sukienki. Cały album utrzymywany jest w stylistyce bliskiej Amandzie Palmer, czyli dark cabaret, tylko Love Will Tear Us Apart od niej odbiega i brzmi zdecydowanie rozpaczliwiej. Utwór pojawia się jako ostatni, więc po poznaniu szczegółowo historii sióstr nabiera zupełnie innego sensu i wspaniale zwieńcza płytę.

tekst | Lena Maksiak

Rate this post