Kurbanbaeva pokazał jak wygląda młodość w wielokulturowości

Chłopak stojący plecami do obiektywu w białej koszulce patrzy na stojący przed nim wysoki blok, który jest w kiepskim stanie. Wszystko tworzy ciekawy kontrast.

Wielokulturowość, młodość, pragnienia, osobliwy urok miasta – to wszystko widać w obiektywie Hassana Kurbanbaeva.

Taszkent – stolica Uzbekistanu, który w minionym roku świętował 25-lecie niepodległości. Jest to również największe miasto, w którym żyje ponad 2 miliony ludzi. Z czego 60 procent stanowią ludzie poniżej 25 roku życia. Taszkent jest również miastem, w którym na świat przyszedł i wychował się Hassan Kurbanbaev. Młody fotograf zainspirowany swoim środowiskiem postanowił stworzyć projekt składający się z portretów ludzi na co dzień żyjących w Taszkencie.

Hassana zainteresowała wielokulturowość Taszkentu oraz wspólne mianowniki młodzieży na całym świecie. Mimo wielu różnic kulturowych, mimo prawicowych wołań polityków, którzy pragną pielęgnować tożsamość narodową, mimo tego, że narodzili się w różnych strefach klimatycznych, wywodzą się z różnych domów, młodych ludzi na całym świecie zdaniem fotografa z Uzbekistanu łączy coś więcej niż tatuaże, Nirvana i naszyjniki-obroże. Chodzi o podobną chęć wyrażania siebie, potrzebę bycia wysłuchanym, nadzieję i marzenia. Te idee były kluczowe dla projektu Hassana Kurbanbaeva.

Oferta pracy w HIRO

Lubisz tematy związane z muzyką, filmem, modą i chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Pomysł na zrealizowanie tego projektu narodził się któregoś dnia, kiedy wyszedłem na ulicę Taszkentu i zrobiłem kilka portretów młodych ludzi. Było to na kilka miesięcy przed 25 rocznicą niepodległości. Wtedy sobie uświadomiłem, że podczas tych lat pojawiło się u nas całe pokolenie, które ma własne poglądy na świat, własny system wartości, a Związek Radziecki jest dla nich odległą historią. Poczułem, że dokończenie tego na pozór prostego projektu było dla mnie bardzo ważnę – wspomina Kurbanbaev.

Podczas pracy nad swoim projektem, Kurbanbaev zdał sobie sprawę, że współczesny Taszkent jest bardzo młodzieżowym miastem. Wraz z moimi przyjaciółmi przeanalizowaliśmy dane statystyczne i demograficzne i właśnie na ich podstawie stwierdziliśmy, iż ok. 60 procent mieszkańców naszego miasta, to ludzie poniżej 25 roku życia – uważa fotograf. Co jest jeszcze interesujące i znamienne? Wielokulturowość miasta. Bogata historia migracji uczyniła z Taszkentu tygiel kulturowy. To prawdziwa mieszanka Koreańczyków, Tatarów Krymskich, Greków, Rosjan, Ukraińców i Ormian, która mieszała się z tamtejszą ludnością od kilku pokoleń. Wielokulturowość Taszkentu jest jednym z głównych atutów naszego miasta – dodaje.

Dzisiaj większość czasu spędzamy na Facebooku lub Instagramie. Nic nie jest izolowane, nie ma granic. Informację są dostępne od ręki. Możesz przekazać swój pomysł z dowolnego miejsca na świecie i zostać wysłuchanym. Czy to nie jest prawdziwa moc? Uważam, że obecnie nie jest najważniejsze, gdzie jesteś, tylko kim jesteś i jaką masz wiadomość do przekazania. Chciałbym, aby mój projekt był zachętą dla twórczych ludzi na całym świecie, żeby i oni zdecydowali się opowiedzieć światu swoją historię.

Hassan, jak sam mówił w jednym z wywiadów, spędził niemalże rok na fotografowaniu ludzi i miasta. Ten projekt pomógł mu w jeszcze lepszym poznaniu swojego miasta oraz w nakreśleniu ścieżki, którą chce podążać jako fotograf.

Dziewczyna sfotografowana na tle drzew. Ubrana w czarne krótkie spodenki i białą koszulkę na ramiączka. Włosy ma splecione w dw rogi. Na jej ciele widoczne są tatuaże. Ziomeczek na tle nieba ubrany w koszulkę trashera. Chłopak ubrany w białą, podziurkowaną koszulkę. Ma modny, charakterystyczny fryz. W tle widac budynek mieszkalny. Portret mieszkańca Taszkentu, który ma bujne lekko kręcone włosy zaczesane do tyłu. Patrzy się centralne w obiektyw. Ubrany w koszulę w kratę oraz czarny tshirt. Zdjecie miejskiego basenu lub fontanny, miejsce specjalnie nie zadbane. Widać kucająca w wodzie osobę. W tle jest park, troche przyrody oraz ławką. Młody męzczyzna maszeruje z koniem przywiązanym do liny przez miasto. On jest ubrany na czarno, koń jest biały. Za nim widać sklep spożywczy, jadący samochód, trochę drzew oraz budynek mieszkalny. Dziewczyna stojąca na podwórku, ubrana w czarną koszulkę hardrock cafe. W tle widać budynek. tas3 Kurbanbaeva pokazał jak wygląda młodość w wielokulturowości Chłopak lezący na ziemi. Ubrany w jasną koszulę w krate, jeansy, które podwijają mu się pod kolana. Zdjęcie opustoszałych terenów, gdzie dwóch chłopaków jezdzi na rowerach a trzeci pozuje do zdjęcia kucając na kamieniu. Dziewczyna ubrana w ortalionową kurtkę. Ma kolczyki, specyficzną, odważną fryzurę. W tle widać drzewo i blok. Na pierwszym planie zdjęcia widać małe dziecko na podwórku. W tle widać gigantyczny biał blok. Do okoła jest sporo drzew i miejsca do zabawy. Zdjęcie młodego chłopaka, który jest ubrany w szary dres, czarną koszulkę z logo supermana. Stoi z rekoma wzdłuz tułowia. Ma czarne dłuższe włosy. Jest nieco ciemniejszej karnacji. Stoi na tle muru, na którym są różne bazgroły. Zdjęcie grzbietu białego męzczyzny, który trzyma z tyłu na głowie splecione ręce. Pierwsze, co rzuca się w oczy, to masa tautaży na dłoniach, palcach, przedramieniu oraz wytatuowana pacyfka na karku. W tle widać biały budynek mieszkalny

Tekst: Jakub Paciorek

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News