Loftowy styl w twoim mieszkaniu

Loftowe wnętrze można zaaranżować niemal w każdym mieszkaniu, domu czy kamienicy. Ważne, aby trzymać się kilku zasad, które zmienią tradycyjne pomieszczenia w przestrzeń z industrialnym charakterem. Płytki wycięte z prawdziwej cegły lub posadzka wylana żywicą? Sprawdź poradnik architekta wnętrz, który urządza unikatowe lofty.

Miłośnicy loftów wybierają te nietypowe mieszkania ze względu na niepowtarzalny charakter wnętrz. Lofty powstają w dawnych fabrykach i magazynach. Surowy klimat takich ścian i stropów teoretycznie jest nie do podrobienia. Jednak efekt loftu można osiągnąć nawet w niewyróżniającym się mieszkaniu. Wystarczy trzymać się kilku zasad.

Nowa Papiernia

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

Cegła kocha beton

Największą zaletą loftu są ceglane lub betonowe ściany i stropy. Te materiały mogą oczywiście współistnieć, co może być jeszcze większym walorem. Cegła doskonale współgra z betonem, ponieważ jedno przełamuje surowość drugiego. Tradycyjne mieszkanie można zaaranżować dokładnie w ten sam sposób. – Aby uzyskać efekt loftu, podczas wykańczania warto zastosować płytki wycięte z prawdziwej cegły. Unikniemy wrażenia imitacji, ponieważ na ścianie będziemy mieli prawdziwą cegłę. Przy czym należy pamiętać, że kilkudziesięcioletniej cegły prawdziwego loftu nigdy nie zastąpimy – jej historia dodaje wnętrzom niesamowitego charakteru – mówi Małgorzata Chabzda, architekt wnętrz Nowej Papierni, loftów które powstały w fabryce papieru z XIX wieku. – Wykorzystajmy też beton dekoracyjny, który da nam poczucie surowości wnętrza. Poza tym, jest ciągle bardzo modny.

Nowa Papiernia_fot. Konrad Borkowski

Otwarta przestrzeń

Co z podłogą? Inwestycja w drewnianą podłogę lub panele, najlepiej postarzane, to świetny wybór. Drewno znakomicie licuje z cegłą i betonem, a przy okazji ociepli wnętrze. Ciekawym pomysłem jest posadzka pokryta żywicą. Jest solidna, tłumi hałas i pasuje do loftu. Ma jeszcze jedną zaletę: wylana we wszystkich pomieszczeniach tworzy efekt jednej podłogi, który optycznie powiększy mieszkanie. – Otwarte i przestronne pomieszczenia to również wielki atut loftu. W mieszkaniu możemy to osiągnąć poprzez wyburzenie ścian. Przy okazji wnętrze będzie lepiej naświetlone. To daje ogromną swobodę, którą tak cenią mieszkańcy loftów – mówi Małgorzata Chabzda. – Trikami powiększającymi przestrzeń mieszkania będą też podniesienie nadproży drzwi czy aneks zamiast zamkniętej kuchni. Dodatkowo można zastosować potężne lustra, na przykład w wąskiej łazience, która w ten magiczny sposób urośnie jak Alicja w Krainie Czarów. Ciekawy efekt można też uzyskać montując lub nawet malując na ścianach ogromne grafiki, przylegające do luster. Ich odbicie stworzy wrażenie głębi.

Nowa Papiernia_Lazienka_Fot_ Konrad Borkowski

Ściana bez ograniczeń

Dodatkową przestrzeń zapewniają również ściany szklane. – To nie tylko efektywne, ale również modne rozwiązanie. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych rozwiązań, które dobrze prezentują się w loftowym wnętrzu: ściany stałe, przesuwane, z drzwiami uchylnymi, hartowane, a nawet z efektem “pęknięcia”. Pozwalają podzielić przestrzeń, przy czym jej nie ograniczają – mówi Małgorzata Chabzda. Do łask wracają również popularne przed laty luksfery, czyli tak zwane szklane pustaki. Zdaniem eksperta nie powiększają pomieszczenia tak dobrze jak szklane ściany, mimo to są oryginalnym dodatkiem i potrafią ożywić niejedno wnętrze, szczególnie bez okna. Rozświetlają i powiększają, a przy tym, zapewniają dobrą izolację termiczną i akustyczną.

Nowa Papiernia_loft p. Patyrak

Nie przesadzać

Takie pomieszczenia będą ascetyczne, ale mieszkańcy poczują się w nich bardzo dobrze. Ten minimalizm pozwoli złapać oddech. Pozostaje urządzenie mieszkania. Do surowego loftu pasuje niemal każdy mebel, jednak warto zachować umiar i trzymać się raz obranego kierunku.

– Jeśli gustujemy w nowoczesnych, minimalistycznych meblach, to takie wybierzmy. Jeżeli preferujemy antyki, to też w porządku, możemy pomieszać style, ale należy wykonać to uważnie i ze smakiem. Nie przesadźmy też z kolorystyką – mówi Małgorzata Chabzda. – Kończąc aranżację można pomyśleć o podświetleniu cegły, na przykład lampami z posadzki czy stylowymi kinkietami. To podkreśli ciekawy charakter cegły i stworzy wyjątkową atmosferę. W końcu o to nam chodzi, gdy planujemy przekształcenie mieszkania w loft.

Nowa Papiernia_Loft

Nowa Papiernia_Loft_Fot_ Konrad Borkowski

Nowa Papiernia_Loft_Fot_Maciej_Lulko

Nowa Papiernia_loft_hustawka

Nowa Papiernia

NP_loft_kancelaria_Justyny Michalak Krolickiej1

NP_loft_kancelaria_Justyny Michalak Krolickiej2

NP_loft_kancelaria_Justyny Michalak Krolickiej3

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News