Kurtka, która sama cię ogrzeje

W tym roku 22-letnia Madison Maxey wprowadziła absolutną innowacje do świata mody. Stworzyła kurtki ogrzewane od wewnątrz. Koniec z dreszczami w drodze do biura?

Maxey nie jest typową projektantką mody, ale – jak się sama określa – kreatywnym technologiem. Na początku swojej krótkiej, lecz imponującej, kariery stworzyła ubrania, które mogą być nie tylko modne, ale przede wszystkim funkcjonalne.

3

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


W świecie nauki, który obecnie pęka od nadmiaru innowacji i wynalazków, połączenie technologii i mody nikogo nie dziwi. Jednak to co tworzy Maxey jest absolutną nowością – wykorzystanie technologii, by rozwiązać problemy życia codziennego, jak chociażby marznięcie w drodze do pracy.

Maxey, jak sama opowiada, swój pomysł oparła na codziennych obserwacjach dygających z zimna noworojczyków. To najbardziej funkcjonalne ubranie, jakie kiedykolwiek ujrzał świat, nazwa się Kelvin. Wykorzystuje ono drukowane obwody miękkie, czyli elektroniczny układ scalony. Zamontowany w cienkiej podszewce sprawia, że kurtka kontroluje temperaturę użytkownika, a równocześnie jest nadal wygodna w noszeniu.

Ogrzewane kurtki to tylko jeden z przykładów „noszenia technologii”. Wiele projektantów mody wyposaża swoje ubrania w cyfrowe udoskonalenia. Jednak, w przeciwieństwie do projektów Maxey, są to tylko gadżety. Jak ujął to Brooklyn Magazine: ,,Myśl mniej o bezrękawniku który może wysyłać wiadomości i więcej o kurtce kontrolującej klimat”.

4

Jak to się wszystko zaczęło? Po uruchomieniu linii marynarek z pomocą Kickstartera, Maxey wiedziała, że musi w końcu nauczyć się sama programować i kodować własną stronę internetową. Projekty ówczesnej 19-latki wywołały duże zainteresowanie. Niedługo później wygrała prestiżowe stypendium Thiel, dzięki czemu zyskała fundusze, aby uruchomić własną firmę: „The Created”. Teraz jest jednym z czołowych umysłów w świecie modowej technologii.

Celem jej pracy z odzieżowymi firmami jest pomoc w zintegrowaniu technologii z ich odzieżowymi kolekcjami w sposób prosty, bezproblemowy i niewidzialny. Podświetlane i ogrzewane ubrania są tylko początkiem. ,,Jestem najbardziej podekscytowana osiągnięciami chemicznymi, które oznaczają samooczyszczające się ubrania lub postępem elektronicznym, pozwalającym naszym ubraniom wykorzystać energię kinetyczną” – mówi Maxxey.

Może to wprowadzić duże zmiany nie tylko w świat przemysłu, ale przede wszystkim w nasze życie codzienne.

tekst | Agata Wojciechowska

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News