Do tegorocznej edycji konkursu zostało zgłoszonych prawie 79 tysięcy zdjęć. Zwycięskie zdjęcia to trudne historie, pokazujące nam sedno problemów, przed którymi stoi nasz świat.
Zwycięskim zdjęciem została fotografia przedstawiająca zapłakaną 2-latkę z Hondurasu, w czasie gdy jej matka — Sandra Sanchez jest przeszukiwana przez amerykańskich urzędników celnych na granicy McAllen w Teksasie.
Fotografia została wykonana przez Johna Moore’a z Getty Images. Mężczyzna opisał sytuację na zdjęciu w wywiadzie dla NPR:
W ich oczach widziałem tylko strach. W momencie, gdy patrol graniczny wymienił nazwiska kilku osób, zobaczyłem matkę trzymającą małe dziecko. Gdy Sandra i Yanela były przeszukiwane, oficerowie poprosili, by odłożyć dziecko na ziemię. W tym momencie mała się rozpłakała i zaczęła łkać. Uklęknąłem na ziemi i wykonałem kilka zdjęć.
HIRO Technologia. Porównanie Sonos ACE i AirPods Max.
Dla matki i córki był to nieszczęśliwy koniec długiej podróży, której celem było polepszenie jakości i bezpieczeństwa swojego życia. Ich własny kraj popadł ubóstwo i liczne ataki przemocy — spowodowane przede wszystkim przez Stany Zjednoczone. Obecni w tym miejscu dziennikarze zdawali sobie sprawę z tego, że rodziny zostaną rozdzielone, ale one same — nie wiedziały tego. Jak wspomina fotograf, trudno było robić zdjęcia, wiedząc, co się za chwilę stanie.
Po publikacji zdjęcia została wszczęta debata na temat imigracji, a obraz płaczącej dziewczynki zestawiono z surowym portretem Donalda Trumpa na okładce magazynu TIME w lipcu 2018 z podpisem: Witamy w Ameryce.
Gdy okazało się, że matka z córką nie zostały rozdzielone — doprowadziło to do oskarżeń fotografa o wprowadzenie fałszywej narracji.
Często mówi się o problemie imigracji w kategoriach statystyk. Kiedy jednak stawiasz przed ludźmi prawdziwą twarz i humanizujesz problem — sprawiasz, że ludzie zaczynają czuć, stają się empatyczni. I jeśli do tej empatii wobec tego problemu chociaż trochę się przyczyniłem — nie mam sobie nic do zarzucenia.
Pomimo kontrowersji dookoła zdjęcia, jury uznało, że fotografia jest symbolem szerszego problemu i zasługuje na nagrodę.
Poniżej znajdziecie pozostałe zwycięskie prace. Konkurs Press Photo Of The Year jest organizowany corocznie od 1955 roku. Więcej na temat zwycięskich prac znajdziecie tutaj.