Kultowe zdjęcia wczesnej fotografii

Zdjęcie w sepii, mężczyzny z drutami przy skroniach

Cofamy się do czasów, w których, żeby zrobić zdjęcie, trzeba było się bardziej napracować, niż tylko kliknąć w ekran smartfona. Przed Wami kilka kultowych zdjęć wczesnej fotografii.

Akt od tyłu, Eugene Durieu
Zdjęcie pochodzące z 1853 roku jest częścią serii aktów fotograficznych stworzonej przez fotografa wraz z Eugene Delacroix. Cykl, który miał być jedynie pomocą w pracy malarza położył podwaliny współczesnej estetyki aktu.

fot. http://bit.ly/1ogJrJ7

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Skurcze mięśni, Duchenne de Boulogne
Francuski neurolog utrwalał na zdjęciach reakcje swoich pacjentów na elektrowstrząsy. To zdjęcie z 1896 roku wciąż przyciąga uwagę – twarz mężczyzny wykrzywiona grymasem stanowi jaskrawy kontrast do innych portretów z epoki – dalekich i maskowatych.

fot. http://bit.ly/K6g0MF

Mała robotnica w przędzalni bawełny w Karolinie, Lewis Hine
Zaangażowana fotografia anno domini 1908. Hine to znakomity portrecista i reportażysta, a także jeden z pierwszych fotografów, którzy tworzą swoistą poetykę. Zdjęcie przedstawia powszechny problem początku wieku w Stanach – niewolniczą pracę dzieci w fabrykach.

fot. http://bit.ly/1rMPUSB

Kiki z maską, Man Ray
Przepiękna fotografia kreacyjna z 1926, gdzie Man Ray portretuje swoją długoletnią kochankę i źródło inspiracji – Kiki. Obok surrealistycznej wizji kobiety-skrzypiec to jedna z najbardziej rozpoznawanych prac amerykańskiego mistrza.

fot. http://bit.ly/1kA73XQ

Portret Henriego Toulouse-Lautreca, Maurice Guibert
Około roku 1894 w paryskiej pracowni artysty powstała seria niezwykłych portretów ukazujących Toulouse-Lautreca w różnych odsłonach – przy sztalugach, w pracy, ale także w fantazyjnych przebraniach. Cykl pokazuje artystę pełnego dystansu do siebie, który własny wygląd również postrzega w kategoriach sztuki.

fot. blurppp.com

Tekst: Helena Łygas

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News