Leniwi? Nie! Po prostu za mądrzy

obrazek przedstawia scenę z kreskówki The Simpsons

Usiąść na kanapie, wziąć w dłoń piwko i pooglądać swój ulubiony serial. Kto nie lubi trwonić czasu i pozwalać mu swobodnie przepływać przez swoje palce, niech uniesie dłoń do góry. Chociaż dobra… i tak nie będzie Wam się chciało tego robić.

Próżniacy! Nadszedł czas, kiedy możemy strzepnąć z siebie okruchy wstydu i dumnie spojrzeć w swoje oblicza w lustrze! Jak pokazują badania, jesteśmy tymi mądrzejszymi. Od tej pory, jeśli ktoś będzie zarzucał Wam marnotrawienie czasu i lenistwo, możecie mu powiedzieć: z głupolami nie gadam, cze!

Oczywiście, wszystko to powyżej to leciuteńka manipulacja. Badania bowiem wykazały jedynie, że osoby bardziej aktywne umysłowo i chętniej podejmujące się wymagających myślenia zadań, są po prostu mniej aktywne fizycznie. Jak to zbadano?

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


obrazek przedstawia mem z leniwcem

Grupa naukowców z University of Florida podzieliła uczestników eksperymentu na dwie grupy. Kryterium, według którego dokonano podziału, było utożsamienie się danej osoby z jedną z dwóch sentencji. Pierwsza brzmiała: myślę tylko tak mocno, jak jest mi to potrzebne, druga: lubię zadania, które wymagają ode mnie wymyślenia nowych rozwiązań.

Następnym krokiem było monitorowanie obu badanych grup pod kątem intensywności ich aktywności fizycznej. Jak się okazało — osoby utożsamiające się z drugą sentencją ruszały się mniej.

Pomimo wszystkiego prosimy — uprawiajcie sport, niezależnie od tego, czy uważacie się za inteligentnych, czy nie. Nie kierujcie się stereotypami, bo te są przecież domeną ludzi głupich.

Tekst: Krzysztof Jędrzejczyk

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News