Łamiące serce kadry, pokazujące problemy naszego świata. Zwycięskie prace World Press Photo of the Year

Do tegorocznej edycji konkursu zostało zgłoszonych prawie 79 tysięcy zdjęć. Zwycięskie zdjęcia to trudne historie, pokazujące nam sedno problemów, przed którymi stoi nasz świat.

Zwycięskim zdjęciem została fotografia przedstawiająca zapłakaną 2-latkę z Hondurasu, w czasie gdy jej matka — Sandra Sanchez jest przeszukiwana przez amerykańskich urzędników celnych na granicy McAllen w Teksasie.

Fotografia została wykonana przez Johna Moore’a z Getty Images. Mężczyzna opisał sytuację na zdjęciu w wywiadzie dla NPR:

W ich oczach widziałem tylko strach. W momencie, gdy patrol graniczny wymienił nazwiska kilku osób, zobaczyłem matkę trzymającą małe dziecko. Gdy Sandra i Yanela były przeszukiwane, oficerowie poprosili, by odłożyć dziecko na ziemię. W tym momencie mała się rozpłakała i zaczęła łkać. Uklęknąłem na ziemi i wykonałem kilka zdjęć.

Dla matki i córki był to nieszczęśliwy koniec długiej podróży, której celem było polepszenie jakości i bezpieczeństwa swojego życia. Ich własny kraj popadł ubóstwo i liczne ataki przemocy — spowodowane przede wszystkim przez Stany Zjednoczone. Obecni w tym miejscu dziennikarze zdawali sobie sprawę z tego, że rodziny zostaną rozdzielone, ale one same — nie wiedziały tego. Jak wspomina fotograf, trudno było robić zdjęcia, wiedząc, co się za chwilę stanie.

Po publikacji zdjęcia została wszczęta debata na temat imigracji, a obraz płaczącej dziewczynki zestawiono z surowym portretem Donalda Trumpa na okładce magazynu TIME w lipcu 2018 z podpisem: Witamy w Ameryce.

Gdy okazało się, że matka z córką nie zostały rozdzielone — doprowadziło to do oskarżeń fotografa o wprowadzenie fałszywej narracji.

Często mówi się o problemie imigracji w kategoriach statystyk. Kiedy jednak stawiasz przed ludźmi prawdziwą twarz i humanizujesz problem — sprawiasz, że ludzie zaczynają czuć, stają się empatyczni. I jeśli do tej empatii wobec tego problemu chociaż trochę się przyczyniłem — nie mam sobie nic do zarzucenia.

Pomimo kontrowersji dookoła zdjęcia, jury uznało, że fotografia jest symbolem szerszego problemu i zasługuje na nagrodę.

Poniżej znajdziecie pozostałe zwycięskie prace. Konkurs Press Photo Of The Year jest organizowany corocznie od 1955 roku. Więcej na temat zwycięskich prac znajdziecie tutaj.

Komentarze
Rate this post
Klarysa Marczak

Recent Posts

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia już w lipcu w Lublinie

„Inne brzmienia” to kultowy festiwal muzyki, którą trudno skategoryzować. Wszystko to, co nowatorskie i niepowtarzalne,…

2 godziny ago

Egonlab – stylowe pokolenie dziadków i babć

Prawdziwa i zupełnie niespodziewana IT couple w wykonaniu osiemdziesięciolatków. Brzmi niewiarygodnie, prawda? Otóż od 2018,…

5 godzin ago

Wiosną świat wygląda lepiej – w obiektywie smartfona

Wiosną, kiedy wszystko budzi się do życia – ludzie wyglądają jakoś lepiej, a przyroda wręcz…

8 godzin ago

Chodź ze mną do przymierzalni – czyli kim jest brafitterka?

Brafitterka to osoba, która profesjonalnie zajmuje się doborem odpowiedniego do potrzeb biustonosza. To wykwalifikowana w…

2 dni ago

Nietypowy prezent na Dzień Ojca – jaki wybrać?

Jednym z najważniejszych dni w roku jest Dzień Ojca. Specjalnie na tę okazję przygotowywane są…

2 dni ago

Dlaczego kreatory www ciągle zyskują na popularności? Jak wybrać najlepsze narzędzie?

Jeśli chcesz stworzyć własną stronę internetową, masz do wyboru dwie drogi: albo zwrócisz się do…

6 dni ago