Lana Del Rey ogłasza premierę Blue Banisters

Lana Del Rey ogłasza premierę Blue Banisters, drugiego albumu w tym roku
Lana Del Rey dla magazynu Interview w obiektywie Chuck Grant

Od premiery szóstego studyjnego albumu Lany Del Rey Chemtrails Over the Country Club minęło pół roku. Już następnego dnia artystka zapowiedziała kolejne wydawnictwo i wycofała się z aktywnego publikowania postów w mediach społecznościowych. Po wielu miesiącach Lana powróciła nie tylko z nową piosenką, ale datą i pre-orderem drugiej płyty w tym roku!

Od Rock Candy Sweet do Blue Banisters

Pierwsze wzmianki o tym, że Lana Del Rey pracuje nad wydaniem dwóch albumów w tym roku potwierdziła sama artystka na kilka dni przed premierą Chemtrails Over the Country Club. Pierwszą wersję tytułu oraz okładki opublikowała na Instagramie. Początkowo Rock Candy Sweet miało zostać wydane w Dzień Dziecka, a piosenki utrzymane w stylistyce country.

Po wielokrotnych zmianach konceptu albumu (o etapach prac nad krążkiem informowali producenci poprzez relacje na Instagramie i interakcje z fanami w komentarzach), Lana Del Rey opublikowała przerobioną okładkę informującą, że album będzie nosić tytuł Blue Banisters i ukaże się na początku lipca.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


W maju bez wcześniejszych zapowiedzi na portalach streamingowych pojawiły się trzy piosenki: Text Book, Wildflower Wildfire oraz tytułowe Blue Banisters.

Na początku lipca Del Rey zapowiedziała niezatytułowany jeszcze singiel z towarzyszącym mu teledyskiem oraz dodała nową okładkę albumu wciąż noszącego nazwę Blue Banisters.

Arcadia i osobisty wpis w mediach społecznościowych

Na początku tego miesiąca Lana udostępniła okładkę nowej piosenki – Arcadia – prosząc fanów, aby odsłuchali ją tak jak słuchali Video Games.

Dzień przed premierą Arcadii Lana udostępniła fragment teledysku, obok którego pojawił się bardzo osobisty tekst zwiastujący, czego fani mogą spodziewać się usłyszeć na nadchodzącym albumie:

„Myślę, że można powiedzieć, że ten album opowiada o tym, jak było, co się wydarzyło i jak jest teraz.

Jeśli jesteś zainteresowany, wróć i posłuchaj pierwszych trzech piosenek, które wydałam wcześniej. One początkują kronikę. Ta piosenka uderza gdzieś pośrodku i zanim płyta ukarze się, usłyszysz, gdzie jesteśmy dzisiaj.

O ile nieustanna krytyka była próbą, to przynajmniej popchnęła mnie do zbadania własnego drzewa genealogicznego, do głębokiego kopania i dalszego ukazywania faktu, że Bogu zależy tylko na tym, jak poruszam się po świecie.

I pomimo całego sceptycyzmu dotyczącego udawania kruchości i nierozsądnych wyjaśnień braku okazania ogólnej odpowiedzialności – muszę powiedzieć, że podobało mi się piękne poruszanie się po świecie – jako kobieta z wdziękiem i godnością.

Dziękuję moim przyjaciołom z ostatnich 18 lat, którzy byli przykładem przyciągania, a nie promocji. Nigdy nie czułam potrzeby promowania siebie ani opowiedzenia swojej historii, ale jeśli jesteś zainteresowany, ten album to opowiada – i właściwie nic więcej.”

8 września odbyła się premiera piosenki wraz z teledyskiem. W podniosłej i melancholijnej Arcadii Lana po raz kolejny odwołuje się do drogiego jej Los Angeles. Porównuje swoje ciało do mapy ważnego dla niej miasta, co odzwierciedla subtelne oraz czarujące wideo.

Blue Banisters – tracklista oraz okładki albumu

Siódmy album studyjny i drugi album w roku 2021 Lany Del Rey pod tytułem Blue Banisters ukaże się 22 października!

Na płycie fani usłyszą 15 piosenek, w tym trzy piosenki nagrane początkowo na Ultraviolence i jedną przeznaczą najpierw na Chemtrails Over the Country Club.

okładki płyt kompaktowych Blue Banisters

 1. Text Book
 2. Blue Banisters
 3. Arcadia
 4. Interlude – The Trio
 5. Black Bathing Suit
 6. If You Lie Down with Me
 7. Beautiful
 8. Violets for Rosesokładka Blue Banisters
 9. Dealer
 10. Thunder
 11. Wildflower Wildfire
 12. Nectar of the Gods
 13. Living Legend
 14. Cherry Blossom
 15. Sweet Carolina

okładki płyt winylowych Blue Banisters

Wraz z premierą Arcadii ruszył pre-order Blue Banisters. Album zostanie wydany na płycie CD, kasecie oraz winylu. Lana podtrzymała tradycję i po raz kolejny zaskoczyła fanów kilkoma wersjami okładek. Autorem wszystkich zdjęć jest Neil Krug, który współpracuje z Del Rey od czasów Ultraviolence.

okładka Blue Banisters

Fani mogą kupić dwie wersje kasety, trzy płyty winylowe różniące się nie tylko okładkami, ale i kolorem winyla oraz cztery wersje płyty kompaktowej.

okładki kaset Blue Banisters

okładka Blue Banisters

Dwie okładki przedstawiają Lanę z jej owczarkami niemieckimi, Tex i Mex. Z kolei jedna z okładek to powrót do serii zdjęć artystki z samochodem (pojawiającym się do ery Born to Die do ery Lust for Life), będzie można ją kupić w limitowanym nakładzie w różnych krajach europejskich, w tym w Polsce jako wydanie Empik Exclusive!

Tekst: M. M.

Zobacz także: Rzeczy, których nie wiedziałeś o Lanie Del Rey

Rzeczy, których nie wiedziałeś o Lanie Del Rey

5/5 - (3 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News