Love Express: film o polskim reżyserze, zaszufladkowanym jako twórca filmów erotycznych

Mężczyzna na różowo-cielistym tle

Już od 10 czerwca na platformie HBO GO będzie można oglądać dokument Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka.

Film ten, to opowieść o twórczości Waleriana Borowczyka, hołubionego w latach 70. XX wieku reżysera o niezwykłej wrażliwości, zaszufladkowanego jako twórca filmów erotycznych. Artysta przedstawiony został w produkcji oczami współpracowników i wielkich postaci kina, tj. Neil Jordan, Terry Gilliam czy Andrzej Wajda.

Walerian Borowczyk – reżyser, scenarzysta, animator i artysta wizualny. Pod koniec lat 50. XX wieku wyemigrował do Francji, gdzie tak naprawdę rozpoczęła się jego kariera filmowa. Artysta nieoczywisty, inspirujący, przekraczający granice tabu, nagradzany wielokrotnie na międzynarodowych festiwalach, hołubiony w latach 70. za swoją twórczość. Znany z takich swoich obrazów jak Opowieści niemoralne, Dzieje grzechów, Bestia czy Goto, wyspa miłości.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

Ten poruszający obraz przybliża widzom nie tylko historię twórczości samego Waleriana Borowczyka, ale również porusza temat artystycznej wolności. Jest swoistą kroniką artystyczną reżysera, która przybliża fenomen jego filozofii działania i dokonań twórczych. Zadaje pytanie, jak to się stało, że doceniany artysta, którego filmy pokazywane były w konkursie w Cannes, z czasem zaczął być postrzegany jako twórca wyłącznie erotyczny.

https://youtu.be/lQbx-8sRetE

Po co przywoływać życie i dzieła Borowczyka po tak wielu latach od czasów jego złotej ery? Co najmniej z jednego powodu – był artystą, który swojej twórczości nie traktował jako zawodu czy ścieżki kariery, tylko uczynił z niej życie w każdym z jego aspektów. Nie mamy wielu takich twórców w historii kina – mówi Izabela Łopuch, szefowa produkcji HBO Polska. Autorem dokumentu jest Kuba Mikurda – odpowiedzialny zarówno za reżyserię jak i scenariusz, który współtworzył wraz z Marcinem Kubawskim.

Film powstał jako koprodukcja HBO Europe, CoLab Production, Instytutu Adama Mickiewicza, Maagiline Masin i Otter Films. Produkcja otrzymała także wsparcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Estońskiego Instytutu Filmowego (Eesti Filmi Instituut). Dystrybutorem filmu jest New Europe Film Sales.

Premiera filmu Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka odbędzie się w HBO w niedzielę, 10 czerwca o godz. 22.00. Od 10 czerwca film będzie również dostępny w serwisie HBO GO.

Plakat filmu Love Express

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News