Kultowe zdjęcia wczesnej fotografii

Zdjęcie w sepii, mężczyzny z drutami przy skroniach

Cofamy się do czasów, w których, żeby zrobić zdjęcie, trzeba było się bardziej napracować, niż tylko kliknąć w ekran smartfona. Przed Wami kilka kultowych zdjęć wczesnej fotografii.

Akt od tyłu, Eugene Durieu
Zdjęcie pochodzące z 1853 roku jest częścią serii aktów fotograficznych stworzonej przez fotografa wraz z Eugene Delacroix. Cykl, który miał być jedynie pomocą w pracy malarza położył podwaliny współczesnej estetyki aktu.

fot. http://bit.ly/1ogJrJ7

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

Skurcze mięśni, Duchenne de Boulogne
Francuski neurolog utrwalał na zdjęciach reakcje swoich pacjentów na elektrowstrząsy. To zdjęcie z 1896 roku wciąż przyciąga uwagę – twarz mężczyzny wykrzywiona grymasem stanowi jaskrawy kontrast do innych portretów z epoki – dalekich i maskowatych.

fot. http://bit.ly/K6g0MF

Mała robotnica w przędzalni bawełny w Karolinie, Lewis Hine
Zaangażowana fotografia anno domini 1908. Hine to znakomity portrecista i reportażysta, a także jeden z pierwszych fotografów, którzy tworzą swoistą poetykę. Zdjęcie przedstawia powszechny problem początku wieku w Stanach – niewolniczą pracę dzieci w fabrykach.

fot. http://bit.ly/1rMPUSB

Kiki z maską, Man Ray
Przepiękna fotografia kreacyjna z 1926, gdzie Man Ray portretuje swoją długoletnią kochankę i źródło inspiracji – Kiki. Obok surrealistycznej wizji kobiety-skrzypiec to jedna z najbardziej rozpoznawanych prac amerykańskiego mistrza.

fot. http://bit.ly/1kA73XQ

Portret Henriego Toulouse-Lautreca, Maurice Guibert
Około roku 1894 w paryskiej pracowni artysty powstała seria niezwykłych portretów ukazujących Toulouse-Lautreca w różnych odsłonach – przy sztalugach, w pracy, ale także w fantazyjnych przebraniach. Cykl pokazuje artystę pełnego dystansu do siebie, który własny wygląd również postrzega w kategoriach sztuki.

fot. blurppp.com

Tekst: Helena Łygas

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News